W Sosnowcu dziecko topiło się na oczach dorosłych. Myśleli, że to zabawa. Dziecko ocaliła ratowniczka

Małe dziecko omal nie utonęło na basenie. Na oczach dorosłych. Film, jaki zamieścił na swoim facebookowym profilu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, może przyprawić o dreszcz grozy.

Niebezpieczna sytuacja na basenie w Sosnowcu

Małe dziecko schodzi po schodkach do wody i zanurza się w niej z głową. Stojąca obok kobieta nie widzi tego, stojące obok większe dziecko również nie reaguje, może myśli, że to zabawa? Ale to nie igraszki, tu dzieje się coś naprawdę groźnego.

Na szczęście czujność zachowuje ratowniczka, która podbiega i wyciąga z basenu malucha.

Lepiej nie wyobrażać sobie tego, co mogłoby nastąpić, gdyby nie jej przytomność umysłu i błyskawiczna, profesjonalna reakcja.

Z perspektywy zwykłego obserwatora różnica między wygłupami w wodzie czy zabawą a walką o życie może być niezauważalna. Nie zawsze opiekunowie potrafią zauważyć tonące dziecko, bo ono zwykle nie krzyczy, ginie w ciszy i nawet osoby będące w pobliżu mogą nie zauważyć, że coś złego się dzieje.Mówi o tym akcja policji "Misie i dzieci toną po cichu". Do takiej niebezpiecznej sytuacji doszło na naszym basenie w Zagórzu. Na szczęście ratowniczka była czujna i w porę zareagowała. Dziecku nic się nie stało - pisze prezydent Chęciński.

Niebezpieczeństwa grożące dzieciom m.in. w wodzie stale, a szczególnie podczas wakacji uświadamiają dorosłym policjanci.

- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. (...) Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci. (...) Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu - zaleca Śląska Policja.

Przed potencjalnie tragicznymi konsekwencjami nieostrożności i lekkomyślności nad wodą i w wodzie przestrzegają też policyjne statystyki. Według nich w 2021 r. śmierć w wyniku utonięcia poniosło w Polsce aż utonęło 408 osób - 368 mężczyzn i 40 kobiet. Ofiarami 78 wypadków utonięć były osoby po spożyciu alkoholu..

W 2022 r. śmierć w wodzie poniosło już 139 osób, z czego 87 w czerwcu, 52 w lipcu i jak do tej pory 59 w sierpniu.

Chęciński czyta hit

Może Cię zainteresować:

Prezydenci miast zabronią korzystania z podręcznika do HiT-u? Chęciński: Nauczyciele muszą sami zdecydować

Autor: Arkadiusz Nauka

25/08/2022

Ul 3 Maja Sosnowiec. Lata 60.

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec na unikalnym filmie z lat 60. Miasto, którego już nie ma [WIDEO]

Autor: Redakcja

19/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon