Reprezentacja Polski chce 24 marca zagrać mecz towarzyski ze Szkocją. Szkoci też chcą, ale nie w Chorzowie

Po ukaraniu Rosji walkowerem, pomysł na mecz towarzyski w pierwotnym terminie barażu o mistrzostwa świata był taki: po pierwsze, gramy na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Po drugie, silny rywal, np. Szkocja. Po trzecie, całkowity dochód z biletów ma być przekazany na pomoc Ukrainie. Dziś jest też "po czwarte", bo Szkoci też chcieliby zagrać z Polską na własnym boisku.

fot. FB/Stadion Śląski
Stadion Śląski reprezentacja Polski

Mecz Rosja – Polska zaplanowany był na 24 marca w Moskwie i miało być to pierwsze barażowe spotkanie Biało-Czerwonych o awans do finałów Mistrzostw Świata w Katarze. Jednak w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Polski Związek Piłki Nożnej i piłkarze reprezentacji wspólnie podjęli decyzję, że z Rosją grać nie będą.

FIFA zwlekała z decyzją, ale ostatecznie we wtorek, 8 marca, Rosja została ukarana walkowerem i Polska awansowała do finału baraży o awans na mundial w Katarze. Mecz ze Szwecją lub Czechami odbędzie się 29 marca na Stadionie Śląskim. Biało-Czerwoni zagrają także 24 marca i będzie to mecz towarzyski.

- Jeżeli do meczu dojdzie, to na pewno na Stadionie Śląskim. Dlatego, że na Śląsku odbędzie się także zgrupowanie reprezentacji, która ma tu przyjechać już 22 marca – zapewnił Henryk Kula.

Mecz towarzyski na Stadionie Śląskim? Z kim może zagrać Polska?

Jeszcze na początku tygodnia pewne wydawało się, że jeżeli dojdzie do towarzyskiego meczu, to rozegrany zostanie w Chorzowie. Z kim? Najpoważniejszym rywalem była Szkocja, która 24 marca miała zagrać w barażach z Ukrainą, ale mecz - ze zrozumiałych względów - został przełożony. Szkoci mają swoje argumenty, by zorganizować spotkanie z Polską u siebie - mają zaplanowany termin na stadionie w Glasgow, a nawet sprzedali już bilety na pojedynek z Ukrainą. Rozmowy obu federacji wciąż trwają. Z punktu widzenia reprezentacji Polski, wygodniej byłoby zostać w Chorzowie, tym bardziej, że mecz towarzyski i finałowy baraż ze zwycięzcą pary Czechy - Szwecja dzieli zaledwie 5 dni.

Jeżeli towarzyski mecz polskiej reprezentacji miałby się odbyć na Stadionie Śląskim, zostało niewiele czasu na załatwienie wszelkich formalności, sprzedaż biletów i promocję. Wiemy, że Stadion Śląski miałby być wynajęty za darmo, a cały dochód ze spotkania zostałby przekazany na pomoc Ukrainie.

Czy jest scenariusz alternatywny, gdyby PZPN nie dogadał się ze Szkotami? Wcześniej dyskutowano też granie z Litwą, ale były wątpliwości, czy rywal tej klasy ściągnie do Chorzowa komplet widzów. Nieoficjalnie, pojawiał się również scenariusz marzeń – np. mecz Polska – Argentyna. To teoretycznie możliwe, ala koszty ściągnięcia takiej reprezentacji mogą sięgnąć nawet 5 mln euro.

Henryk Kula wiceprezes PZPN

Może Cię zainteresować:

Wiceprezes PZPN: Bez względu na ostateczną decyzję FIFY nie zagramy z Rosją!

Autor: Maciej Poloczek

08/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku 2022

Piekarzanie na Międzynarodowej Olimpiadzie Seniorów

306401839 462944599205668 7415954263844032332 n

Asysta przewrotką i piękny gol z wolnego w meczu Polonii

Polska reprezentacja na MŚ

Zabrzanka z kolejnym medalem mistrzostw świata

Sportowe wydarzenia w Piekarach Śląskich

Piekary Śląskie. Młodzi zawodnicy wykazali się w wieloboju

Wieczorek polonia

Wieczorek nie odgonił demonów. Polonia znowu zawodzi

Trybuny Stadionu Śląskiego pomieszczą 50 tys. kibiców podczas Diamentowej Ligi

"Niech na Śląskim padnie mistrzostwo świata"

Wyprawa z Przezchlebia nad Bałtyk

Z gminy Zbrosławice nad morze... rowerem! Można?