Kulturalny i rozrywkowy ŚLĄZAG na weekend wrześniowo-październikowy. 100-lecie Zabrza, komicy w Spodku, chrzest książki i wiele innych

Ostatni dzień września i dwa pierwsze października pogodowo nie zapowiadają się oszałamiająco, ale póki nie pada śnieg, to jest i tak dobrze. A sporo jest różnych imprez. Świętować będzie m.in. Zabrze, które w tym roku obchodzi 100-lecie nadania praw miejskich. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać.

Facebook/ Ewa Farna
Ewa Farna jpg

Wydarzenia kulturalne w weekend 30 września - 2 października 2022

 • 100-lecie Zabrza. W sobotę, 1 października w Parku Miejskim (ul. Dubiela) odbędzie się rodzinny piknik czyli tradycyjne Skarbnikowe Gody. Świętowanie rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 21.00. W programie przewidziano m.in.: animacje i zabaw, koncerty dla dzieci i konkursy z nagrodami. Jak co roku zagra Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza, nie zabraknie występu tanecznego mażoretek, wesołego miasteczka z dmuchańcami, stoisk edukacyjno-kulturalnych oraz strefy gastronomicznej. O godz. 17.30 w Parku Poległych Bohaterów wystąpi Ewa Farna z zespołem, a o godz. 20.00 zaplanowano koncert zespołu Zakopower. Wstęp wolny. Z kolei w niedzielę 2 października 100-lecie Zabrza uświetni koncert światowej sławy tenora José Carrerasa, który o godz. 18.00 wystąpi na scenie Domu Muzyki i Tańca. Podczas koncertu galowego z okazji nadania Zabrzu praw miejskich artyście towarzyszyć będą znakomici wykonawcy: Katarzyna Stankiewicz, Katarzyna Moś, Urana oraz zabrzanin Staś Napierała. Na scenie pojawi się także Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej. Przy Domu Muzyki i Tańca zostanie postawiony telebim transmitujący koncert.
 • Please, Stand-up! | trasa 2022, Katowice. W Spodku w piątek 30 września o godz. 20 będzie okazja do wielokrotnego śmiechu, dzięki występom stand-uperów i komików. Gospodarzem będzie uwielbiany przez tłumy Łukasz Lotek Lodkowski. Wystąpią Piotr Zola Szulowski, Błażej Krajewski, Michał Leja, Darek Gadowski i Tomek Kołecki. O oprawę muzyczną i wizualną zadba didżej roku 2021, Falcon1, a gościem specjalnym będzie fantastyczny aktor, Janusz Chabior. Bilety: od 79 zł.
 • Koncert „Klasycznie i romantycznie. Przed XVI Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego, Bytom. W Operze Śląskiej w niedzielę 2 października o godz. 18:00 wystąpi Orkiestra Opery Śląskiej, solistka Anna Borucka, kameraliści: Sulamita Ślubowska oraz Dawid Jadamus pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza.
  Więcej: Dźwięk 300-letnich skrzypiec genialnego Stradivariusa zabrzmi w czasie koncertu w Operze Śląskiej w Bytomiu
 • Spacer po kompleksie Dietla, Sosnowiec. W ramach projektu Familoki Kamil Iwanicki oprowadza po osiedlach robotniczych Śląska i Zagłębia. W najbliższą niedzielę, 2 października odbędzie się wyprawa po kompleksie Dietla w Sosnowcu. O godzinie 15:00 spotykamy się pod Pałacem Dietla przy ulicy Stefana Żeromskiego 2 w Sosnowcu. Wycieczka będzie trwać około 2 godzin. Udział w wycieczce jest bezpłatny i otwarty. Nie trzeba się zapisywać. W ramach spaceru odwiedzimy Pałac Dietla. Wejście do Pałacu jest płatne. Wszystkich uczestników obowiązuje cena ulgowa wejścia - 15 zł.
 • Koncert "Pamięci Wojciecha Kilara", Katowice. Już 1 października o godz. 19.30 NOSPR odwiedzą: Krzysztof Książek – półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów – nieoceniony Antoni Wit. Obok perełek polskiego romantyzmu – Prologu symfonicznego Mieczysława Karłowicza i Symfonii „Elegijnej” Zygmunta Noskowskiego – w programie koncertu znajdą się aż dwie kompozycje mistrza muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Oprócz mrocznego II Koncertu fortepianowego zabrzmi uwielbiany przez publiczność symfoniczny fajerwerk – błyskotliwy Krzesany. Bilety: od 30 zł.
 • XX lat De Łindows, Zabrze. Z okazji 20. urodzin zespołu De Łindows w CK Wiatrak w sobotę 1 października o godz. 19 odbędzie się koncert. Wystąpią, oprócz jubilata, też Farban Lehre, The Analogs, Pull the Wire. Bilety: 50 zł.
 • Zlot żarciowozów, Gliwice. Już w najbliższy weekend Gliwicka Karczma Piwna przejmuje plac główny przed Areną Gliwice – przed nami trzy dni pełne kapitalnego jedzenia, niebanalnych napitków, tańca i muzyki na żywo.
  Harmonogram:
  Piątek 30.09, 15:00-23:00
  Festiwal Piw Rzemieślniczych + Żarciowozy
  19:00 Potańcówka podczas koncertu Swingin’Train
  Sobota 1.10, 11:00-23:00
  Festiwal Piw Rzemieślniczych + Żarciowozy Godzina
  17:00 DJ z duetu „Krawat i Muszka”
  19:00 Potańcówka z występem DJ + pokaz barmański Gents
  Niedziela 2.10, 11:00-17:00
  Festiwal Piw Rzemieślniczych + Żarciowozy
 • "Zakonnica w przebraniu", Chorzów. Teatr Rozrywki przyłącza się do akcji "Weekend seniora z kulturą". W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz dziewiąty przygotowało akcję „Weekend seniora z kulturą”, której celem jest zachęcenie osób starszych do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W jej ramach seniorzy obejrzą musical "Zakonnica w przebraniu" 1 października o 18:30 - bilety w cenie 29 zł i 2 października o 17:00 - bilety w cenie 29 zł. Odbędzie się też spacer po teatrze i spotkanie z artystami - 2 października po musicalu (ok. 20:00) - wstęp bezpłatny.
 • Śląska premiera filmu "Syndrom Hamleta", Katowice. W Kinoteatrze Rialto w sobotę 1 października o godz. 19.00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Syndrom Hamleta". To najnowszy film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (odpowiedzialnych m. in. za Efekt domina czy głośnego Księcia i Dybuka) przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny i politycznego przełomu. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami szekspirowskiego Hamleta, wraca na scenie do doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje trudne wspomnienia. Próby, w połączeniu z wejściem w prywatne życie bohaterów, tworzą poruszający portret pokolenia mierzącego się z wojennym doświadczeniem i przykrą przeszłością, która teraz, po inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością, jak i przyszłością. to jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał nagrodę Złotego Lajkonika. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno zdobył Grand Prix dla najlepszego filmu sekcji Semaine de la Critique oraz nagrodę niezależnych krytyków Boccalino d’Oro dla najlepszego dokumentu. o seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu Elwirą Niewierą oraz bohaterami filmu. Bilety: 19 zł.
 • Chrzest książki "Cokoły przechodnie", Chorzów. Chrzty książek to już nowa świecka tradycja Rebel Garden przy bramie głównej zoo w Parku Śląskim. Impreza rozpocznie się o godz. 16 w sobotę 1 października.
 • W programie:
  16;00 - Chrzciny książki "Cokoły przechodnie" Piotra Fuglewicza
  16:30 - Dyskusja: "Jak opowiadać o Śląsku" z udziałem senator Haliny Biedy (b. dyrektor Muzeum Powstań Śląskich), Mirosława Neinerta (Teatr Korez) i... publiczności. Prowadzący: Piotr Fuglewicz
  17:30 - Konkurs na luzie: "Co Wy wiecie o zapomnianych Ślązakach?"
  18:00 - Czas na autografy
  18:30 - Koncert wielokulturowy Sylwka Szwedy i Leszka Trząskiego – bohaterami książki są Ślązacy, Żydzi, Niemcy i Polacy, a także Amerykanie i Ukraińcy, muzyki z tych źródeł możemy się spodziewać
  Wstęp wolny.
  Więcej o książce: Piotra Fuglewicza osobisty Panteon Górnośląski. Książka „Cokoły przechodnie” to też jego matura ze Śląska

  Koncert zespołu Świetliki, Zabrze. Trasa zespołu obchodzącego w tym roku 30-lecie zawita w piątek 30 września do CK Wiatrak. Początek o godz. 20. Sam zespół mówi: Okres koncertowego zawieszenia wykorzystaliśmy najlepiej jak mogliśmy, czego efektem jest nagrodzona Fryderykiem płyta "Wake Me Up Before You Fuck Me", którą nareszcie będziemy mogli zaprezentować wszystkim tym, którzy przyjdą spotkać się z nami na koncertach. Nie zabraknie też wcześniejszych utworów, których będzie można posłuchać na Świetlistej trasie Roku Pańskiego 2022. Bilety: 50 zł.

     Subskrybuj ślązag.pl

     google news icon