Kulturalny ŚLĄZAG poleca na długi weekend 16-19 czerwca na Śląsku i w Zagłębiu. Koncerty, wystawy, spektakle i nie tylko

Długi czerwcowy weekend można, a nawet trzeba spędzić w sposób kulturalny. Na koncercie, podziwiając wystawę prac Zdzisława Beksińskiego czy Macieja Goryla. Co wybieracie?

Wystawa Bekisńskiego w Tychach

Przewodnik po wydarzeniach kulturalnych w aglomeracji 16-19 czerwca 2022:

 1. Wystawa dzieł Beksińskiego w Tychach. Udostępniona zostanie od 18 czerwca w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim. Po raz pierwszy będzie można obejrzeć tak dużą wystawę dzieł Zdzisława Beksińskiego, prezentowaną poza Muzeum Historycznym w Sanoku. Mało tego, część wystawy będą stanowić multimedialne, trójwymiarowe prezentacje wybranych prac artysty. łącznie aż 55 obrazów Beksińskiego. Ekspozycja potrwa do 25 września.

  Orientacyjny czas zwiedzania wystawy to 40 min. Bilety oferowane są na określone przedziały godzinowe: 9:00 - 12:00, 12:00 - 15:00, 15:00 - 18:00, 18:00 - 21:00. W wybranym przedziale czasowym można odwiedzić ekspozycję o dowolnej porze. Bilety można kupić przez stronę: goout.net/pl/beksinski-na-slasku-festiwal
 2. 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji w Katowicach zaplanowano wiele wydarzeń. Pierwszym z nich jest Bieg Bohaterów, który odbędzie się 19 czerwca, około godziny 17 na dystansie 4,2 km. Trasa biegu będzie prowadzić od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich.

  Wspomnijmy też o otwarciu "Panteonu Górnośląskiego". W piwnicach katowickiej archikatedry otwarta zostanie 19 czerwca multimedialna wystawa. To przedsięwzięcie polityczno-kościelne ma uhonorować ludzi zasłużonych dla tej ziemi.

  Kolejną imprezą z tej okazji jest koncert na placu przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20. Na scenie pojawią się: Dżem, Sztywny Pal Azji, Stanisław Soyka, Kasia Moś, Maciej Lipina, Kasia Grzesiek. Koncert zostanie zakończony o godzinie 22 mappingiem na elewacji katowickiej katedry.
 3. Wystawa prac Macieja Goryla w Tarnowskich Górach. 18 czerwca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Lubosza odbędzie się wernisaż jego wystawy. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18. Fotografie zostaną w Galerii Antresola (na terenie biblioteki) aż do 30 lipca.
 4. Bieg dla Słonia w Parku Śląskim. W najbliższy piątek 17 czerwca uczestnicy dziesiątej już edycji będą mieli do pokonania siedem kilometrów. Odbywające się nocą na terenie Parku Śląskiego wydarzenie upamiętnić ma himalaistę Artura Hajzera, zdobywcę sześciu ośmiotysięczników, wspinaczkowego partnera Jerzego Kukuczki i członka Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Rejestracja uczestników w biurze zawodów rozpocznie się w piątek o godz. 20, zaś na trasę biegacze wspólnie wyruszą o godz. 22.
 5. Zwiedzanie Pałacu Kawalera z prezentacją multimedialną w Świerklańcu. W sobotę, 18 czerwca o godzinie odbędzie się kolejna edycja zwiedzania świerklanieckiego pałacu. Pod okiem Marleny Szyszki goście będą mogli podziwiać tajemnice tego wspaniałego gmachu, zachwycić się jego pysznymi schodami, zobaczyć kartusz rodowy na wspaniałym balkonie i posłuchać o historii wielkiej miłości Blanki i Guida.
 6. Spektakl pn. "Izba (nie) przyjęć w Teatrze Żelaznym. 16 i 19 czerwca o godzinie 16 oraz 17 czerwca o godzinie 18 przy ul. Armii Krajowej 40 odbędzie się sztuka w reżyserii Marty Marzęckiej-Wiśniewskiej i Piotra Wiśniewskiego. Sztuka opowiada o luźnym podejściu personelu małego szpitala. Na scenie pojawią się m.in.: Natalia Ciszewska, Małgorzata Krzysica oraz Magdalena Słowik.
 7. ORNETTE w Kominie w Jazz Clubie KOMin w Sosnowcu. Wydarzenie muzyczne rozpocznie się w piątek, 17 czerwca o godzinie 20. Koncert to nowa droga basisty, który ponad 17 lat temu tworzył trzon zespołu ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY. Podczas swojej drogi artystycznej współpracował i współpracuje, tworzy I koncertuje z czołówka polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. W latach 1996-2000 Grzegorza Ornette Stępnia można było zobaczyć w składach: z Andrzejem Chocholem, Krystyna Prońko, Adamem Wendt, Aleksandrem Koleckim, Henrykiem Gembalskim, Michałem Zduniakiem tworząc różne formy jazzowe, fusion i free. Bilety można zakupić tutaj.
 8. Spacer śladami willi letniskowych w Ustroniu. 16 czerwca o godzinie 14:50 rozpocznie się zwiedzanie willi z przewodnikiem. Zbiórka chętnych wyznaczona została pod Ratuszem (Rynek 1).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Beksiński na Śląsku Tychy

Szomko-Osękowska: Beksiński nie jest dla wszystkich

Zdzisław Beksiński

Największa wystawa obrazów Zdzisława Beksińskiego na Śląsku

Zespół wokalny Diamenty z Elbląga

„Diamenty” najlepsze w Będzinie. Jubileusz z prezydentem RP

Rammstein

Te gwiazdy w 2023 r. zagrają w woj. śląskim

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Policyjna orkiestra KWP w Katowicach gra od pół wieku

Męskie Granie

Męskie Granie 2022. 2 dni koncertów również w Katowicach