Czego oczekują mieszkańcy Tychów? "Przewidywalności i kontynuacji dobrych pomysłów". Maciej Gramatyka o wyborach samorządowych i przyszłości GZM

„Każdy chciałby żeby było więcej parkingów, ale najlepiej nie koło jego miejsca zamieszkania. Tego się nie da pogodzić. Coś powinno się zmienić też w naszym podejściu do życia" - mówił p.o. prezydenta Tychów Maciej Gramatyka w Rozmowie Dnia na antenie Radia Piekary.

Maciej Gramatyka: FB
Maciej gramatyka tychy

Przyszłość GZM. Gramatyka: "Nie byłbym zwolennikiem megamiasta"

Tematem rozmowy z p.o. prezydenta Tychów Maciejem Gramatyką była m.in. przyszłość Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jego zdaniem poczucie tożsamości mieszkańców poszczególnych miast jest silne, choć w perspektywie rozwojowej łatwiej byłoby realizować pewne zadania wspólnie.

- Dyskusja na temat tego jak powinna w przyszłości wyglądać metropolia rzeczywiście trwa. Sama metropolia przygotowała kilka wariantów dalszego rozwoju - mówił p.o. prezydenta Tychów.

Jak dodał, wszyscy zgadzają się z tym, że potrzebne jest zacieśnienie współpracy, choć wydaje się to dziś bardzo trudne. Ewentualne referendum odnośnie powołania tzw. megamiasta nie byłoby wiążące. Co prawda mogłoby wskazać władzom samorządowym pewien kierunek, jednak lepsza jest droga małych kroków.

- Ja nie byłbym zwolennikiem megamiasta, natomiast jest kwestia poszerzenia kompetencji metropolii i pewnych zadań, które mogłaby realizować. Myślę, że to już jest w zasięgu - mówił Maciej Gramatyka.

Zdaniem Gramatyki komunikacja metropolitalna pokazuje, że integracja działa. Metropolia powinna mieć w swoich kompetencjach kolejne, jak gospodarka odpadami, choć zablokowanie przez poprzedniego wojewodę śląskiego inicjatywy wspólnej spalarni śmieci pokazuje, że obecna ustawa o metropolii ogranicza możliwości jej rozwoju. P.o. prezydenta Tychów zwrócił też uwagę, że poszczególne samorządy nie powinny traktować metropolii "jak bankomatu". - Docelowo siła metropolii powinna być większa - dodał.

Czego oczekują mieszkańcy Tychów? "Przewidywalności i kontynuacji dobrych pomysłów"

W kontekście zbliżających się wyborów samorządowych Maciej Gramatyka zapowiedział start w wyborach na prezydenta Tychów, najprawdopodobniej z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Gramatyka będzie mógł liczyć na poparcie Paktu Samorządowego Andrzeja Dziuby, który jednak wystawi własne listy do Rady Miasta. Na razie nie wiadomo czy własnego kandydata na prezydenta w tym mieście wystawią Lewica i Trzecia Droga. Czego mieszkańcy Tychów oczekują od nowego prezydenta?

- Myślę, że przede wszystkim pewnej przewidywalności i mimo wszystko kontynuacji dobrych pomysłów, pewnie z jakimiś zmianami - odpowiedział Maciej Gramatyka.

W kontekście problemów na jakie najczęściej zwracają uwagę mieszkańcy Gramatyka wymienił m.in. odkryty basen, Paprocany, gdzie każdego roku pojawiają się sinice, dziury w drogach i brak wystarczającej liczby parkingów. Jak dodał, być może strefa płatnego parkowania wprowadzona w Katowicach jest "pomysłem do podpatrzenia".

- Moim zdaniem to powinno być poprzedzone edukacją i rozmową z mieszkańcami. Oczywiście, każdy chciałby żeby było więcej parkingów, ale najlepiej nie koło jego miejsca zamieszkania. By były drogi, ale nie tam gdzie mieszka i najlepiej, by każdy miał swoje miejsce do zaparkowania. Tego się nie da pogodzić. Tutaj trzeba dyskutować, że coś powinno się zmienić też w naszym podejściu do życia - mówił Gramatyka.
Marsz na Zgodę

Może Cię zainteresować:

Uczestnicy Marszu na Zgodę upamiętnili ofiary Tragedii Górnośląskiej. Dramat Ślązaków trafi na lekcje historii?

Autor: Redakcja

27/01/2024

Czy na slasku powstanie megamiasto 2

Może Cię zainteresować:

Czy na Śląsku powstanie megamiasto? Debata o przyszłości śląskiej metropolii w Tychach

Autor: Szymon Karpe

10/01/2024

Prof. Tomasz Pietrzykowski

Może Cię zainteresować:

Przyszłość metropolii: supermiasto czy stopniowy rozwój kompetencji? Tomasz Pietrzykowski: „Najgorzej, gdy zostaniemy z tym co mamy”

Autor: Szymon Karpe

19/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon