Lipiec 2022 najlepszym miesiącem w historii lotniska w Pyrzowicach. Według prognoz będzie to też rekordowy rok

Rekordowy lipiec i rekordowy rok dla Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach segmencie cargo. – Przewozy cargo rosną nieprzerwanie od dwudziestu jeden miesięcy, czyli od listopada 2020 roku – podkreśla Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej Katowice Airport.

Piotr Adamczyk/ KTW PR
Rekordowy lipiec w Pyrzowicach

Miniony miesiąc w segmencie cargo przyniósł kolejne rekordowe statystyki lotniska w Pyrzowicach. W lipcu odprawiono bowiem 4 142 ton frachtu, a to o 1 535 ton więcej (wzrost o 58,9 proc.) niż 07.2021. Dodać warto, że jest to najlepszy miesięczny rezultat w tym segmencie ruchu w historii lotniska; dotychczasowy rekord pochodził z marca 2008 roku – 4 141 ton ładunków. W lipcu 2022 odbyło się 448 startów i lądowań frachtowców, o 76 więcej niż w zeszłym roku (wzrost o 20,4 proc.).

W sumie od początku roku do końca lipca w Pyrzowicach odnotowano 23 805 ton frachtu – o 7 382 ton więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku (wzrost o 45,0 proc.). Samoloty cargo wykonały w tym czasie 3 146 startów i lądowań.

– Przewozy cargo w Katowice Airport rosną nieprzerwanie od dwudziestu jeden miesięcy, czyli od listopada 2020 roku. Zagrożeniem dla tego pozytywnego trendu są coraz gorsze wskaźniki makroekonomiczne w poszczególnych europejskich państwach i trudna sytuacja geopolityczna na świecie. Są to czynniki, które mogą spowodować korektę na rynku przewozów frachtu lotniczego, co w przypadku Pyrzowic może przełożyć się na spowolnienie tempa wzrostu. Nie zmienia to faktu, że 2022 rok i tak będzie w Katowice Airport rekordowy. Obecnie prognozujemy, że na pyrzowickim lotnisku – po raz pierwszy w historii – odprawione zostanie ponad 40 tysięcy ton ładunków w skali roku – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Przypomnieć warto, że na pyrzowickim lotnisku swoje regionalne bazy mają czołowi operatorzy cargo w Europie – Amazon, DHL Express, FedEx, Lufthansa Cargo i UPS.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie