Majówka w Parku Śląskim. Długi weekend pełen atrakcji - skoki ze Stadionu Śląskiego i nie tylko

Majówka trwa. Według prognozy Damiana Dąbrowskiego w długi weekend będziemy cieszyć się bezdeszczową pogodą i temperaturą w granicach 14-18 stopni. Wobec tak sprzyjającej prognozy warto wybrać się do Parku Śląskiego, który w tym roku przygotował mnóstwo atrakcji. Które miejsca warto odwiedzić?

Śląski Ogród Zoologiczny

Zoo w Chorzowie podczas długiego weekendu majowego jest otwarte 1,2, i 3 maja od 9 do 19. Wstęp do zoo możliwy będzie bramą główną oraz bramą boczną od ul. Złotej. Również od 1 maja zmieniony zostanie dotychczasowy cennik ogrodu zoologicznego. Nowe ceny biletów są dostępne na stronie zoo.

- Bilety zakupione i niewykorzystane do 30 kwietnia 2022 r. stracą ważność z dniem 1 maja. Możliwe będzie ich wykorzystanie po opłaceniu różnicy między ich ceną w starym i nowym cenniku, czyli odpowiednio: bilet normalny – dopłata 6 zł, ulgowy – dopłata 3 zł, rodzinny – dopłata 15 zł - tłumaczą pracownicy zoo.

Od soboty 30 kwietnia po przerwie zimowej otwarte będzie Mini Zoo. Wstęp na jego możliwy jest w ramach biletu wstępu do zoo. Ze względu na chłodne noce, początkowo na wybiegu nie będzie świnek morskich, szynszyli i żółwi. Mini Zoo będzie czynne codziennie od godziny 9, a zamykane 15 min przed zamknięciem ogrodu zoologicznego. Ciekawostką jest fakt, iż sześć małp - hulmanów zamieszkało w chorzowskim zoo od kwietnia br.

Hulmany w chorzowskim zoo
Wojciech Bielatowicz

Bilet sezonowy w cenie jednego dnia

Do 30 kwietnia w Legendii, Śląskim Wesołym Miasteczku trwała promocja na bilety sezonowe. Dla osoby dorosłej koszt to 129 zł, a dla młodzieży poniżej 11 r.ż. 119 zł. Oprócz tego zakupić oczywiście można bilety jednodniowe: dla osoby dorosłej online - 119, a w kasie za 129 zł, natomiast dla dzieci poniżej 12 r.ż. online za 99 zł, w kasie za 109 zł. Cały cennik jest dostępny na stronie Legendii.

- Wybierając Bilet Sezonowy otrzymujecie 15% stałego rabatu w gastronomii i sklepach z pamiątkami! Bilet Sezonowy w przedsprzedaży kosztuje TYLKO tyle, ile bilet jednodniowy w wakacje. Warto się pospieszyć aby zgarnąć najwięcej dni zabawy w najlepszej cenie - zachęcają pracownicy wesołego miasteczka.

Weekend majowy w Legendii
MU

W tym roku podczas weekendu majowego: 30 kwietnia, 1,2 i 3 maja Legendia otwarta będzie od godziny 11 do 20. Ze wszystkich atrakcji w tych dniach nieczynne będą tylko: Diamond River, Magical Lake Taxi i Super Ześlizg.

Elka i podróż w chmurach

W majówkę nie może zabraknąć także przejażdżki koleją linową "Elką". 1,2 i 3 maja atrakcja będzie otwarta od 10 do 20. Cena dla osób dorosłych to 20 zł w jedną stronę i 25 w dwie. Natomiast dla dzieci, młodzieży (od 3 do 16 lat) oraz osób niepełnosprawnych 15 zł w jedną stronę i 20 w dwie. Cały cennik jest dostępny na stronie Parku Śląskiego.

Kolej Linowa Elka
MU

Kolejną niespodzianką, którą 27 kwietnia ogłosił Park Śląski to przetarg na budowę drugiej nitki Kolejki Linowej "Elka". W prawdzie z nowej atrakcji goście będą mogli skorzystać dopiero w 2023 roku, jednak już wiadomo, że nowy odcinek pomiędzy wesołym miasteczkiem a Planetarium Śląskim będzie mierzył 1840 metrów. W najniższym punkcie kolej będzie na wysokości 8 metrów, a w najwyższym na 20. Nową trasę będzie obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. Co godzinę kolejka przewiezie do 900 osób.

Ogród Japoński i Rosarium

Już prawie rok otwarty dla zwiedzających jest Ogród Japoński. Znaleźć tam można m.in. wiśniowy sad i zbiornik wodny z wodospadem i tarasem widokowym. Pomysł wybudowania ogrodu w Parku Śląskim pojawił się w XX wieku. Budowę ogrodu, według projektu Edwarda Bartmana, rozpoczęto w 1967 rok. Inwestycja jednak nigdy nie zostało dokończona. Mało kto wiedział, że w Parku Śląskim są zaledwie zalążki ogrodu japońskiego. Po 54 latach, ogród japoński powrócił do Parku Śląskiego.

Podczas weekendu majowego ogród będzie otwarty od 8 do 20. Dyrektor techniczny Parku Śląskiego prosi odwiedzających, by podczas pierwszych dni, nie wkładać rąk ani także stóp do zbiorników wodnych. - Kiedy do układu wodnego dostaje się flora bakteryjna człowieka lub zwierzęcia, wtedy układ przeznaczony do filtracji biologicznej nie wyłapuje zanieczyszczeń, a w wodzie rozwijają się glony - tłumaczy Artur Cieślak.

Ogród Japoński w Chorzowie
MU

Będąc w Parku Śląskim koniecznie trzeba odwiedzić Rosarium, powszechnie znane również jako parkowy ogród różany, które jest obecnie największe w Polsce. Pomysł utworzenia go na terenie Parku zgłosiło w 1964 roku Polskie Towarzystwo Miłośników Róż, a projekt powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego, głównego projektanta Parku Śląskiego. Rosarium otwarto uroczyście 24 czerwca 1968 roku, odwiedzający aktualnie mogą podziwiać kolekcję ok. 30 tys. krzewów róż. Rosarium obecnie jest otwarte codziennie od 8 do 20, godziny są ruchome i zależą od pory zapadania zmierzchu.

Skok ze Stadionu Śląskiego

Od 3 maja na Stadionie Śląskim ruszają skoki Dream Jump, czyli Swobodnego Lotu. Wydarzenie tego dnia będzie dzielić się na dwie części - skoki dziennie od 12 do 18 oraz nocne od 20 do 22. Pula zapisów jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o jak najszybsze zapisywanie się poprzez stronę internetową. Koszt skoku dziennego to 99 zł, a nocnego wraz z nagrywaniem 179 zł. Wejście będzie możliwe od bramy nr 3.

- Od 3 maja na terenie Stadionu Śląskiego będzie czynna nowa, ekstremalna atrakcja dla osób pełnoletnich. Organizator umożliwia wykonanie skoku w technice Dream Jump z najwyższego punktu na obiekcie - 40 metrowej korony Stadionu. Atrakcja obywać się będzie w wybrane weekendy do końca sezonu letniego. 3 maja będą organizowane skoki w dzień oraz po zmroku. Tego dnia można też przyjść na obiekt bez wcześniejszej rezerwacji - podziwiać pokazy akrobatyczne na linach instruktorów Dream Jump i spróbować wykonać samodzielny skok - zachęca manager Dream Jump.

Skoki Dream Jump
Dream Jump

Praktyczne wskazówki na weekend majowy

W poniedziałek, 2 maja marszałek województwa śląskiego - Jakub Chełstowski złoży kwiaty pod pomnikiem na skwerze Powstań Śląskich o godzinie 12. - Uroczystość odbędzie się przy Skwerze Powstańców Śląskich w związku z dniem Flagi Narodowej. O godzinie 12.00 wspólnie z artystami Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" i orkiestrą Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaśpiewamy hymn. Zostanie podniesiona flaga na maszt. Następnie będziemy rozdawać flagi gościom parku - mówi Sławomir Gruszka. Jakub Chełstowski serdecznie zaprasza na wydarzenie.

Pomimo uroczystości nie przewiduje się utrudnień w ruchu drogowym. Osoby odwiedzające Park Śląski mogą zaparkować na parkingu wesołego miasteczka od ul. Złotej lub poszukać miejsca na Osiedlu Tysiąclecia.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców