Kulturalny ŚLAZAG na początek września 2022. Industriada, Van Gogh, spektakle i koncerty

Czujecie w powietrzu, że kończy się lato i zbliża się jesień? Na szczęście nie czują tego organizatorzy imprez, którzy nie dają się jeszcze zamknąć pod dachem. Pierwszy weekend września upłynie w pierwszej kolejności pod znakiem Industriady, ale sporo innych ciekawych imprez też się szykuje. Zobaczcie, co się będzie działo od 2 do 4 września 2022.

Wydarzenia kulturalne w weekend 2-4 września 2022

 • Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, różne lokalizacje. Program tegorocznej Industriady, odbywającej się w sobotę 3 września, jest przebogaty. Nie starczy dnia, by wyliczyć wszystko. Wymienimy więc dwie imprezy, zaczynającą i kończącą Święto. Początek będzie w samo południe przy Browarze Obywatelskim w Tychach. Po powitaniu, przy użyciu najnowszych technik wrócimy na chwilę do czasów powstawania tego wyjątkowego miejsca. Sceną zawładną muzyka, kolory i taniec, a to wszystko dzięki występom zespołu Pectus (13.00). O 20.30 będzie można obejrzeć widowisko teatralno-muzyczne Materia. O 21 - teatr ognia. Zaplanowano przez cały dzień też wiele atrakcji dla dzieci. Zaś zakończenie Industriady odbędzie się na Rynku w Pszczynie. O godz. 12 rozpocznie się InduSzynk. O godz. 19 wystąpi Teresa Werner, a o 20.30 - teatr ognia.
  Więcej o tym, co się będzie działo w miastach:
  Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki już 3 września. Co będzie się działo w Tychach?
  Industriada 2022 w Bytomiu: przejazdy parowozem i ręczną drezyną
  Industriada 2022 w Tarnowskich Górach. Znamy już harmonogram imprezy
  Industriada już za kilka dni! Moc atrakcji w Rudzie Śląskiej
 • Rock Pogoria, Dąbrowa Górnicza. Trzy koncerty w sobotę 3 września. przy plaży Pogorii III. Wstęp wolny. Wystąpią: 17:00 Puppet Queens - to trio, w skład którego wchodzą wokalistka i basistka Kasia Caputa, gitarzystka Klaudia Grygiel i perkusistka Justyna Włodarska. Zespół gra w klimatach rockowych i alternatywie, od pewnego czasu skupiając się na własnych kompozycjach; 18:15 Kruk & Wojtek Cugowski wystąpią m.in. z materiałem z najnowszego albumu „Be There”, który ukazał się w zeszłym roku. Znalazło się na nim osiem kompozycji, a teksty napisał i zaśpiewał Wojtek Cugowski. Płyta spotkała się z rewelacyjnym przyjęciem fanów i mediów. Kruk został założony w 2001 r. w Dąbrowie Górniczej. Zespół wykonuje szeroko pojętą muzykę w stylistyce rockowej i hard rockowej. Koncerty zespołu przenoszą w świat rocka z lat '70 i '80, nie uciekając jednakże od współczesnych brzmień; 20:00 Kult - to chyba jedyny w Polsce zespół, który aktywnie i nieprzerwanie gra już prawie 40 lat. Zespół powstał na początku 1982 r. w Warszawie. Swój pierwszy koncert zagrał 7 lipca 1982 r. w warszawskim klubie „Remont”. Nagrali 17 płyt długogrających. Zagrali ponad 3000 koncertów. Występowali 8-krotnie w Jarocinie i wszystkich innych festiwalach oraz przeglądach w Polsce.
 • Koncerty "Orkiestra w miasta!", Mysłowice. Orkiestra dęta Teatru Rozrywki rusza z misją w miasto! W sobotę 3 września wystąpi o godz.12.00 na Rynku w Mysłowicach, a o godz. 14.00 - w Parku Zamkowym. W repertuarze znajdą się klasyki takie jak: Yellow Submarine (The Beatles), When I'm Sixty-Four (Benko Dixieland Band), utwory z musicali “West Side Story” i “Skrzypek na dachu”, a nawet fragmenty ścieżki dźwiękowej z filmu “Gwiezdne Wojny” i wiele innych. Wstęp wolny.
 • Wystawa Van Gogh Multi-Sensory Exhibition, Katowice. W Szybie Wilson w Janowie (ul. Oswobodzenia 1) od 3 września zagości multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł Vincenta van Gogha. Ekspozycja będzie dostępna dla widzów do 29 listopada 2022 r. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 będzie można zobaczyć setki dzieł i dosłownie zanurzyć się w świecie obrazów. Wszystkie prace artysty wyświetlane są jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Ściany wokół oraz podłoga przemienią się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości malarza. Bilety - normalny 55 zł (dni robocze), 65 zł (weekendy i święta), ulgowy - odpowiednio 45 i 55 zł. Czynne 10.00-20.00, również w niedziele. Kasa do 19.00.
 • Spektakl "Inteligenci", Chorzów. „Inteligenci”, czyli sztuka Spektaklove - dramat przedstawiający na pozór szczęśliwą, poukładaną i liberalną rodzinę. Ale jak każda rodzina, ta także ma trupa w szafie. Marek Modzelewski za pomocą zaledwie czterech bohaterów zdołał pokazać największe demony polskiego społeczeństwa, takie jak: nietolerancja, zamknięcie na dialog, zatwardziałe tkwienie we własnych poglądach, przylepianie etykiet wszystkiemu i wszystkim oraz nieszczerość związkową. Występują: Agata Kulesza, Anita Sokołowska, Wojciech Malajkat, Maciej Tomaszewski. Obejrzymy go w niedzielę 4 września o godz. 16 i 18 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Bilety: 70-140 zł.
 • SHOW OFF fest, Gliwice. Na pożegnanie wakacji 2 września w Nowych Gliwicach przy Cechowni wystąpią młodzi artyści podbijający Youtube i Spotify. Będzie też specjalna SOCIALZONE. Wydarzenie wystartuje o 19:00, bawimy się do 1:00 .Imprezę przy Cechowni przy ul. Bojkowskiej 35 A rozkręcą artyści podbijający serwisy muzyczne jak YouTube i Spotify, gdzie liczba odtworzeń Gibbsa – jednego z zaproszonych muzyków – dorównuje zagranicznym artystom. Znamy ich też z największych polskich festiwali, jak Off, Męskie Granie, Opener, Orange Warsaw, Pol’and’Rock. Wystąpią: Jakub Skorupa (godz. 19:15), WaluśKraksaKryzys (godz. 20:20), GIBBS (godz. 21:40), Frank Leen (godz. 23:00). Wieczór zakończymy w tanecznym nastroju z DJ-set Atavizm Collective (godz. 23:50). Wstęp wolny.
 • Rock na Plaży Paprocany, Tychy. Impreza w klimatach rockowych nad jeziorem odbędzie się w sobotę, 3 września.
 • Program: Konkurs kapel rocka: 15.30 Ornette, 16.00 Hengelo, 16.30 Kasia Skiba i Ja, 17:00 RoseMerry - laureat Rocka na Plaży Paprocany 2019, Sztywny Pal Azji ,Ogłoszenie laureata konkursu, Cree, Dżem. Prowadzenie: Piotr Kumor (konkurs),, Piotr Baron (główna część koncertowa). Wstęp wolny.

 • Spotkanie ze sztuką. Historia jednego obrazu, Bytom. Miłośników sztuki, ciekawych odpowiedzi na pytanie, co kryje się w grafikach Jana Nowaka Bytomskie Centrum Kultury zaprasza w sobotę 3 września (sobota) o godz. 17.00 na spotkanie z Artystą, które poprowadzi Sonia Wilk – kierownik działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach, ekspertka twórczości Jana Nowaka oraz Arkadiusz Gola - dokumentalista, fotoreporter, który kuratoruje cyklowi spotkań ze sztuką w BECEKu. Bilety: 2 zł.
 • Przedpremierowe pokazy filmu "Simona", Katowice. W kinie Światowid od soboty do niedzieli 3-4 września o godz. 18.30 można obejrzeć film dokumentalny o Simonie Kossak, potomkini słynnego artystycznego krakowskiego rodu, która znalazła swoje miejsce w leśniczówce w Puszczy Białowieskiej. Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Bilety: 13-19 zł.
 • Akcja "Wolność Czytania", Chorzów. W sobotę 3 września zostanie zainaugurowana kolejna edycja akcji „Wolność Czytania”. Tego dnia spotkamy się z książką na Rynku, a w programie obok licznych literackich atrakcji, przewidziano także koncerty. Wszystko rozpocznie się o godz. 13:00.
  godz. 13:00-18:30
  Nowy Rynek
  - Giełda książek - Bookiniści
  - Warsztaty kaligrafii
  - Animacje dla dzieci, czytelnia plenerowa, regał bookcrossingowy, punkt informacyjny narodowego czytania
  - „Teatrzyk domowy – zaklęty w książkach” - warsztaty dla dzieci i młodzieży
  - „Słynne biografie” - prezentacja książek poświęconych znanym muzykom, z jednoczesnym odtwarzaniem ich dorobku z płyt winylowych, kaset i DVD (Rynek Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu)
  - „Od wioski do huty” – tworzymy ilustrowaną historię Chorzowa
  - Gra terenowa „Serce Huty”
  - Czytanie fragmentów „Ballad i Romansów” Adam Mickiewicza przez aktorów Teatru „Reduta Śląska”
  Koncerty:
  16:00 DŻAMAN
  17:00 BYTY
  18:00 WCZASY
  godz. 18:00
  Kino Grajfka, Chorzowskie Centrum Kultury
  Projekcja filmu „Zemsta” w reż. Andrzeja Wajdy
  Więcej: Wolność Czytania 2022. W sobotę inauguracja na chorzowskim Rynku

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon