„Kolejowe” spacery w Bytomiu, Radzionkowie, Chorzowie, Nakle Śląskim i Tarnowskich Górach. Będą zmiany na stacjach i przystankach

Rozpoczyna się cykl spacerów badawczych wzdłuż przebudowywanej linii kolejowej z Katowic do Tarnowskich Gór. Pociągi mają na nią wrócić za dwa lata. Zanim to jednak nastąpi Metropolia chce zapytać mieszkańców o to, jak powinno wyglądać otoczenie przyszłych stacji i przystanków tak, aby wygodniej i bezpiecznie można było dotrzeć na peron. Spacery odbędą się w Bytomiu, Radzionkowie, Chorzowie, Nakle Śląskim i Tarnowskich Górach.

M. Wroński
Bytom Tymczasowa stacja PKP

Kiedy w 2025 r. pociągi wrócą na trasę od Tarnowskich Gór do Katowic podróż między tymi miastami ma trwać prawie 20 minut krócej niż przed rozpoczęciem remontu, a i same pociągi mają tam kursować częściej. – Mieszkańcy od dawna zwracali uwagę na potrzebę rozwijania oferty kolejowej na tej linii, stworzenia swego rodzaju „limuzyny na szynach” dla tej części Metropolii, aby szybciej podróżować w stronę Katowic. Dzięki tej inwestycji oraz planowanej dotacji GZM do uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych w przyszłości, będzie to możliwe – mówi Wojciech Dinges, pełnomocnik zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ds. transportu szynowego.

Jako że przy okazji trwającej przebudowy zmieni się lokalizacja kilku stacji, a także powstaną nowe (Chorzów Uniwersytet, Bytom Stroszek, czyli przesunięta dawna stacja „Bytom Północny” oraz Tarnowskie Góry Osada Jana), więc GZM chce tak zaaranżować przestrzeń w ich pobliżu, aby ułatwić pasażerom wygodne i bezpieczne dotarcie na peron, bądź ułatwić przesiadkę na inne rodzaje transportu. – Czasami, żeby skrócić nawet o kilka minut dojście do stacji czy przystanku – wystarczy drobna zmiana poprzez np. usunięcie barierek czy niewielkich zmian w organizacji ruchu – wyjaśnia Magdalena Jochemczyk z GZM, która koordynuje projekt „Jak otworzyć kolej na mieszkańców”.

I właśnie tym kosmetycznym, a przydatnym zmianom ma służyć cykl 12 spacerów badawczych, które przez cały maj odbywać się będą w Bytomiu, Radzionkowie, Chorzowie, Nakle Śląskim i Tarnowskich Górach. Ich harmonogram publikujemy poniżej.

Bytom

9 maja – Bytom Stroszek

10 maja – Bytom Karb

11 maja – Bytom Rozbark (stacja jeszcze nieistniejąca)

16 maja – Bytom, stacja główna

Radzionków:

17 maja – Radzionków Rojca

18 maja – stacja Radzionków

Chorzów:

23 maja – Chorzów Stary

24 maja – Chorzów Miasto

25 maja – Chorzów Uniwersytet

Nakło Śląskie

29 maja – Nakło Śląskie

Tarnowskie Góry

30 maja – Tarnowskie Góry

31 maja – Tarnowskie Góry Osada Jana 31 maja (stacja jeszcze nieistniejąca)

Spacery będą odbywać się w 10-osobowych grupach między godziną 17.30, a 19.30. Jako że liczba miejsc jest ograniczona, więc, aby wziąć udział w spacerze należy się zarejestrować (odpowiedni formularz jest dostępny na https://forms.office.com/e/qVVysZkyMK ).

Każda z osób, która zostanie zakwalifikowana do udziału w spacerach, otrzyma indywidualnie potwierdzenie z informacją o dokładnym miejscu rozpoczęcia spaceru.

Spacery badawcze będą pierwszą częścią projektu, do którego GZM zaprasza mieszkańców – użytkowników transportu publicznego. Niebawem ukaże się ankieta dotycząca przemieszczania się i wyglądu stacji kolejowych. Konsultacje będą kontynuowane jesienią tego roku. Zostaną przeprowadzone w formule deliberacji zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej.

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Kolej do Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Linia kolejowa do Pyrzowic nie powinna służyć głównie... dojazdom do lotniska

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

Pociągi PKP Intercity

Może Cię zainteresować:

Czy na pewno jest sens budować dwie linie kolejowe z Katowic do Jastrzębia – Zdroju?

Autor: Michał Wroński

18/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon