Kto został śląskim olimpijczykiem w roku 2023? Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku rozstrzygnięta

W piątek, 15 grudnia, w Bibliotece Śląskiej odbył się finał Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. Do konkursu zakwalifikowało się 20 uczniów spośród 250, którzy się do niego zgłosili na początku tego roku.

materiały prasowe
Prezes ZG Grzegorz Franki gratuluje zwycięzcy. Przy pulpicie prof. Adam Hibszer

Wprawdzie rok olimpijski zaczyna się za kilka tygodni, ale w naszym regionie trwa permanentnie od trzynastu lat – tyle bowiem razy rozegrano zawody pod nazwą Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. To interdyscyplinarny konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych z geografii, historii, literatury oraz sztuki regionu śląskiego. Konkurs, który organizują Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej oraz Związek Górnośląski, w tym przebiegał pod hasłem: "Migracje na Górnym Śląsku. Ich wpływ na społeczeństwo, gospodarkę, krajobraz i kulturę regionu". Uczniowie, których zadaniem jest przygotowanie pracy badawczej, a potem jej publiczna obrona, wybierali w tym roku najczęściej dwa: temat geograficzny "Krajobrazowe konsekwencje XX-wiecznej migracji zarobkowej na Górny Śląsk" i historyczny "Pnioki, krzoki, ptoki – pochodzenie mieszkańców Górnego Śląska na przykładzie mojej rodziny".

Miejsce olimpijskich zmagań nie było przypadkowe. Jego gospodarz, dr Artur Madaliński, otwierając konkurs, podkreślił, że „namysł nad miejscem, w którym mieszkamy, nad jego historią i skomplikowaną tożsamością jest kluczowym rejestrem działalności Biblioteki Śląskiej”.

Do tegorocznego tematu podkreślił przewodniczący Komitetu Głównego, prof. Adam Hibszer: „Temat przewodni jest niezwykle aktualny. Wszyscy mamy świadomość, że wszelkiego rodzaju przemieszczenia odbywały się w naszym regionie od zawsze. Dotyczy on nie tylko ludzi, ale zwierząt czy roślin, a nawet …zanieczyszczeń”.

W finale spotkali się uczniowie z Katowic, Tychów, Pszczyny, Zabrza, Rybnika, Chorzowa, Gliwic, Wodzisławia Śląskiego, Siemianowic Śląskich, Mysłowic oraz Cieszyna. Najlepszy okazał się uczeń I LO im. M. Kopernika w Katowicach, Teodor Madaj, który przygotował temat Śląsk zakorzeniony, Śląsk wybrany – pochodzenie mieszkańców Górnego Śląska na przykładzie mojej rodziny. Teodor, mieszkaniec katowickiego Giszowca, interesował się swoim miejscem urodzenia już od dzieciństwa. Decyzję o wyborze tematu wyjaśnił następująco: „Inspirowało mnie to, że będę lepiej mógł poznać swoje korzenie oraz zebrać wszelkie informacje o swojej przeszłości w jedno miejsce”. Teodor pokazał migrację swojej rodziny, która związana była z podejmowaniem pracy na Górnym Śląsku. Dzięki podjętym przez siebie badaniom odkrył między innymi swoich włoskich przodków, o których nawet nie wiedziała jego rodzina.

Jury zdecydowanie wskazało go jako zwycięzcę tego konkursu – otrzymał również Nagrodę Specjalną im. Łucji Staniczkowej, ufundowanej przez Związek Górnośląski.

Teodor, podobnie jak inni laureaci, zdobył indeks na wymarzony studia – w jego przypadku są to Indywidualne Studia Międzyobszarowe. Na zakończenie powiedział, że udział w konkursu zainspirował do dalszych badań nad dziejami regionu. Zresztą podobne zdanie wyrażali laureatka II miejsca, Aleksandra Straż, uczennica II LO im. W. Kilara w Zabrzu, Artur Iskra, reprezentant II LO im. M. Konopnickiej w Katowicach oraz wielu uczestników tych zawodów. To dobrze wróży dla przyszłości tego konkursu, chociażby w przyszłym, olimpijskim, roku


Subskrybuj ślązag.pl

google news icon