Metropolia GZM da pieniądze na pomoc uchodźcom. Te miasta dostaną najwięcej

Metropolia GZM przekaże w sumie 10 milionów złotych na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Pieniądze trafią do miast Śląska i Zagłębia. Najwięcej dostaną Katowice, Gliwice i Sosnowiec.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia włączyła się w finansową pomoc uchodźcom. GZM przekaże pieniądze miastom Śląska i Zagłębia, które przyjmują u siebie w Ukraińców uciekających przed wojną.

- Udzielone wsparcie ma za zadanie z jednej strony odpowiedzieć na podstawowe potrzeby osób, które - czasem dosłownie - uciekały w tym, w czym stały, ale z drugiej – pozwolić stanąć na nogi tym osobom, które już od kilku tygodni znajdują schronienie w naszych miastach i gminach – zapowiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Karolczak przekonuje, że nowy mechanizm pomocowy ma być nie tylko doraźnym wsparciem, ale też pierwszym krokiem do tego, aby uchodźcy odnaleźli się w nowej dla nich rzeczywistości,

- To pozwoli nam przetrwać razem ten dramatyczny czas i pozostać dla siebie życzliwymi sąsiadami – podkreśla przewodniczący GZM.

10 milionów złotych dla miast Śląska i Zagłębia. Gdzie trafi najwięcej pieniędzy?

Początkowo z zabezpieczonych przez GZM 10 milionów złotych uruchomione zostanie tylko 6 milionów. Z pozyskanych przez nas danych wynika, że lwia część z tej puli zostanie przekazana władzom Katowic. Chodzi tu aż o 1 milion 400 tysięcy złotych. Druga w kolejności wysokość dotacji przypadnie Gliwicom (ponad 700 tys. złotych). Dalej jest Sosnowiec (600 tys. zł) oraz Tychy (465 tys. złotych).

- Proporcjonalnie do liczby uchodźców w mieście te pieniądze będą przyznawane poszczególnym gminom- wyjaśniał prezydent Gliwic Adam Neumann w "rozmowie dnia" Radia Piekary.

Warto tu jednak zaznaczyć, że obecnie nie ma doskonałego mechanizmu obliczania liczby uchodźców w danym mieście czy gminie (dziś to rządowe dane sporządzone na podstawie logowań telefonów komórkowych). Dlatego właśnie GZM rozda na pomoc uchodźcom na początek tylko 6 z przygotowanych 10 milionów złotych.

- Tak jak było w przypadku pandemii Metropolia próbuje pomóc gminom zrealizować pierwsze potrzeby jeszcze zanim w życie wejdą rozwiązania systemowe - mówi Kazimierz Karolczak. Dodaje, że pozostałe 4 miliony złotych do miast i gmin trafi wtedy, gdy pojawi się możliwość dokładniejszego szacowania liczby uchodźców np. przy pomocy PESEL-i

Bazując na dostępnej dzisiaj metodzie obliczania liczby uchodźców GZM rozdysponowała 6 milionów złotych pomiędzy 41 miast metropolii. Najwięcej pieniędzy trafi do takich miast jak:

 • Katowice - 1 433 354 złotych,
 • Gliwice - 742 908 zł.,
 • Sosnowiec - 633 069 zł.,
 • Tychy - 465 853 zł.,
 • Zabrze - 378 346 zł.,
 • Dąbrowa Górnicza 285 175 zł.,
 • Ruda Śląska - 212 305 zł.,
 • Bytom - 197 560 zł.,
 • Mysłowice - 165 827 zł.,
 • Będzin 146 381 zł.,
 • Tarnowskie Góry 141 572 zł.,
 • Chorzów 139 863 zł.,
 • Mikołów 104 710 zł.
Adam Neumann prezydent Gliwic

Może Cię zainteresować:

Prezydent Gliwic. W naszym mieście jest już prawie 6 tysięcy uchodźców, a będzie jeszcze więcej

Autor: Arkadiusz Nauka

24/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Członkowie Fundacji Cross Borders z dowódcą batalionu Dnipro-1, Jurijem Berezą (trzeci od prawej)

"Ruscy boją się otwierać włazy czołgów". Relacja z Ukrainy

Czołgi

Radni powiatu gliwickiego ustalali, ile... palą czołgi

Kanał Telegram dla Ukraińćów ze Śląska

Створено канал для українців!Приєднуйтесь!

Pikieta związków w Warszawie

5 lepszych miejsc na związkowy protest niż ambasada Niemiec

Fardin Kazemi, irański kierowca.

Pomogli mu jak u nas utknął. Teraz jedzie pomagać Ukraińcom

Maciej Gramatyka, Marcin Krupa, Arkadiusz Chęciński

"Działania rządu spóźnione. Brak systemu pomocy uchodźcom"

Putin i śląska flaga

Ruch Autonomii Śląska na celowniku rosyjskich służb