Śląski krajobraz w latach 30. XX wieku. Zdjęcia mistrza fotografii krajoznawczej

Chorzów, Szopienice, Roździeń, Godula czy Nowy Bytom – z pewnością znacie te miejsca, ale czy rozpoznacie je na zdjęciach sprzed blisko 90 lat. Wtedy, w jedną z wielu swoich podróży, wybrał się z aparatem na Górny Śląsk Henryk Poddębski, mistrz fotografii krajoznawczej. W naszej galerii można zobaczyć jak dokumentował śląski krajobraz.

Henryk Poddębski, autor zdjęć przedwojennego śląskiego krajobrazu, urodził się w 1890 r. w Chrząstowie (dziś dzielnicy Koniecpola), więc na Górny Śląsk nie miał daleko. Jednak jeszcze jako dziecko przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie później m.in. prowadził swój własny zakład fotograficzny.

Poddębski był członkiem Polskiego Towarszystwa Krajoznawczego, w którym pełnił funkcję sekretarza w komisji fotograficznej. Zajmował się przede wszystkim fotografią dokumentalna, krajoznawczą i pejzażową. W okresie międzywojennym był jednym z najwybitniejszych w swoim fachu. Miał dobre oko i najlepszy sprzęt.

Śląski krajobraz w obiektywie Henryka Poddębskiego

W latach 20. i 30. XX wieku odbył z apartem fotograficznym wiele podróży po terenach II Rzeczpospolitej, podczas których dokumentował najważniejsze zabytki miast, krajobrazy miast i wsi oraz codzienne życie ludzi. Odwiedził m.in. Galicję, Karpaty, Kujawy, Mazury, Wiekopolskę, Podole czy Wołyń oraz Górny Śląsk.

Po jednej ze swoich wypraw na Górny Śląsk w połowie lat 30. XX wieku pozostawił m.in. serię zdjęć śląskiego krajobrazu. Widać na nich m.in. trasę między Katowicami a Chorzowem (wydaje się, że to dzisiejsza ulica Chorzowa w Katowicach), jest też szas Radzionków – Bobrowniki czy Kosztowy – Lędziny. Jest też widok na elektrownię w Chrzowie Starym czy kopalnię w katowickim Dębie. Choć większość z tych miejsc trudno dziś rozpoznać.

Nikiszowiec w latach trzydziestych XX wieku

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Nikiszowca z lat 30. Śląskie osiedle uwiecznił na kliszy znany fotograf z Warszawy, my je pokolorowalismy

Autor: Patryk Osadnik

14/01/2024

Archiwalne zdjęcia tyskiego browaru

Może Cię zainteresować:

Zamek nad wodą, otoczony przyrodą. To dawne Tychy, które w 1936 roku odwiedził słynny fotograf

Autor: Redakcja

05/06/2023

Początki Königshütte na zdjęciach

Może Cię zainteresować:

Początki Königshütte na zdjęciach z albumu hrabiego Donnersmarcka

Autor: Maciej Poloczek

14/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon