Koniec z "wyścigami słoni" na autostradach. Nowe przepisy zakazują ciężarówkom wyprzedzania. Nie wszyscy jednak przestrzegają przepisów WIDEO

1 lipca 2023 roku weszły w życie nowe przepisy kodeksu ruchu drogowego. Dotyczą one m.in wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych przez ciężarówki. Konkretnie - zakazują takich manewrów gdy taka droga ma tylko dwa pasy. Jednak nie wszyscy kierowcy tirów przyjęli do wiadomości zmianę przepisów. Śląska Policja nagrała jeden z takich manewrów na autostradzie.

Śląska Policja
Ciezarowka autostrada

Znacie to uczucie frustracji, gdy na autostradzie tuż przed wasz samochód na lewy pas wpycha się tir i z zawrotną szybkością 90 km/h zaczyna wyprzedzać sznur ciężarówek ciągnących się prawym pasem? Spowalnia ruch osobówek, choć sam i tak wiele na tym nie ugra.

Tiry już nie mogą wyprzedzać na autostradach i drogach ekspresowych o dwóch pasach

1 lipca 2023 roku weszły w życie przepisy zapobiegające takim "wyścigom słoni" na autostradach i drogach ekspresowych. Zakazują one wyprzedzania pojazdów samochodowych przez kierujących pojazdami ciężarowymi oraz tymi o długości ponad 7 metrów.

Nowe zasady:

  1. Zobowiązują kierujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 metrów, na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku - do korzystania wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Za naruszenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych.
  2. Zakazują kierującym pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku jazdy. Za niestosowanie się do nowego zakazu może być nałożony mandat w wysokości 1000 złotych i aż 8 punktów karnych.

Nowe rozwiązania mają zapobiegać tzw. „wyścigowi słoni” na autostradach i drogach ekspresowych, powodującemu utrudnienia przez samochody ciężarowe oraz przyczynić się do poprawy płynności ruchu i poziomu bezpieczeństwa na tych drogach. Przez województwo śląskie przebiega ponad 250 kilometrów autostrad i 110 km dróg ekspresowych.

Jednak nie wszyscy kierowcy ciężarówek wzięli sobie do serca nowe przepisy. Jednego z takich rajdowców uchwyciła policyjna kamera.

Ograniczenia i zakaz ruchu ciężarówek w wakacje

Oprócz tego, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów w okresie letnich wakacji obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z włączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu w następujących terminach:

  • od 23 czerwca 2023 r. do 3 września 2023 r.

- w piątki w godz. 18.00-22.00
- w soboty w godz. 8.00-14.00
- w niedziele w godz. 8.00-22.00

  • 14 sierpnia 2023 r. (poniedziałek) w godz. 18.00 – 22.00
  • 15 sierpnia 2023 r. (wtorek) w godz. 8.00 – 22.00
Fabryka w Jaworznie wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Co z fabryką Izery w Jaworznie? Najpierw ElectroMobility Poland musi wygrać przetarg. A co z konkurencją?

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/07/2023

Pijany kierowca

Może Cię zainteresować:

Katowice. Pijana kobieta wiozła córkę autem. Policjantom proponowała 5 tys. zł łapówki

Autor: Katarzyna Pachelska

06/07/2023

Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

30 czerwca ostatnim dniem płatnej jazdy na A4 z Gliwic do Wrocławia. Do Krakowa zostaje po staremu

Autor: Michał Wroński

30/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon