Koncert „Solidarni z Ukrainą” w Filharmonii Śląskiej. To będzie widowisko połączone z akcją charytatywną

Koncert „Solidarni z Ukrainą” będzie miał wyjątkowy charakter. To właśnie Ukraina jest ojczyzną kierownika artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej – Yaroslava Shemeta. Widzowie usłyszą wyłącznie ukraińskie utwory. Wydarzenie połączone będzie z zbiórką środków na rzecz ofiar wojny.

W piątek, 18 marca odbędzie się charytatywny koncert „Solidarni z Ukrainą”. Od godziny 19 widzowie będą mieli możliwość posłuchania wyłącznie utworów ukraińskich twórców.

– Sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji i nie pozostajemy obojętni. Najbliższy koncert pod batutą Yaroslava Shemeta, 18 marca, zostanie poświęcony Ukrainie – podkreślają organizatorzy.

Zmiana repertuaru

W związku z wybuchem konfliktu na Ukrainie filharmonia postanowiła zmodyfikować dotychczasowy repertuar. Wykreśliła z listy między innymi Brahmsa, Liszta i Poulenca. Zamiast nich zabrzmią utwory: Vitaliya Hubarenki, Yevhena Stankovycha i Borisa Lyatoshynskiego.

Oprócz tego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą swojego szefa artystycznego, wraz z skrzypaczką pochodzenia ukraińskiego Evą Rabchevską, wykona utwory Vitaliya Hubarenki. Cena biletu zależna jest od usytuowania miejsca oraz wieku uczestnika.

  • bilet normalny, parter - 45 zł,
  • bilet ulgowy, parter - 32 zł,
  • bilet normalny, balkon - 55 zł,
  • bilet ulgowy, balkon - 39zł.

Koncert połączony będzie ze zbiórką środków na rzecz ofiar wojny, prowadzoną przez wolontariuszy Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach.

Filharmonia nie działa sprzecznie z przekonaniami

Z programu artystycznego do końca sezonu usunięte zostały wszystkie rosyjskie kompozycje.

– W miejsce dzieł Czajkowskiego, Rachmaninowa, Glinki czy Musorgskiego, zabrzmią utwory pochodzące z innych części świata, w większości – właśnie z objętej w tej chwili wojną Ukrainy - dodają organizatorzy.

Zmiany są artystycznym protestem, zwracającym uwagę na tragiczne wydarzenia rozgrywające się za naszą wschodnią granicą. To także gest solidarności z ludźmi, którzy uciekli do Polski przed piekłem wojny.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nowosielski

Jerzy Nowosielski i świątynie Śląska w Tychach

Obraz Beksińskiego na aukcji

Beksiński na sprzedaż. Obraz mistrza do kupienia w Tychach

Parowóz i lokomotywa spalinowa

Industriada 2022 w Bytomiu: przejazdy parowozem i drezyną

Muzeum Hutnictwa

Ognisty Fajer 20 sierpnia w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Artur Rojek ambasador Rossmanna

Artur Rojek został ambasadorem nowej akcji ekologicznej

5 FE3345 C 5710 485 E 8 C99 5022 BDAF2 AD4

Knurów będzie kształcił pielęgniarki. Studia...

Świerklaniec kino plenerowe

Kino parkowe w Świerklańcu. Jakie filmy zobaczymy tym razem?