Łukasz Kohut w ŚLĄZAQ o Europejskiej Stolicy Kultury. "Koło zamachowe dla turystyki w całej Metropolii"

Infrastruktura jest ważna. Powstaną nowe miejsca kultury. Chodzi także o to, że różnego rodzaju festiwale, koncerty, spektakle i inne wydarzenia będą odbywały się pod egidą Europejskiej Stolicy Kultury. Wielu turystów zjedzie się do Metropolii. Ludzie dowiedzą się, że na mapie Europy jest Śląsk i Zagłębie, co - mam nadzieję - będzie kołem zamachowym i początkiem turystyki w regionie na dużą skalę - powiedział Łukasz Kohut w cyklu ŚLĄZAQ.

Lukasz kohut europejska stolica kultury slazaq

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 roku. Konkurencja w całej Polsce będzie spora, a w samym tylko województwie śląskim swój swoje kandydatury ogłosiły także: Bielsko-Biała, Jastrzębie Zdrój oraz Pszczyna. Czy taka rywalizacja wewnątrz regionu jest potrzebna?

- Trzeba rozmawiać. Myślę, że tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Metropolii jest to wywalczenia. To coś, czym zacząłem się zajmować już na samym początku kadencji w Parlamencie Europejskim. Musimy rozmawiać, żeby podzielić się tym projektem i nie robić wzajemnej konkurencji w ramach jednego województwa. Nie chcę zapeszać, ale jakieś plany już mam - zapowiedział Łukasz Kohut, europoseł Nowej Lewicy, w cyklu ŚLĄZAQ.

Katowice już raz wystartowały w tym wyścigu. Wówczas Europejską Stolicą Kultury został Wrocław (2014).

- Katowice są naturalnym liderem całego województwa śląskiego i Metropolii (...) Fajnie pokazać Europejską Stolicę Kultury w kontraście między Śląskiem a Zagłębiem. Ludzie często przyjeżdżają do województwa śląskiego i mówią, że są na Śląsku, choć tak naprawdę są w Sosnowcu, czyli w Zagłębiu. Poza tym chciałbym mocno wesprzeć wszystkie możliwe instytucje kultury, które mamy mocno rozwinięte po obu stronach Brynicy - podkreślił Łukasz Kohut.

Koło zamachowe dla turystyki

Doświadczenia innych miast, które mogły pochwalić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, wskazują, że jedno zainwestowane euro przekłada się na pięciokrotnie wyższy zysk w związku z organizowanymi wydarzeniami, zainteresowaniem turystów etc.

- Liczymy na zwrot, ale także na wykorzystanie środków samorządowych (...) Myślę, że jest możliwość pozyskania wielu grantów z Ministerstwa Kultury czy Unii Europejskiej - zapewnił Łukasz Kohut.

- Infrastruktura jest ważna. Powstaną nowe miejsca kultury. Chodzi także o to, że różnego rodzaju festiwale, koncerty, spektakle i inne wydarzenia będą odbywały się pod egidą Europejskiej Stolicy Kultury. Wielu turystów zjedzie się do Metropolii. Ludzie dowiedzą się, że na mapie Europy jest Śląsk i Zagłębie, co - mam nadzieję - będzie kołem zamachowym i początkiem turystyki w regionie na dużą skalę - dodał w cyklu ŚLĄZAQ.

Slazaq kopia 2

Może Cię zainteresować:

"Witamy z 2-milionowej Metropolii Katowice". Pierwsza taka debata: marszałek, szef GZM i prezydent Katowic

Autor: Marcin Zasada

28/04/2023

Prof Myśliwiec w ŚLĄZAQ Wyniki spisu nic nie zmienią w podejściu do Ślązaków

Może Cię zainteresować:

Prof. Myśliwiec w ŚLĄZAQ: Wyniki spisu nic nie zmienią w podejściu do Ślązaków

Autor: Maciej Poloczek

21/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon