Jacek Morek zostanie komisarzem w Rudzie Śląskiej. To decyzja po myśli jednego z kandydatów na prezydenta

Po śmierci Grażyny Dziedzic obowiązki prezydenta Rudy Śląskiej na 2,5 miesiąca przejmie tzw. komisarz. Po przedłużających się spekulacjach i targach wewnątrz lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, wybrano na to stanowisko byłego wiceprezydenta miasta. To decyzja po myśli jednego z potencjalnych kandydatów we wrześniowych wyborach, które odbędą się w Rudzie Śląskiej.

Jacek morek

Według informacji, do których dotarła redakcja portalu ŚLĄZAG, do czasu przyspieszonych wyborów obowiązki prezydenta Rudy Śląskiej pełnić ma Jacek Morek. Decyzję w tej sprawie podejmuje premier, na wniosek wojewody śląskiego.

Jacek Morek komisarzem w Rudzie Śląskiej

Jacek Morek urodził się w 1971 r. w Rudzie Śląskiej. Tuż po studiach pracował w rudzkim Urzędzie Miasta. W 2010 r. Grażyna Dziedzic, po pierwszych wygranych wyborach mianowała go swoim zastępcą. W 2014 roku został prezesem rudzkiego Aquadromu. Ze stanowiska został odwołany w marcu 2016 roku. Jeszcze dziś (1 lipca 2022 r.) premier ma podpisać decyzję o nominowaniu Morka na stanowisko komisarza w Rudzie Śląskiej. Oficjalnie nominacja prawdopodobnie zostanie ogłoszona w poniedziałek.

Według spekulacji, za kandydaturą Jacka Morka na komisarza miał stać Marek Wesoły, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Rudy Śląskiej, który od dawna zapowiadał swój start w wyborach prezydenckich. W dwóch poprzednich przegrał z Grażyną Dziedzic. Sam poseł utrzymuje jednak, że to "salomonowy wyrok wojewody", który on sam poparł.

Z Jackiem Morkiem znamy się z rudzkiego samorządu, bo gdy on był wiceprezydentem, ja byłem radnym. Nie ma między nami innych powiązań. Morek zna miasto, jest człowiekiem spoza Prawa i Sprawiedliwości, więc żaden z kandydatów nie powinien narzekać - mówi Wesoły.

Wcześniej najpoważniejszą kandydatką była Ewa Waliczek, zastępczyni dyrektorki biura administracyjnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, która miała za sobą epizod w podobnej roli w Sośnicowicach. Stanowisko jej miał proponować wojewoda Jarosław Wieczorek, ale podobno sama zrezygnowała. Potwierdził to dziś Rafał Kandziora, sejmikowy radny PiS z Rudy Śląskiej.

Samorządowcy proponowali dotychczasowego wiceprezydenta. Pomysł poparł radny PiS

Z kolei samorządowcy z ruchu "Tak! Dla Polski" zaproponowali, aby pełniącym obowiązki prezydenta Rudy Śląskiej został dotychczasowy wiceprezydent i najbliższy współpracownik Grażyny Dziedzic - Krzysztof Mejer. Co zupełnie zaskakujące, dziś taki pomysł poparł także Rafał Kandziora, radny Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa śląskiego.

- Komisarzem powinna zostać osoba, która rozumie problemy Rudy Śląskiej, ponieważ będzie musiała podejmować kluczowe decyzje, choćby z racji zbliżających się terminów. Taka kontynuacja byłaby właściwa - mówił na antenie Radia Piekary.

Komisarz będzie pełnił obowiązki prezydenta Rudy Śląskiej do czasu przyspieszonych wyborów. Według projektu rozporządzenia w tej sprawie, miałyby one odbyć się w niedzielę, 11 września 2022 r.

Krzysztof Mejer

Może Cię zainteresować:

Kto komisarzem w Rudzie Śląskiej? Radny PiS uważa, że Krzysztof Mejer to dobry wybór

Autor: Patryk Osadnik

01/07/2022

UM Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

Kto przejmie obowiązki prezydenta Rudy Śląskiej? Kandydatką była komisarz w gminie Sośnicowice

Autor: Patryk Osadnik

28/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon