Lista szkół wolnych od (s)HiT-u w woj. śląskim wydłuża się. "Podręcznik Roszkowskiego to prywatne obiekcje"

Od 1 września w polskich szkołach do podstawy programowej zostanie wprowadzony nowy przedmiot - Historia i Teraźniejszość, który od samego początku budził kontrowersje. Na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki opracowania podręcznika podjął się historyk, profesor Wojciech Roszkowski. Książka obfituje w wiele absurdalnych i propagandowych stwierdzeń, wobec których swój sprzeciw wyrazili już uczniowie oraz dyrektorzy szkół średnich.

Czarnek a HiT

Już za niespełna dwa tygodnie uczniowie w całej Polsce na poziomie podstawowym będą odbywać lekcje w ramach przedmiotu Historia i Teraźniejszość zamiast obowiązującego dotychczas WOS-u. Stworzeniem podręcznika według ministerialnych zaleceń zajął się historyk i były poseł z listy Prawa i Sprawiedliwości, prof. Wojciech Roszkowski.

Wykładowca przygotował zagadnienia dotyczące historii i świata po 1945 r., co, jak podkreśla wielu historyków, jest wskazane, ponieważ w polskich szkołach brakuje nauczania o współczesnym świecie, a lekcje historii kończą się zwykle na II wojnie światowej.

Podręcznik "wolny" od poglądów

W podręczniku Roszkowskiego wielokrotnie cytowany jest Jan Paweł II. Chrześcijaństwo przeważa nad innymi religiami, a największymi wrogami, według autora są: "ideologia gender" i feministki. Roszkowski zadaje także pytanie retoryczne odnośnie miłości do dzieci poczętych metodą in vitro.

- Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? - pyta autor.

Brak obowiązku korzystania z podręcznika

Wobec tak jednostronnych obiekcji profesora Roszkowskiego w podręczniku do szkół średnich, większość nauczycieli i dyrektorów jest zgodna. Rezygnuje z książki, na rzecz innych naukowych podręczników. Do wyboru pozostają dwie inne książki, są nimi:

  • Historia i Teraźniejszość, autorstwa: I. Modzolewskiej-Rysak, L. Ryska, A. Ciska oraz K. Wilczyńskiego, wydawnictwa WSiP,
  • W centrum uwagi 1, autorstwa: A. Janickiego, J. Kięczkowskiej oraz M. Menza, wydawnictwa Nowa Era.

Jednym z pedagogów, który odchodzi od podręcznika prof. Roszkowskiego jest Przemysław Fabjański, dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Jego zdaniem w podręczniku zatwierdzonym przez MEiN, nie powinny znaleźć się prywatne refleksje autora.

- Choć sam nie przeczytałem całej książki, a tylko fragmenty, mam informacje od nauczycieli historii. Nie przyjmują oni wersji podręcznika, w której zawarta jest jednostronna argumentacja w formie eseju. Nie brakuje też prywatnych refleksji. Dlatego też zdecydowaliśmy się na podręcznik z wydawnictwa WSiP. Należy pamiętać, że nauczyciel nie ma obowiązku korzystania z podręcznika, a wyłącznie realizację podstawy programowej - wyjaśnia Przemysław Fabjański.

Dyrektor I LO im. Juliusza Słowackiego podkreśla, iż w przypadku jeżeli MEiN daje do wyboru wyłącznie jeden podręcznik, to ogranicza wolność uczniów i nauczycieli. Fabjański przytacza, że taka próba ograniczania demokracji już miała miejsce w historii.

Natomiast na książkę autorstwa Wojciecha Roszkowskiego w Katowicach zdecydowało się wyłącznie XV LO im. rtm. W. Pileckiego. Niestety dyrektor szkoły - Edyta Porządnicka-Lamch odmówiła nam udzielenia komentarza w tej sprawie.

Szkoły wolne od (s)HiT-u

Stowarzyszenie "Wolna Szkoła" stworzyła stronę, na której publikuje listę szkół odchodzących od podręcznika Roszkowskiego. - Podręcznik do HIT-u, czyli historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, promowany przez ministra Czarnka jest groźny dla procesu edukacji dzieci, bo jest to w istocie publicystyczny materiał propagandowy, który nachalnie narzuca świat wartości oraz sposób postrzegania rzeczywistości partii rządzącej PiS - podkreślają członkowie stowarzyszenia.

Lista szkół w województwie śląskich, które nie będą korzystały z podręcznika Roszkowskiego zwiększa się. Placówki, które zrezygnowały z tej książki otrzymują miano ""Szkoła wolna od (s)HIT-u". Jak wyjaśniła nam członkini stowarzyszenia "Wolna Szkoła" trwa tworzenie list szkół, które rezygnują z podręcznika Roszkowskiego. Wśród nich z naszego województwa są m. in.:

  • Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy w Częstochowie,
  • Zespół Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej,
  • I LO im. Stefani Sempołowskiej w Tarnowskich Górach,
  • Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie,
  • II LO w Katowicach im. Marii Konopnickiej.

Natomiast część szkół, jak II LO im. Stanisława Staszica o aktualnym o obowiązującym podręczniku do przedmiotu HiT poinformuje w późniejszych terminach - prawdopodobnie w ostatnim tygodniu tegorocznych wakacji.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon