Lokalizacja autobusów, tramwajów i trolejbusów ZTM na żywo w Google Maps

ZTM stara się lepiej informować pasażerów o rozkładzie jazdy autobusów, tramwajów i trolejbusów. Teraz ich dokładną lokalizację można śledzić w Google Maps i nie tylko.

ARC
ZTM

Dotąd aplikacja Google Maps pozwalała ustalić przebieg podróży transportem publicznym na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Teraz dołączyła do tego nowa funkcjonalność. W poniedziałek, 1 sierpnia, Zarząd Transportu Metropolitalnego poinformował, że w aplikacji można na żywo śledzić lokalizację pojazdów.

- Wystarczy wyznaczyć cel podróży i wskazać transport publiczny jako docelowy. Aplikacja, tak jak dotychczas, wyświetli linie autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe, którymi dotrzemy do celu, ale dodatkowo pokaże ich konkretne położenie na mapie i ewentualne opóźnienia względem rozkładu. Lokalizacja pojazdów będzie odświeżana cyklicznie, nawet co kilkanaście sekund - wyjaśnia w komunikacie Metropolii.

To możliwe dzięki temu, że w ubiegłym roku GZM zaczęło udostępniać dane dotyczące rzeczywistych czasów odjazdu pojazdów, przetwarzając odpowiednie dane do formatu General Transit Feed Specification Real Time (GTFS RT). Dzięki temu można je wykorzystać w dowolnej aplikacji, która go obsługuje, m.in. w Google Maps.

- Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Google mieszkańcy Metropolii zyskali kolejne narzędzie do wygodniejszego planowana podróży. Ponadto całe przedsięwzięcie wpisuje się w metropolitalną politykę otwierania danych, które są inwentaryzowane i publicznie udostępniane. Mogą z nich korzystać zarówno instytucje, jak również mieszkańcy i inwestorzy - pisze biuro prasowe GZM.

Rzeczywisty czas odjazdu pojazdów ZTM można znaleźć także na stronie internetowej Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej https://sdip.metropoliaztm.pl oraz w aplikacji mobilnej M2GOinfo, która jest dostępna na iOS i Androida.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon