Metropolia Europejską Stolicą Kultury? Kohut: "Najmocniejsza". Ma też rywali z woj. śląskiego

Poczekajmy na oficjalne zgłoszenia. Mam zamiar spotkać się z prezydent Jastrzębia-Zdroju (Anną Hetman - przyp. red.) i porozmawiać z nią o współpracy. To oczywiście miasta, które mają swój potencjał i ogromne możliwości (…) Mam nadzieję, że jeśli tytuł Europejskiej Stolicy Kultury trafi do województwa śląskiego, to trafi do Metropolii - podkreślił Łukasz Kohut w Radiu Piekary.

fot. Google Creative Commons
Łukasz Kohut

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 roku. Oficjalnie, aby wszystko było zgodne z regulaminem, wniosek złożą Katowice, ale w realizację tego projektu zaangażowane mają być wszystkie miasta.

- Robimy wszystko, aby tak było. To wielki cel na 2029 rok i duży projekt, który wymyśliłem na początku swojej kadencji (…) Jesienią ma odbyć się Kongres Metropolia Kultury, ale już wiele rzeczy dzieje się w tle, m.in. trwają konsultacje społeczne, bo celem Europejskiej Stolicy Kultury jest także włączenie w to mieszkańców - wyjaśnił europoseł Łukasz Kohut w Radiu Piekary.

Kandydaci: Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój i Metropolia

W województwie śląskim nie tylko GZM chce być Europejską Stolicą Kultury. Uchwały w tej sprawie zostały podjęte w Bielsku-Białej i Jastrzębiu-Zdroju.

- Poczekajmy na oficjalne zgłoszenia. Mam zamiar spotkać się z prezydent Jastrzębia-Zdroju (Anną Hetman - przyp. red.) i porozmawiać z nią o współpracy. To oczywiście miasta, które mają swój potencjał i ogromne możliwości (…) Mam nadzieję, że jeśli tytuł Europejskiej Stolicy Kultury trafi do województwa śląskiego, to trafi do Metropolii - podkreślił Łukasz Kohut.

Metropolia swoje starania rozpoczęła od konferencji w Teatrze Zagłębia, a także wystawienia monodramu "Mianujom mie Hanka" w Parlamencie Europejskim. Problemem mogą być jednak napięte relacje samorządów z Prawem i Sprawiedliwością. Decyzja dotycząca Europejskiej Stolicy Kultury w Polsce zapadnie w Ministerstwie Kultury. Katowicom już raz z powodów decyzji politycznej ten tytuł przeszedł obok nosa, a otrzymał go wówczas Wrocław.

- Nie będzie mocniejszej kandydatury na stole jeśli chodzi o program - ocenił Łukasz Kohut w Radiu Piekary.
Katowice

Może Cię zainteresować:

Metropolia chce być Europejską Stolicą Kultury. Konkurencja? Kielce, Rzeszów, Bielsko-Biała...

Autor: Patryk Osadnik

23/03/2023

Grażyna Bułka

Może Cię zainteresować:

Grażyna Bułka: Jestem dziewczyną z Lipin. Mogłam wyjechać do Niemiec, ale nie chciałam. Tu jestem u siebie

Autor: Patryk Osadnik

10/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon