Maszyna drążąca tunele zablokuje w nocy autostradę A4 na Śląsku. Będą potężne utrudnienia

Takiego transportu polskie drogi jeszcze nie widziały. Potężna maszyna do drążenia tuneli przejedzie przez cztery województwa

GDDKiA
Maszyn a TBM

Największe elementy maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica (woj. podkarpackie), rozpoczynają swoją drogową podróż na plac budowy. Transport maszyny TBM wyruszył w nocy z 11 na 12 listopada z portu Famet w Opolu. To wyjątkowe przedsięwzięcie pod względem logistycznym i technicznym przygotowywane od wielu miesięcy przez wyspecjalizowane firmy.

Transport potężnej maszyny oznacza ogromne utrudnienia, bo konwój będzie się poruszał z prędkością 10 km/h i zajmował niemal całą szerokość jezdni na autostradzie. Kierowcy muszą być ostrożni, choć GDDKiA zapewnia, że konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem.

Potężna maszyna przejedzie przez Śląsk [TRASA PRZEJAZDU]

To pierwsza taka sytuacja w historii, gdy na autostradzie trzeba zdemontować część infrastruktury drogowej tylko po to, żeby mógł tędy bezpiecznie przejechać ten niezwykły, gigantyczny konwój.

- Na przykład na łącznicy autostradowej na węźle Sośnica demontowane sa wszystkie latarnie, podobnie będzie prawdopodobnie przy wjazdach na Miejsca Obsługi Podróżnych. Tam także trzeba będzie zdemontować latarnie - mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Mierzący 112 metrów długości transport potężnego sprzętu budowlanego już jest na Śląsku. W nocy z 11 na 12 listopada konwój wyruszył z Opola.

W sobotę (12 listopada) o godz. 22:00 kolumna pojazdów wjedzie na autostradę A4 na wysokości węzła Krapkowice. W tym czasie autostrada A4 (km 249) zostanie zamknięta pomiędzy węzłami Opole Południe i Krapkowice w obu kierunkach na ok. godzinę. Bieżące informacje o utrudnieniach będą wyświetlane na tablicach zmiennej treści ze wskazaniem węzłów, na których można będzie zjechać na drogi alternatywne.

Od godzin popołudniowych, w sobotę (12 listopada), wystąpią na tym odcinku (km 249) utrudnienia związane z demontażem barier ochronnych w pasie rozdziału. W kierunku Katowic i Wrocławia nastąpi zwężenie lewego pasa ruchu - kierowcy będą mogli się poruszać prawym pasem. Taka zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała do wczesnych godzin porannych w niedzielę (13 listopada).

Na wysokości Góry św. Anny (około godz. 00:30) zaplanowano 45-minutowy postój konwoju. Około godziny 3:00 (13 listopada) konwój z elementami maszyny TBM wjedzie na teren województwa śląskiego, gdzie postój dzienny zaplanowano na parkingu za PPO Żernica.

Spodziewane utrudnienia 

Na odcinku woj. opolskiego w ciągu autostrady A4 transport będzie się poruszał między godziną 22:00 a 3:00 rano z maksymalną prędkością 10 km/h, całą szerokością jezdni.

W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych. Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną oraz piloci kierujący ruchem.

Data: noc z 13 na 14 listopada (niedziela/poniedziałek)

Trasa przejazdu 

W niedzielę (13 listopada) około godziny 22:00 transport rusza dalej i będzie trwał aż do dotarcia do następnego miejsca postoju wyznaczonego na MOP Woźniki, co planowane jest w godzinach porannych 14 listopada (poniedziałek). Z przejazdem po tym odcinku wiążą się największe utrudnienia w województwie śląskim. Kolumna transportowa bowiem przejedzie przez największy w Polsce węzeł autostradowy na połączeniu A4 i A1 w Gliwicach.

Spodziewane utrudnienia

Już 10 listopada (czwartek) została wyłączona z ruchu łącznica węzła Sośnica Gliwice na relacji A4 z kierunku Wrocławia w kierunku A1 do Łodzi. Jej wyłączenie z ruchu spowodowane było koniecznością demontażu kolidującej z transportem infrastruktury autostrady, między innymi jej oświetlenia. Objazd wyznaczono łącznicami węzła w kierunku Gliwice a dalej w kierunku Łodzi. Usunięcie tej zmiany organizacji ruchu nastąpi 16 listopada (środa).

S1 Podwarpie Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt rozbudowy drogi ekspresowej S1 od Dąbrowy Górniczej do Sosnowca

Autor: Redakcja

13/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon