"Let's swing with Kamilianie", czyli szalone muzyczne lata trzydzieste w Tarnowskich Górach

W ubiegły weekend goście Tarnogórskie Centrum Kultury mogli przenieść się w czasie aż do pierwszej połowy ubiegłego wieku, kiedy to narodził się jazz. Kamiliańska Parafialna Orkiestra Dęta znów pokazała, że podejmie każde muzyczne wyzwanie i każdemu z nich równie dobrze sprosta.

"Let's swing with Kamilianie"

Za nami kolejna, siódma już odsłona Koncertów Wiosennych, podczas których posłuchać można orkiestry z Osady Jana. Wydarzenia co roku odbywają się w Tarnogórskim Centrum Kultury jako otwarcie sezonu letniego. Co roku także wybierany jest inny temat przewodni. Pojawiły się między innymi motywy muzyki filmowej, operowej, lat 80. Tym razem na scenie królował jazz.

5 i 6 maja na gości czekały jedne z największych utworów lat 30. i 40. Do repertuaru trafiły między innymi: "It Don't Mean a Thing", "Mack the Knife", "Moonlight Serenade", "Concerto for Clarinet", "Pennsylvania 6-5000", orientalna "Caravan" czy kultowy "Sing, sing, sing". Jak na wieczór z jazzem przystało, nie zabrakło miejsca na solówki i improwizację. Dodatkowym akcentem podkreślającym klimat wieczoru stały się piękne stylizacje muzyków - cekinowe suknie i nieodłączne kapelusze.

Nie można nie wspomnieć także o gościu specjalnym. Rolę konferansjera powierzono rozpoznawalnemu artyście Filipowi Jaślarowi. Pierwszy skrzypek Grupy MoCarta i jak się okazało pół-hanys nie tylko przeprowadził publiczność przez kolejne świetne utwory. Sam także złapał za skrzypce i wprowadził nieco Amadeuszowych akcentów, łącząc rytm lat 30. z klasyką.

Dużą i miłą niespodzianką, nie tylko dla gości, ale także samych członków orkiestry, okazało się wręczone 5 maja wyróżnienie. Podczas koncertu radna województwa śląskiego Lucyna Ekkert przekazała Stowarzyszeniu Orkiestry Kamiliańskiej złotą odznakę "Zasłużony dla województwa śląskiego". Przedstawiciele regionu wyliczali muzyczne zasługi tarnogórskiego zespołu, przyznane nagrody, organizowane przez artystów liczne koncerty, a niedawno także akcję krwiodawstwa. Złota odznaka została przyznana przy wsparciu Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Oczywiście nie obyło się bez bisu. Tradycją stało się, iż publiczność nie pozawala wyjść kamiliańskiej orkiestrze bez zagrania dodatkowego utworu, a najlepiej dwóch. Na piątkowy wieczór muzycy wybrali symboliczne "We'll meet again". Obietnica pozostanie nie bez pokrycia. Tarnogórscy artyści zapraszają, by rezerwować sobie jeden z wakacyjnych wieczorów. Już 7 lipca o godzinie 20:00 odbędzie się IV Tarnogórska Noc Muzyczna. O szczegółach tego wyjątkowego wydarzenia nie omieszkamy poinformować.

Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Pierwszy clip Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestry Dętej w Tarnowskich Górach. Film podbija Internet

Autor: Urszula Gołkowska

15/11/2021

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon