Kto zaprojektuje nowy budynek Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach? Znamy wyniki konkursu SARP

Znamy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przedsięwzięcia „Raciborska 44 – rozbudowa infrastruktury dydaktycznej kampusu Akademii Sztuk Pięknych na rzecz sztuki i dizajnu w Katowicach”. Konstrukcja ma być idealnym tłem dla goszczącej w niej sztuki. Jak uzasadnia komisja konkursowa, "w tej modernistycznej opowieści o maszynie do pracy twórczej, wiele jest śląskiego charakteru, przedsiębiorczości i śląskiego pragmatyzmu".

Kto zaprojektuje nowy budynek ASP w Katowicach?

11 lipca 2025 roku o godzinie 12.00 w katowickiej siedzibie SARP odbyło się uroczyste rozstrzygniecie konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przedsięwzięcia „Raciborska 44 – rozbudowa infrastruktury dydaktycznej kampusu Akademii Sztuk Pięknych na rzecz sztuki i dizajnu w Katowicach”. W rywalizacji brały udział pracownie architektoniczne z całej Polski, a prace konkursowe napływały do 4 lipca.

W składzie Sądu Konkursowego znaleźli się:

  • mgr inż. arch. Przemysław Łukasik (SARP Katowice) – Przewodniczący Sądu konkursowego;
  • mgr inż. arch. Andrzej Duda (SARP Katowice);
  • mgr inż. arch. Marlena Wolnik (SARP Katowice);
  • mgr inż. arch. Hubert Wąsek (SARP Częstochowa) – sędzia referent;
  • prof. dr hab. Grzegorz Hańderek - rektor ASP Katowice;
  • dr hab. arch. Lesław Tetla - prorektor ds. kształcenia i studentów ASP Katowice;
  • mgr inż. arch. Bartłomiej Nawrocki - ASP Katowice
  • mgr Anna Cichoń - kanclerz ASP Katowice.

I nagroda powędrowała do pracowni BDR Architekci z Warszawy. Za opracowanie koncepcji architektonicznej odpowiadają:

  • Konrad Basan,
  • Paweł Dadok,
  • Maria Roj.

Projekt warszawskiej pracowni wyróżnia się dwoma ścianami szczytowymi, które jak marginesy kadrują otwartą przestrzeń każdego z poziomów szkoły. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, "jedna z nich to instalacyjny, szeroki szacht, gotowy zawsze odsłużyć zaplanowane, jak i hipotetyczne, przyszłe układy funkcjonalne. Drugi, to pionowy, wydzielony trzon komunikacyjny z toaletami. Wszystko co pomiędzy nimi jest elastyczne, dające się modyfikować i dostosowywać do bieżących, jak i przyszłych potrzeb uczelni".

Nowy budynek ASP Katowice ma być tłem dla sztuki

Co najważniejsze, wnętrza budynku mają być całkowicie "elastyczne". Zmiana ich funkcji ma być możliwa bez wyburzania i gwałtownej destrukcji, lecz dzięki założonej prefabrykacji części konstrukcji. Dodatkowo demontowane elementy stropów będzie można użyć ponownie, dla innych celów i w innych lokalizacjach.

- Sztuka jak fabryka, stale gotowa na nowe technologie, głodna nowych odkryć i technik, szuka swobody i niezależności, by nigdy nie ograniczała jej żadna okoliczność, poza wyobraźnią samego twórcy. Budynek konwersuje z otaczającą go modernistyczną substancją. Wykorzystuje maksymalnie potencjał działki, umiejętnie interpretuje zapisy warunków, programu i norm. Bezwstydnie otwiera się na ulicę Raciborską dużymi przeszkleniami, konwersując otwarcie z przestrzenią publiczną, jak i z przeciwległym budynkiem uczelni. Przestronny, przeszklony parter manifestuje gotowość na interakcję z przechodniami, prowokując do wejścia nie tylko samych studentów, czyniąc z niego codzienną, publiczną galerię - czytamy w uzasadnieniu komisji konkursowej.

Projekt architektów z warszawy zakłada także utworzenie zewnętrznej galerii, która wciągnąć chce przechodniów, w wąską przestrzeń ekspozycyjną między modernistyczną willę, zabierając ich dalej, w głąb działki, na zaplecze budynku, gdzie utworzono dwupoziomową strefę studencką. Część uczelnianych przestrzeni ma być otwarta, dzięki czemu do dyskusji ze sztuką zaproszeni będą także mieszkańcy sąsiedztwa nowego budynku ASP.

Co jeszcze ważniejsze, projekt zostanie zrealizowany. Podczas spotkania zapowiedzieli to przedstawiciele ASP w Katowicach.

- Akademia szukała budynku, który chce zrealizować w najbliższym czasie, najbliższych latach. Jest na to finansowanie, więc nie jest to konkurs koncepcyjny, który pójdzie do szuflady. Mamy nadzieję na owocną współpracę z laureatami i stosunkowo szybką realizację. Bo tego budynku - jeśli chodzi o funkcjonowanie akademii - nam naprawdę brakuje - mówił podczas spotkania mgr inż. arch. Bartłomiej Nawrocki z ASP Katowice.
Rosomak z zakładu w Siemianowicach Śląskich

Może Cię zainteresować:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna otwiera się na branżę zbrojeniową. Firmy produkujące broń i amunicję mogą uzyskać decyzję o wsparciu

Autor: Katarzyna Pachelska

11/07/2025

Muzeum miejskie w zabrzu

Może Cię zainteresować:

Muzuem Miejskie w Zabrzu przygotowało spacer historyczny w poszukiwaniu śladów po minionych wiekach

Autor: Urszula Ważna

11/07/2025

Będzin. Osiedle Zamkowe, ulica Rzeszowska. Przed remontem.

Może Cię zainteresować:

Będzin. Przebudowa ulicy Rzeszowskiej na osiedlu Zamkowym. Miasto chce, by jak najwięcej prac zakończyć w wakacje

Autor: Redakcja

11/07/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama