Metropolia rozstrzygnęła powtórzony przetarg na dostawę gazu. Cena o ponad 1/3 w dół

Do dwóch razy sztuka. W powtórzonym przez Metropolię przetargu na grupowy zakup gazu dla części zrzeszonych w niej gmin udało się uzyskać ofertę mieszczącą się w budżecie.

M. Wroński
Gaz

Niemal 54 mln zł kosztować będzie w przyszłym roku dostawa gazu dla 17 miast i gmin Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Kwota mieści się w budżecie, jaki przeznaczono na ten cel (wynosił on niemal 59 mln zł). W prowadzącej przetarg Metropolii nie kryją zadowolenia. Zwłaszcza, że było to już drugie podejście do tematu, za pierwszym razem jedyna złożona oferta o ponad 5 mln zł przekroczyła budżet, a samorządy, których dotyczyło postępowanie, zakontraktowane miały dostawy gazu tylko na rok 2022.

Obecna historia to w gruncie rzeczy epilog przetargu na zakup gazu, jaki GZM rozstrzygnął w ubiegłym roku. Tworzące grupę zakupową 32 gminy zamierzały w sumie kupić 233,9 GWh „błękitnego paliwa” przy czym 15 zdecydowało się na jego dwuletnie dostawy (w latach 2022 – 2023), zaś 17 postanowiło, że zakontraktują go tylko na rok 2022 r. , a potem poszukają sprzedawcy na rok 2023. I faktycznie, pod koniec sierpnia Metropolia ogłosiła przetarg na dostawę gazu dla tej grupy gmin, początkowo ustalając termin otwarcia ofert na końcówkę września, a następnie przesuwając go na początek października. Finalnie swoją ofertę złożyła tylko spółka PGNiG, która za dostarczenie w przyszłym roku 116,2 GWh gazu zażądała 70,6 mln zł brutto. To 5,6 mln zł więcej aniżeli zakładał budżet zamawiającego. W tej sytuacji GZM zdecydowała się na unieważnieniu postępowania i powtórny przetarg.

Także przy drugim podejściu jedyną ofertę złożyło PGNiG, ale tym razem koncern zażądał 58,9 mln zł, czyli niemal 35 proc. mniej niż za pierwszym razem.

- Decyzję, aby powtórzyć postępowanie, podjęliśmy właśnie ze względu na zbyt wysokie ceny paliwa gazowego. Dzisiaj widzimy, że był to dobry ruch – mówi Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji w GZM.

Jak podaje Metropolia, w przetargu na grupowy zakup gazu na 2023 r. uczestniczyły miasta i gminy: Bobrowniki, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Knurów, Kobiór, Mierzęcice, Psary, Ruda Śląska, Siewierz, Sławków, Świętochłowice, Wyry i Zabrze, a także samorządowe jednostki organizacyjne, m.in. Planetarium Śląskie, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Teatr Miejski w Gliwicach, Pałac Kultury Zagłębia, gminne domy kultury, biblioteki miejskie czy zakłady opieki zdrowotnej.

Gaz Tablica

Może Cię zainteresować:

Metropolia powtórzy przetarg na zakup gazu dla 17 gmin

Autor: Michał Wroński

21/10/2022

Tramwaj na rynku w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Nie ma chętnych, by dostarczyć prąd Tramwajom Śląskim. Obecna umowa wygasa za dwa miesiące

Autor: Michał Wroński

08/11/2022

Uniwersytet Śląski

Może Cię zainteresować:

Uniwersytet Śląski wdroży program oszczędnościowy. Chce ograniczyć koszty energii

Autor: Michał Wroński

13/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pożar Tychy

Mama Marcina zginęła w płonącym mieszkaniu. Apel o pomoc

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców