Legendarny film “Na samym dnie” Jerzego Skolimowskiego wraca po 50 latach do polskich kin. Wyjątkowy pokaz tylko na Śląsku

15. marca do polskich kinach powróci po ponad 50 (!) latach zrekonstruowany cyfrowo film “Na samym dnie” Jerzego Skolimowskiego. Przedpremierowe pokazy odbędą się w kilku polskich miastach, ale tylko w Katowicach seans, który odbędzie się dwa dni wcześniej, 13 marca, będzie połączony z wprowadzeniem Patryka Tomiczka.

Na samym dniesfilm skolimowski

Zrealizowane za granicą “Na samym dnie”, które w Polsce w latach 70. było rozpowszechniane zgodnie z wymogami ówczesnej cenzury, a potem na lata zniknęło z kinowych i telewizyjnych ekranów było owiane legendą.

Krytycy wychwalali "Na samym dnie" Jerzego Skolimowskiego

W momencie premiery krytycy pisali o nim: “Dzieło geniusza. Na samym dnie ma nie tylko to, co najlepsze u Goddarda, Truffauta, Polańskiego, ale jeszcze więcej” (Andrew Sarris, Village Voice), “Połączenie polskiego wdzięku i brytyjskiego humoru udało się całkowicie dawnemu asystentowi (w rzeczywistości Skolimowski był scenarzystą - przyp.) Wajdy i Polańskiego. Można by dzięki temu nazwać jego film Diamentem w wodzie. Jest w nim przenikliwość Polańskiego i romantyzm Wajdy. Skolimowski posiadł sztukę wyrażania rzeczy intymnych w sposób ostry i precyzyjny, a jednocześnie lekki" (Georges Bratschi, La Tribune de Geneva).

Teraz ten legendarny film Jerzego Skolimowskiego powraca (po półwieczu) do polskich kin. Będzie można go oglądać od 15 marca w kilku polskich miastach, ale jeden jedyny specjalny pokaz odbędzie się w Katowicach w środę 13 marca o godz. 20.00, konkretnie w kinie Światowid. Seans będzie połączony z wprowadzeniem Patryka Tomiczka - właściciela firmy dystrybucyjnej Reset, która siedzibę ma na Śląsku. Będzie to okazja do ponownego spotkania z dziełem Skolimowskiego, ale także szansa na zapoznanie się z nim dla tych, którzy nie mieli wcześniej okazji go zobaczyć.

Bilety są już dostępne w kasie kina oraz na filmowa.net.pl

Śląscy widzowie widzowie będą jednymi z pierwszych, którzy zobaczą film, który przez krytyków bywa uznawany, za najlepsze dokonanie autora “IO”, a zarazem dzieło, którego pokazy, z powodu zawiłości prawnych związanych z wykorzystaną w filmie piosenką, na długie lata zostały wstrzymane.

Opowieść o wchodzącym w dorosłość nastolatku

Swingujący Londyn końca lat sześćdziesiątych. Nastoletni Mike rozpoczyna swoją pierwszą pracę w miejskiej łaźni, w której poznaje starszą o kilka lat Susan. Zauroczony kobietą chłopak zaczyna zabiegać o jej względy. Poddając się całkowicie urokowi Susan, nie dostrzega prowadzonej przez nią gry.

Na samym dnie jest drugim anglojęzycznym i trzecim zrealizowanym za granicą (nie licząc nowelowego Dialog 20-40-60) filmem w dorobku Jerzego Skolimowskiego. Opowieść o wchodzącym w dorosłość nastolatku i budzącym się w nim pożądaniu, zyskała uznanie krytyków już w momencie swojej premiery a jego pierwsze pokazy odbyły się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (w tamtym okresie na Festiwalu nie przyznawano nagród). Wcielająca się w postać Susan, Jane Asher była nominowana do nagrody BAFTA w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Sam twórca po latach mówił: “Mogę być naprawdę dumny z tego filmu”.
Historia obsesyjnej miłości opowiedziana przez polskiego twórcę ma wspaniałą ścieżkę dźwiękową stworzoną przez piosenkarza i autora tekstów Cata Stevensa oraz niemiecki zespół The Can.

Strefa interesow kadr

Może Cię zainteresować:

Dwa Oscary zdobył film "Strefa interesów", nakręcony m.in. za pieniądze Śląskiego Funduszu Filmowego

Autor: Katarzyna Pachelska

11/03/2024

Lukaszewicz sol ziemi czarnej

Może Cię zainteresować:

Żaden inny śląski aktor nie ginie w kinie tak jak on. 10 filmowych zgonów Olgierda Łukaszewicza

Autor: Roman Balczarek

09/03/2024

Nowe logo kina katowice

Może Cię zainteresować:

Kultowe katowickie kina: Kosmos, Rialto i Światowid mają nowe logo. Z tej okazji weekend (nie tylko) filmowych atrakcji

Autor: Katarzyna Pachelska

05/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon