Maciej Kopiec, wybrany z Katowic, to pierwszy senator w historii urodzony w latach 90.

Maciej Kopiec został pierwszym senatorem urodzonym w latach 90. XX wieku. Michał Seweryński, najstarszy członek izby wyższej, jest od niego o 51 lat starszy. Możliwe, że zdetronizuje Kazimierza Kutza, który do tej pory był najstarszym senatorem w historii.

Maciej Kopiec

Maciej Kopiec (Lewica) został wybrany do Senatu RP z Katowic jako przedstawiciel Paktu Senackiego. Otrzymał 86 tys. głosów (51,50 proc.).

Jak zauważył Łukasz Bień (Twitter: SENAT – pole bitwy), Maciej Kopiec został pierwszym senatorem urodzonym w latach 90. XX wieku. Ma zaledwie 33 lata, a więc podczas poprzednich wyborów parlamentarnych, kiedy dostał się do Sejmu RP, nie mógł nawet starać się o miejsce w izbie wyższej. To prawo przysługuje obywatelom polskim, którzy ukończyli 30. rok życia.

Z kolei najstarszym wybranym senatorem jest Michał Seweryński z Prawa i Sprawiedliwości (84 lata). Między nim a Maciejem Kopcem jest 51 lat różnicy. (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...)

– Michał Seweryński zasiądzie w ławach senatorskich po raz czwarty. To jedyny członek izby wyższej urodzony przed wybuchem II wojny światowej, który ma szansę na pobicie powojennego rekordu – starszy był jedynie Kazimierz Kutz, który w 2015 opuszczał izbę w wieku 86 lat – wskazuje Łukasz Bień

Kazimierz Kutz był senatorem w latach 1997-2007 i posłem w latach 2011-2015.

Maciej Kopiec uciekł spod szubienicy

Maciej Kopiec został wybrany do Senatu i uciekł tym samym spod szubienicy, ponieważ wcześniej był posłem z okręgu 30. (Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory, pow. mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski), gdzie Lewica – zgodnie z prognozami – straciła mandat.

– Czasy się zmieniają. W Polsce właśnie zmieniają się na lepsze. Dobro zwyciężyło ze złem. To święto demokracji, nad którą ciężko pracowaliśmy przez ostatnie 34 lata. To święto obywatelek i obywateli, którzy poszli do lokali wyborczych. Frekwencja jest niesamowita. Jestem dziś dumny z bycia obywatelem Polski. Wierzę w to, że możemy nasz kraj zmienić na lepszy – otwarty, tolerancyjny, europejski. Cieszę się również, że faszyści z Konfederacji osiągnęli tak niski wynik i nie będą przekładali swoich prorosyjskich poglądów na władzę w Polsce – komentował na gorąco Maciej Kopiec dla ŚLĄZAG-a.

Podkreślił, że w pierwszej kolejności należy przywrócić w Polsce praworządność i uruchomić pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

Maciej Kopiec jest jednym z parlamentarzystów, którzy zabiegają o uznanie języka śląskiego za język regionalny, a także Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną. W poprzedniej kadencji złożył projekt ustawy w tej sprawie.

Prof. Ryszard Koziołek

Może Cię zainteresować:

Prof. Ryszard Koziołek: Sąsiedztwo fizyki i teologii w uniwersytecie XXI wieku się nie wyklucza

Autor: Patryk Osadnik

23/10/2023

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Wchodzi w życie zimowy rozkład lotów w Katowice Airport. Co nowego w ofercie?

Autor: Michał Wroński

23/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląska mniejszość etniczna Dlaczego mamy tego nie uznać

Śląska mniejszość etniczna. „Dlaczego mamy tego nie uznać?”

Bezpartyjni Samorządowcy Dolnośląski desant na listach wyborczych

Bezpartyjni Samorządowcy. Dolnośląski „desant” na listach

Wojciech Saługa PO Startujemy z nadzieją że możemy rządzić Sondaży nie traktujemy poważnie

Wojciech Saługa (PO): Sondaży nie traktujemy poważnie

Poseł Pi S poparłby ustawę o języku śląskim Choć uważa że to taki Święty Graal

Poseł PiS poparłby ustawę o języku śląskim

Maciej kopiec

Poseł z Rybnika chce być jak Kazimierz Kutz i Marek Plura

Halina Bieda w ŚLĄZAQ 800 plus to populistyczna propozycja

Halina Bieda w ŚLĄZAQ: 800 plus to populistyczna propozycja

Monika Rosa

Rosa: Cieszy mnie deklaracja Tuska w sprawie aborcji