Koniec protestu związkowców w PGG. "Zarząd spółki ma w ciągu 2-3 tygodni załatwić sprawę pośredników w handlu węglem"

Koniec związkowego protestu w Polskiej Grupie Górniczej. Od rana przedstawiciele Sierpnia 80 okupowali siedzibę spółki, domagając się rozwiązań, które wyeliminują pośredników w handlu węglem na rynku indywidualnym i obniżą cenę surowca. "Daliśmy PGG 2-3 tygodnie na rozwiązanie problemu dilerów, którzy dziś sprzedają nasz węgiel z gigantyczną marżą" - mówi Rafał Jedwabny, szef Sierpnia 80 w PGG.

Protest PGG Sierpien 80

Związkowcy z Sierpnia 80 w poniedziałek, 23 maja, weszli do siedziby Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach i zajęli jedno z pomieszczeń. Domagali się "natychmiastowych działań eliminujących z rynku węgla nieuczciwych pośredników oraz zintensyfikowania poczynań umożliwiających zakup węgla bezpośrednio w sklepie PGG po przystępnych cenach przez każdego Polaka".

"PGG sprzedaje tzw. ekogroszek po około 900 zł za tonę. Już po chwili ten sam węgiel oferowany jest dla odbiorcy po 2,5-3 tys. zł. Cały zysk przechwytywany jest przez pośredników, co powoduje oburzenie odbiorców indywidualnych, którzy muszą płacić za węgiel trzykrotnie drożej niż sprzedaje go PGG" - wyjaśniał Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80. W ubiegłym tygodniu związek napisał w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Dziś w sprawie dostępności surowca w sklepie PGG dla mieszkańców woj. śląskiego alarmowali także liderzy Solidarności: Dominik Kolorz i Bogusław Hutek. Od dawna sklep internetowy uruchomiony przez spółkę przeżywa oblężenie i rzucana do sprzedaży każda ilość węgla codziennie wyprzedaje się błyskawicznie.

Gwarancje dla emerytów i wdów górniczych

Po blisko 10 godzinach okupacji i rozmów, zarząd PGG i związkowcy doszli do porozumienia. Ok. godz. 19. protestujący zaczęli opuszczać siedzibę spółki w Katowicach.

- Zarząd spółki ma w ciągu 2-3 tygodni załatwić sprawę pośredników w handlu węglem - poinformował Rafał Jedwabny, lider Sierpnia 80 w PGG. - W tym czasie powinny zostać ustalone maksymalne marże dla dilerów albo spółka zacznie sprzedawać 100 procent węgla dla klientów indywidualnych w swoim sklepie internetowym. Jedno i drugie rozwiązanie powinno wyeliminować z rynku spekulantów. Rozumiemy zysk pośredników, ale nie oderwany od realiów.

Jedwabny zaznacza, że związkowcy dostali od zarządu PGG gwarancje pierwokupu węgla dla emerytów i wdów górniczych. "Ma powstać regulamin, który będzie to umożliwiał" - mówi Jedwabny. Nieoficjalnie potwierdziliśmy porozumienie ze związkami w Polskiej Grupie Górniczej. Jedwabny zapowiada jednak, że związki będą egzekwować termin 2-3 tygodni ustalony w dzisiejszym kompromisie.

Od początku roku do połowy maja w sklepie internetowym PGG sprzedano ok. 206 tys. ton węgla opałowego. W porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku, to ponad 34 razy więcej (wówczas kupiono w ten sposób 6 tys. ton ekogroszku).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jerzy Markowski

"Od rządowych dopłat nie przybywa ani jedna tona węgla"

Węgiel

Cztery grzechy główne rządowej ustawy o dopłatach do węgla

Posłowie Lewicy przed PGG

Posłowie Lewicy: Państwo nie przygotowało się na embargo

Sosnowiec ciepłe mieszkanie

Przyjmowane są wnioski do programu Ciepłe Mieszkanie

Żabka, Dębowe Tarasy Katowice

Sklep Żabka tylko dla mieszkańców zamkniętego osiedla

Primark Katowice SCC 3

Data otwarcia sklepu Primark w Katowicach

W kwietniu 2022 w Pyrzowicach obsłużono ponad 251 tys. podróżnych

Pyrzowice: 4 miliony pasażerów w 2022 roku?