Letnie porządki na cmentarzach żydowskich w Bytomiu i Gliwicach. „To śląskie dziedzictwo"

Już w najbliższy piątek oraz niedzielę wielkie akcje sprzątania górnośląskich cmentarzy żydowskich. W piątek w Bytomiu, a w niedzielę w Gliwicach. - Będziemy pracować od 9 rano do zmroku. Przyjdź, pomóż nam i poznaj historię śląskich Żydów - zachęcają opiekunowie nekropolii.

Image 4

Wielkie sprzątanie żydowskich cmentarzy w Gliwicach i Bytomiu organizuje Koalicja Opiekunów Cmentarzy Żydowskich, a pracami będzie dowodzić Sławek Pastuszka z Katowickiej Gminy Żydowskiej.

- Tego typu akcje wolontariackie to nie tylko doskonała okazja do bezpośredniego poobcowania z nekropoliami o dużej wartości historycznej i architektonicznej, ale także przy okazji możliwość dołożenia własnej cegiełki do dzieła ich odnowy - mówi jeden z organizatorów, Sławek Pastuszka.

W piątek sprzątany będzie cmentarz żydowski przy ulicy Piekarskiej 56 w Bytomiu. Każdy, kto dołączy do społecznej akcji będzie mógł przy okazji zobaczyć na własne oczy zamkniętą na co dzień nekropolię.

Bytomski cmentarz żydowski jest jednym z najładniejszych na Górnym Śląsku. W ostatnich dniach dzięki grantowi pozyskanemu z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przerosła zieleń została skoszona i zabytkowe macewy są teraz jeszcze lepiej widoczne.

W niedzielę wolontariusze zabiorą się za sprzątanie cmentarza żydowskiego w Gliwicach przy ulicy Poniatowskiego.

Do sprzątania cmentarzy w Gliwicach i Bytomiu można dołączyć w każdej chwili w piątek i niedzielę w godzinach od 9 do 18. Każda para rąk jest na wagę złota - mówi Sławek Pastuszka

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon