Lotnisko w Pyrzowicach ma nową płytę postojową dla średniodystansowych samolotów. Trwa budowa trzeciego hangaru

Nowa płyta postojowa samolotów została oddana do użytku na lotnisku im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. Płyta ma powierzchnię 6,4 hektara i dziewięć stanowisk dla najpopularniejszych na świecie samolotów średniodystansowych. Trwa budowa nowego hangaru.

Dzięki inwestycji liczba stanowisk postojowych dla samolotów średniodystansowych, takich jak Airbus A320 czy Boeing 737 (w branży lotniczej oznaczanych kodem C) na lotnisku w Pyrzowicach wzrosła z 37 do 46. Prace związane z przygotowaniem nowej płyty postojowej rozpoczęły się pod koniec 2019 roku i kosztowały 51 mln zł brutto. Wykonawcą była firma Silesia Invest.

Inną inwestycją w Katowice Airport, która jest częścią projektu rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów, jest budowa trzeciego hangaru. Obiekt, którego budowa rozpoczęła się w pierwszym kwartale 2021 roku, powstaje przed nową płytą postojową. To największy tego typu hangar w Pyrzowicach, o powierzchni ok. 9,3 tys. mkw. W środku będą dwie zatoki do serwisu samolotów maksymalnej wielkości Airbusa A321neo (44,5 m długości, 11,7 m wysokości i 35,8 m rozpiętości). Budynek zostanie wyposażony także w warsztaty, lakiernie, a także duże zaplecze socjalne i biurowe. Hangar ma zostać oddany do użytku w połowie 2022. Najemcą obiektu będzie linia lotnicza Wizz Air.

– Pomimo pandemii koronawirusa, która wywołała największy kryzys w historii branży lotniczej, zrobiliśmy wszystko, żeby nie przerwać kluczowych dla rozwoju Pyrzowic inwestycji. Osiągnęliśmy ten cel. W trakcie pandemii rozbudowaliśmy terminal pasażerski B. Z powodzeniem realizujemy także projekt rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów. Oddane do użytku nowe stanowiska postojowe są ważne z perspektywy rozwoju Katowice Airport. Ułatwią także obsługę frachtowców z pomocą humanitarną dla Ukrainy – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport.

Nowe połączenia z Pyrzowic

Dodajmy, że w Katowice Airport obowiązuje już letni rozkład lotów. W piątek, 1 kwietnia, Wizz Air uruchomił połączenie do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kierunek obsługiwany jest w każdy poniedziałek i piątek. Z kolei Ryanair otworzył połączenie na główne weneckie lotnisko imienia Marco Polo. Loty odbywają się trzy razy w tygodniu – w każdy wtorek, czwartek oraz niedzielę.

W letnim rozkładzie pyrzowickiego lotniska dostępnych jest w sumie jedenaście tras do Włoch. Sześć z nich obsługuje Ryanair (Alghero, Bolonia, Katania, Mediolan-Bergamo, Trapani, Wenecja), zaś pięć – Wizz Air (Alghero, Katania, Mediolan-Bergamo, Neapol, Rzym-Ciampino).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon