Kulturalny ŚLĄZAG na przedostatni tydzień wakacji. Koncerty, spektakle, wydarzenia 19-21 sierpnia 2022

Przed nami przedostatni tydzień wakacji. Mimo że w sobotę i niedzielę pogoda nie zapowiada się rewelacyjnie, warto rozważyć wyjście z domu i skorzystanie z tych ciekawych imprez. Zapraszamy do naszego przewodnika po wydarzeniach kulturalnych w dniach 19-21 sierpnia 2022 r.

Wydarzenia kulturalne w weekend 19-21 sierpnia 2022

 • Cykl koncertów "Muzyczne Podróże - edycja 2022", Dąbrowa Górnicza. Cykl koncertów Muzyczne Podróże przez Świat pojawił się rok temu na scenie Parku Podlesie, który okazał się idealnym miejscem do wydarzeń plenerowych. W tym roku tematem przewodnim cyklu będą podróże po muzyce lat 70. W piątek 19 sierpnia o godz. 18 usłyszymy największe przeboje Anny Jantar w wykonaniu charyzmatycznej wokalistki i pianistki Joanny Smajdor. Joanna ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Z powodzeniem brała udział w programach rozrywkowych "Mam talent" i "The Voice of Poland". Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów wokalnych m.in. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Festiwalu Ballady i Piosenki Filmowej itd. Od kilku lat aktywnie koncertuje, współpracując z topowymi artystami polskiej sceny muzycznej. Jest także wokalistką Orkiestry Kameralnej Silesian Art Collective.
 • Ósmy weekend 24. edycji Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach, podcienia budynku Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). W sobotę 20 sierpnia o godz. 21.00 można obejrzeć spektakl "Całe życie" w wykonaniu Teatru Miejskiego z Gliwic. Pod koniec lata, w luksusowej willi w Toskanii, para o skomplikowanych relacjach spotyka się z przypadkowymi turystami, którzy podróżują w formule coachsurfingu. Podczas przedłużającego się wieczoru, po kolacji i sporej ilości wina dochodzi do gwałtownych dyskusji i prawdziwej wiwisekcji. Padają mity i wyobrażenia.
  W niedzielę 21 sierpnia o godz. 15 w ramach Letniej Grządki Teatralnej dzieci obejrzą spektakl "Brzydkie kaczątko" Teatru Banialuka z Bielska-Białej. Klasyczna baśń dla najmłodszych widzów zrealizowana środkami teatru lalek. Kameralne, ciepłe i pełne humoru przedstawienie w przystępny sposób opowiada historię Kaczątka, które, aby odkryć prawdę o sobie, musi najpierw pokonać sporo trudności.
  Bilety na sobotę 25 zł (w przedsprzedaży internetowej albo na miejscu - dostępne będzie minimum 100 biletów). Na niedzielę - na Grządkę wstęp wolny.
  Więcej: Letni Ogród Teatralny 2022 startuje w ten weekend. Przed nami 2 miesiące różnorodnych teatralnych (i nie tylko!) doznań
 • XXXVIII Festiwal Szantowy Port Pieśni Pracy, Tychy. Festiwal potrwa 3 dni – od 19 do 21 sierpnia. Odbędzie się aż 27 koncertów, w tym jeden dla dzieci na statku (placu zabaw) na Paprocanach. W roku 2022, podczas ich festiwalu Port Pieśni Pracy w Tychach zespół Perły i Łotry będzie celebrować swoje 30 urodziny.
