Majówkowe nowości w Kolejach Śląskich: Velo Cug, specjalne bilety, pociąg do Zakopanego

Wprowadzenie rezerwacji na rowery, uruchomienie specjalnego Velo Cugu i pociągu do Zakopanego oraz promocyjny, sieciowy bilet za 100 złotych – to nowinki, jakie na zbliżającą się majówkę przygotowały Koleje Śląskie. Duża część zmian dotyczy korzystających z podwózki pociągiem rowerzystów, choć nie tylko oni powinni się z nimi zapoznać. Aby ułatwić zorientowanie się w tych nowościach zebraliśmy je w jednym tekście.

fot. KS Patryk Farana
Pociag FLIRT Koleje Slaskie

Konieczność rezerwacji przewozu rowerów

Od 27 kwietnia Koleje Śląskie wprowadzają rezerwację przewozu rowerów w swoich pociągach. Oznacza to, że rowerzyści chcąc mieć gwarancję, że przewiozą swój pojazd muszą nie tylko kupić bilet dla siebie i swojego roweru, ale także dokonać rezerwacji przewozu dla jednośladu.

Jednorazowy bilet na przewóz roweru z gwarancją miejsca kosztować będzie 8,40 zł. Można go będzie kupić przez aplikację, w kasach biletowych oraz na stronie internetowej kolejeslaskie.pl. Można będzie kupić go także bez wcześniejszej rezerwacji u drużyny konduktorskiej, przy czym w tym przypadku decyzję o możliwości przewozu roweru podejmuje kierownik pociągu na podstawie liczby wolnych miejsc w pojeździe.

Przedstawiciele KŚ twierdzą, że taki krok pozwoli uporządkować sytuację związaną z przewozem rowerów i uniknąć przypadków, gdy rowerzyści, mimo posiadanego biletu na rower, nie mogą wejść do pociągu z powodu braku tam miejsca dla jednośladu. Z początku stanowisko spółki było dość kategorycznie (rezerwacja miała być obowiązkowa), ale zastrzeżenia rowerzystów wskazujących, że przy niewielkiej liczbie miejsc dla jednośladów w pociągach KŚ (od 4 do 14) szanse na dokonanie rezerwacji (niezależnie od faktycznego stopnia wypełnienia pociągu) będzie raczej niewielka sprawiły, że widać obecnie pewną liberalizację tego stanowiska.

Velo Cug z Katowic m.in. do Wisły, Raciborza, Tychów

Również od 27 kwietnia przewoźnik uruchomi Velo Cug, czyli pociąg ze specjalną strefą rowerową mieszczącą 36 jednośladów. Będzie on kursował w wybranych godzinach z Katowic do Wisły Głębce, Raciborza, Zwardonia, Chałupek, Tychów Lodowiska oraz na linii Chałupki – Racibórz.

Kiedy konkretnie na której linii i w jakich godzinach? To w szczegółach wyjaśnia specjalny liniowy rozkład jazdy Velocugu zamieszczony na stronie internetowej Kolei Śląskich.

Na pewno Velo Cugiem obsługiwany będzie pociąg Sprinter Czarna Wisełka z Katowic do Wisły Głębce w dni wolne od pracy (z wyjątkiem 4 maja i 1 czerwca, kiedy specjalny skład obsłuży trasę do Zwardonia), a także 2 i 31 maja. Wyjazd z Katowic o godz. 8:09, powrót z Wisły Głębce o godz. 17:58.

Od 9 czerwca Velco Cug z Katowic do Wisły pojedzie także w dni robocze. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Specjalny sieciowy bilet za stówę

Od 28 kwietnia do 5 maja na podstawie specjalnego, sieciowego biletu imiennego w cenie 100 zł będzie można jeździć na wszystkich relacjach obsługiwanych przez Koleje Śląskie (za wyjątkiem odcinka Chałupki – Bohumin). Jego przedsprzedaż trwa od 23 kwietnia.

"Ornak" dojedzie w nieco ponad 4 godziny do Zakopanego

Od 1 do 5 maja KS uruchamiają pociąg „Sprinter Ornak” na trasie z Katowic do Zakopanego. Odjazd z Katowic zaplanowano na godzinę 6.14, do Zakopanego pociąg ma dotrzeć o godzinie 10.22, czyli na pokonanie trasy ma potrzebować 4 godzin i 8 minut. Po drodze do Zakopanego pociąg zatrzymywać się będzie m.in. w Katowicach Ligocie, Tychach, Pszczynie, Czechowicach Dziedzicach, Bielsku Białej, Żywcu, Jeleśni, Suchej Beskidzkiej, Makowie Podhalańskim, Jordanowie, Nowym Targu, Białym Dunajcu i Poroninie. W drogę powrotną pociąg ma ruszać z Zakopanego o godz. 16.33, by w Katowicach zameldować się o 20.57.

Połączenie ma obsługiwać pojazd typu „FLIRT”, wyposażony w 212 miejsc siedzących i 284 miejsca stojące. Za kurs w jedną stronę podróżni zapłacą 36,75 zł, a przy skorzystaniu z oferty „Tam i z powrotem taniej” – 66,14 zł. Jeśli kupią bilet w biletomacie lub poprzez kanały elektroniczne, to sumy te wyniosą odpowiednio 33,25 zł i 59,84 zł.

Metrorower katowice

Może Cię zainteresować:

Metrorower w całości będzie gotowy od 1 sierpnia. Tymczasem na velostrady poczekamy latami

Autor: Michał Wroński

24/02/2024

Park slaski foto

Może Cię zainteresować:

Metrorower w GZM wystartował. Jakie korzyści? Gdzie warto się udać? Zapytaliśmy rowerowych speców. Znamy TOP 10 miejsc na koło

Autor: Szymon Karpe

25/02/2024

Kopalnia Dolomitu Blachówka w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Majówka w Wielkim Kanionie. Arizona? Nie. Nie trzeba lecieć do USA, wystarczy wybrać się do Bytomia i Tarnowskich Gór

Autor: Patryk Osadnik

06/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon