Mamy nowy rekord ciepła na Śląsku. Takiej temperatury w styczniu jeszcze nie odnotowano

Na Śląsku odnotowano dziś rekord temperaturowy jeśli chodzi o styczeń. Tak ciepło w Nowy Rok nie było nigdy. Kolejne dni też będą przypominały aurą bardziej kwiecień niż pierwszy miesiąc roku.

Tomasz Borówka
Radoszowy

Głuchołazy. Tak ciepło jeszcze nie było

Nowy rok 2023 ledwo się rozpoczął, a już padają rekordy. Dziś, 1 stycznia, o godzinie 4:10 rano został pobity krajowy rekord ciepła w stycznia. W Głuchołazach (województwo opolskie) odnotowano +18,7 stopni Celsjusza.

Podobne rekordy padają lokalnie w poszczególnych miastach na terenie Polski. Już przed godziną 13:00 na warszawskim Okręciu odnotowano 18,9 stopnia Celsjusza. Natomiast na stacji automatycznej w Jodłownikach w powiecie limanowskim w Małopolsce termometr pokazał aż 19°C! Dlaczego jest tak ciepło?

- Najważniejszym czynnikiem jest bardzo silny strumień ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które napłynęło do nas z południowego zachodu znad Atlantyku, a nawet północno-zachodniej Afryki - tłumaczy meteorolog Damian Dąbrowski.

- Drugim czynnikiem była niewielka operacja słoneczna, zaś trzecim efekt fenowy w górach, który spowodował, że np. w Bielsku-Białej i Jeleniej Górze temperatura wzrosła do prawie 18°C - dodaje.
IMGW

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców