Mamy swoje „Wielkie Kaniony” w Bytomiu i Tarnowskich Górach. Nie trzeba lecieć do USA

Wielki Kanion w Arizonie wyżłobiła rzeka Kolorado. „Wielkie Kaniony” w Bytomiu i Tarnowskich Górach to efekt pracy ludzkich rąk, które tworzyły potęgę przemysłu na Górnym Śląsku. Nie trzeba lecieć do USA. Wystarczy pójść do dwóch kopalni dolomitu: „Blachówka” i „Bobrowniki”.

Kopalnia Dolomitu „Blachówka” znajduje się w Bytomiu. Z kolei Kopalnia Dolomitu „Bobrowniki” to już teren Tarnowskich Gór. Obie dzieli zaledwie kilkaset metrów. Tę drugą doskonale widać z DK 11 na granicy miast oraz z okien przejeżdżających po drugiej stronie składów Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Dolomit w hutniczych piecach

Początki „Blachówki” są związane z poszukiwaniami rudy żelaza w XIX wieku. Do dziś świadczą o tym m.in. niewielkie wejścia do podziemnych chodników, które można znaleźć na tym terenie. Dolomit był wtedy tylko dodatkiem, ale z czasem proporcja zaczęła się zwiększać. Kamień, który był wykorzystywany jako topnik, trafiał do Huty „Julia” w Bobrku oraz „Hermina” w Łabędach.

Eksploatację dolomitu w „Bobrownikach” zaczęto natomiast na początku XX wieku. Miała zaspokoić potrzeby Friedenshütte, czyli późniejszej – po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski – Huty „Pokój”. Koparki i samochody ciężarowe na teren obu zakładów wjechały dopiero w latach 50. i 60. Wcześniej załadunek prowadzono ręcznie, a urobek na górę wyciągały konie zaprzęgnięte do wozów.

Co ciekawe, mimo poczynionych wcześniej inwestycji, w latach 70. zdecydowanie ograniczono wydobycie w Kopalni Dolomitu „Blachówka”. Oceniono wówczas, że zakład ma negatywny wpływ na okoliczny układ hydrologiczny oraz krajobraz, co zagraża utworzonemu po sąsiedzku w 1953 roku Rezerwatowi Przyrody „Segiet”. To działanie bez precedensu na Górnym Śląsku, gdzie potrzeby przemysłu stawiano ponad przyrodą.

Wydobycie w „Blachówce” i „Bobrownikach” zakończono w latach 90.

Schronienie dla nietoperzy

Teren dawnej Kopalni Dolomitu „Blachówka” szybko zaczęto rekultywować. Efektem jest m.in. działający w sezonie zimowym stok narciarski Sport Dolina, obok którego przez cały rok działa obecnie restauracja, a także trasy piesze oraz rowerowe.

„Wielki Kanion” w Bytomiu ma głębokość około 60 metrów. Największe wrażenie, podobnie jak w Tarnowskich Górach, robią w nim pionowe ściany, na których można obserwować warstwy dolomitu, jakie osadziły się w tym miejscu 250-203 mln lat temu. Z kolei na dnie często tworzą się okresowe jeziorka.

W opuszczonych górniczych szybach i sztolniach schronienie znalazły nietoperze, które w Polsce są ściśle chronione. W „Blachówce” występuje aż 10 gatunków tych ssaków.

Jakub Wdzięczny Katowice 19 10 2022 5

Może Cię zainteresować:

"Bebok wcale straszny nie jest, tylko strasznego udawał". Grzegorz Chudy o bebokomanii i modzie na Nikiszowiec

Autor: Szymon Karpe

23/12/2023

Utropy micyny ksiazka

Może Cię zainteresować:

„Utropy Micyny. Dyć niy kożdy superbohater nosi plała”. Fragment komedii kryminalnej po śląsku, autorstwa Adriana Katroshiego

Autor: Redakcja

23/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon