Koniec z betonozą. Rynek w Gliwicach zostanie przebudowany. Będzie więcej zieleni [WIZUALIZACJE]

Przebudowa gliwickiego rynku ma rozpocząć się lada moment. Umowa na wykonanie prac została podpisana, a przestrzeń rynku przekazana wykonawcy. Już niebawem mieszkańcy mają zyskać zupełnie odnowiony rynek, z większą ilością zieleni i nową, bardziej estetyczną, małą architekturą.

Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się prace na gliwickim rynku. Historyczny plac ma zyskać na atrakcyjności, dzięki nowym nasadzeniom i elastycznej małej architekturze. Pozornie zmiany wydają się być kosmetyczne, ale wysokie na kilka metrów platany klonolistne na pewno zupełnie zmienią odbiór starówki.

- Te drzewa sprawdzają się w przestrzeni miejskiej, ponieważ bardzo dobrze znoszą zabrukowanie terenu wokół systemu korzeniowego. Ponadto dobrze tolerują cięcia pielęgnacyjne, więc możliwe będzie formowanie ich koron. Sadzonki będą spore, bo od razu o obwodzie powyżej 18 cm – podkreśla Dawid Ochód, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Zresztą to właśnie duża ilość zieleni ma być największym atutem nowego gliwickiego rynku, który w sumie ozdobi:


  • 11 drzew - platany klonolistne
  • 84 krzewy, w tym: hortensje, róże i cisy
  • 413 byliny m.in: jeżówka, lawenda, rozplenica japońska
  • 994 rośliny cebulowe czosnek i tulipany botaniczne

Nowe drzewa mają pojawić się na pierzejach rynku i dawać przyjemny cień spacerowiczom, którzy postanowią odpocząć na nowych ławeczkach, które będą bardziej praktyczne (będą miały oparcia) i przede wszystkim będzie ich więcej niż do tej pory.

Dworzec PKP Katowice 9 marca 2022 ciemne

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Uchodźcy spali na dworcowej podłodze, bo rząd wspaniale opanował sztukę rozwiązania problemu swą niewidzialną ręką

Autor: Marcin Zasada

14/03/2022

Przebudowa ma trwać, ale rynku nie zamkną

Projekt modernizacji rynku przygotowała pracownia 44STO, a za wykonanie prac na starówce będzie odpowiadało konsorcjum firm NEMAR i EUROTECH. Jak zapewnia Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, przekazanie teren wykonawcy wcale nie oznacza, że mieszkańcy nie będą mieli wstępu na rynek.

- Płyta Rynku będzie jedynie fragmentarycznie wygradzana. Restauratorzy zostaną w najbliższym czasie uprzedzeni o czasowych niedogodnościach, które będą nieznaczne i wystąpią w pierwszej fazie robót – tłumaczy zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Podczas przebudowy starówki cały czas zachowana będzie możliwość wjazdu dla służb ratunkowych i do samego ratusza.

Za odnowiony rynek miasto zapłaci z własnych środków ponad 1,2 miliona złotych. Przebudowa starówki ma zakończyć się jesienią 2022 roku

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rynek w Gliwicach przeszedł metamorfozę

Rynek w Gliwicach już „zielony". Wszystkie drzewa posadzone

Gliwice Rynek 1976

Rynek w Gliwicach się zmienia. Na lepsze [ZDJĘCIA]

Tarnowskie Góry sielanka

Tarnowskie Góry. Nowy autobus z Osiedla Sielanka

Dziura przy DK 11

Pułapka na rowerzystów w Tarnowskich Górach

Vannolot, czyli domek na kółkach

Ślązacy zrobili designerski domek z nudnego vana blaszaka

Katowice Jurand Jarecki

Katowice w rozkwicie. Zanim nastała kolejna rewolucja

Agata Twardoch

Agata Twardoch: Kobiety mogą zaprojektować lepsze miasto