  PROGRAM FESTIWALU:
  19 sierpnia – Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany
  godz. 19.00 – Marek Szurawski – spotkanie autorskie
  godz. 20.00 – Marta Śliwa Śpiewająco
  19 sierpnia, godz. 22.00 – Pub pod Browarem
  Węże z Poligonu
  Gumowe Szekle
  Znienacka Projekt
  Orkiestra Samanta
  Duet ABC
  Happy Crew
  Banana Boat
  20 sierpnia, godz. 14.00 – plac K.K. Baczyńskiego
  Kapitan Thorn
  North Cape
  Znienacka Projekt
  Gumowe Szekle
  20 sierpnia, godz. 17.00 – Teatr Mały w Tychach
  Perły i Łotry
  Trzecia Miłość
  Dominika Żukowska i Andrzej Korycki
  Sąsiedzi
  Marek Szurawski
  Banana Boat
  21 sierpnia, godz. 12.00 – koncert dla dzieci na placu zabaw (statek), Ośrodek Wypocznkowy Paprocany
  Klang
  21 sierpnia godz. 16.00 – Dzika Plaża Paprocany
  Mietek Folk
  Trzecia Miłość
  Kapitan Thorn
  Klang
  Dominika Żukowska i Andrzej Korycki
  Marek Szurawski
  North Cape
  Carrantuohill
 • Gyburstag kołoca, park przy Bibliotece Śląskiej, Katowice. W programie: występ muzyczny Adriana Krawca, prezentacja książki „Śląski kołoc” – autorzy Bronisław Wątroba i Tomasz Wrona, poczęstunek tradycyjnym śląskim ciastem. Początek o godz. 17, wstęp wolny.
  Więcej: Kołocz, symbol śląskiej gościnności, będzie miał gyburstag. Dostanie w prezencie książkę o sobie
 • Becekino Plenerowe, Bytom. W piątek 19 sierpnia o godz. 21.15 przy Pałacu w Miechowicach obejrzymy amerykańską komedię "Najlepsze najgorsze wakacje". Nieśmiały nastolatek Duncan jedzie na pierwsze rodzinne wakacje z Trentem - nowym partnerem swojej mamy. Zapowiada się najgorsze lato w jego życiu... W obsadzie: Steve Carell, Toni Collette, Nat Faxon, Liam James. Bilety: 5 zł.
 • Parkowe Lato, Gliwice. W każdą sierpniową sobotę o godz. 19.30 w parku im. Fryderyka Chopina odbędą się koncerty w ramach cyklu organizowanego od 2004 r. 20 sierpnia wystąpi Tymon Tymański z projektem "Republika", w którym trójmiejski artysta podjął się muzycznej konfrontacji z nowofalową legendą lat 80. Tymański rozpoczął pracę nad „Republiką” wraz ze swym kwartetem Cztery Czwarte na jesieni 2020 roku, wykonując piosenki toruńskiej supergrupy na koncertach. Niedługo po premierze jego solowego debiutu, dobrze przyjętych „Paszkwili”, Tymański wszedł do studia, by wybrać piosenki Republiki i zaaranżować je na odmienny, nowatorski sposób. Płyta „Republika” Tymona Tymańskiego z towarzyszeniem grupy 4/4 oraz z udziałem specjalnych gości ukaże się 30 września 2022 roku nakładem jego nowej oficyny wydawniczej Świątynia Szumu. Wstęp wolny.
 • Katowice Tattoo Konwent 2022 - Festiwal Tatuażu i Muzyki by Perła, Katowice. Impreza odbędzie się 20-21 sierpnia 2022 w Międzynarodowym Centrum Kultury. W programie: konkursy na najlepsze tatuaże, koncerty: Komety oraz Vermona Kids, pokazy sztuk alternatywnych: Fakir Testa, Mariusz Bochniarz, strefy tematyczne - między innymi: mody i designu, foodtrucków i kawowa, HotBall, dla dzieci…… i wiele wiele więcej! Przedsprzedaż: Bilet jednodniowy (sobota lub niedziela) – 50 zł | Karnet dwudniowy – 60 zł Ceny biletów na bramkach w dniu wydarzenia (płatność gotówką): Bilet jednodniowy (sobota lub niedziela) – 60 zł | Karnet dwudniowy – 75 zł Dzieci do 10. roku życia, seniorzy po 65. roku życia oraz osoby posiadające dokument potwierdzający niepełnosprawność mogą uczestniczyć w wydarzeniu za darmo.
 • Festiwal "Ku Pamięci", Chorzów. W klubie Leśniczówka odbędzie się 6. odsłona Festiwalu "Ku Pamięci", podczas którego wspominać będziemy wybitnych muzyków, którzy odeszli do krainy wiecznego koncertu, a których mamy w naszych sercach.
 • Wspominać będziemy Ryszarda Riedla, Jana „Kyks” Skrzeka, Michała Giercuszkiewicza, Andrzeja Urnego, Andrzeja Nowaka czy Romana Kostrzewskiego. Podczas festiwalu zagrają mi.n.:
  Proletaryat, Farben Lehre, Sama River Blues, Piotr Kupicha, Marek Makaron Motyka, Box Canyon, 4 Dziki, Evil Walks.
  Piątek (19.08)
  17:00 spotkanie Zlotowe Fanów Ryśka R.
  18:00 - 24:00 koncert: Farben Lehre, Piotr Kupicha, 4 Dziki, Marek Makaron Motyka, Tabula Rasa.
  Ognisko
  Jam Session
  Sobota (20.08)
  12:00 wyjazd na grób Ryszarda Riedla.
  Jak co roku, kto chce i może... Wyjazd do Tychów na grób Ryszarda Riedla. Luśka będzie czekała na Was punkt 12:00 przy wejściu głównym dworca PKP Katowice. Plan: Wyjazd godz. 12:18 -Wartogłowiec . Jesiony i powrót o godz.15:55
  17:00 - 24:00 koncert:
  Proletaryat
  Sama River Blues
  Box Canyon
  Evil Walks
  Chaos
  Oficjalne odsłonięcie rzeźby Romana Kostrzewskiego
  Fireshow
  Jam Session-
  • BILETY:
  I pula (bilety dostępne online ) 69 zł - bilet jednodniowy (19.08)
  79 zł - bilet jednodniowy (20.08)
  99 zł - karnet dwudniowy (19-20.08)
  II pula (bilety dostępne w dniu festiwalu) 80 zł - bilet jednodniowy (19.08)
  90 zł - bilet jednodniowy (20.08)
  120 zł - karnet dwudniowy (19-20.08)
  Więcej: Rockowy weekend w Chorzowie. W piątek start Festiwalu "Ku Pamięci". W programie odsłonięcie pomnika Romana Kostrzewskiego

 • Chorzowski Teatr Ogrodowy, Chorzów. W piątek 19 sierpnia o godz. 19 w Chorzowskim Centrum Kultury obejrzymy spektakl "Pani Pylińska i sekret Chopina". To adaptacja książki o tym samym tytule. Jak pisze reżyser Robert Gliński: „To historia o tym, co w ostatnich czasach tak często zapomniane. O miłości do sztuki. O pasji, która może stworzyć arcydzieła. O świecie pulsujących energii, które kształtują artystę. O tym, że kultura to wartość najwyższa. Tak jak muzyka Chopina, która weszła do kanonu arcydzieł światowych”. Na scenie wystąpią: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz, Kacper Kuszewski, Lena Ledoff. Bilety: 45 zł.
 • Letnie Granie, Mikołów. Na Rynku z okazji 800-lecia Mikołowa odbywają się co piątek koncerty. 19 sierpnia o godz. 20.30 wystąpi Ferbi NTE. Tworzy go czwórka muzyków mniej lub bardziej związanych z Mikołowem. Projekt łączy eksperymentalną muzykę elektroniczną z hip-hopem i elementami jazzu. Chociaż kolaboracja powstała niespełna rok temu, artyści mają na swoim koncie kilka koncertów opartych na własnym repertuarze, a od niedawna organizują cykliczne wydarzenie Hip-Hop Jam Session, łączące improwizację muzyczną z rapem i freestylem. Wstęp wolny.
 • Promenada po muzyce 2022, Katowice. W ramach cyklu, który w Parku Kościuszki zastąpił lubiane Koncerty Promenadowe, w niedzielę 21 sierpnia wysłuchamy koncertu "Wokalna promenada", który będzie inauguracją XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego "Sierpień Talentów". Wystąpi Akademia Operowa Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie w składzie: Katarzyna Szymkowiak – mezzosopran, Sebastian Mach – tenor, Paweł Horodyski – bas, Michał Skowronek – fortepian, Natalia Pawlaszek – fortepian, Alicja Kotyl – słowo o muzyce. W programie arie i duety z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioacchina Rossiniego i Stanisława Moniuszki. Początek o godz. 11.00. Wstęp wolny.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon