Michał Gramatyka o JSW: Osoby, które miały jakiekolwiek doświadczenie górnicze, to była tam rzadkość

Kiedy czyta się wypowiedzi fachowców, również tych, którzy kierowali w przeszłości JSW, wskazywana jest prosta prawidłowość. Od przejęcia władzy przez PiS tylko z fotela prezesa JSW spadło sześć osób. Co więcej, osoby, które miały jakiekolwiek doświadczenie górnicze, to była tam rzadkość - powiedział Michał Gramatyka w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

twitter.com/prezydentpl
Kopalnia Pniówek

Z powodu wybuchu metanu w KWK „Pniówek” i wstrząsu w KWK „Zofiówka” zginęło 19 górników, a siedmiu pozostaje uwięzionych pod ziemią. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele głosów, że tych tragedii można było uniknąć.

- Każda kopalnia do niezwykle skomplikowany organizm, gdzie decyzje, w szczególności korporacyjne, mogą skutkować na różnych polach. Kiedy czyta się wypowiedzi fachowców, również tych, którzy kierowali w przeszłości JSW, wskazywana jest prosta prawidłowość. Od przejęcia władzy przez PiS tylko z fotela prezesa JSW spadło sześć osób. Co więcej, osoby, które miały jakiekolwiek doświadczenie górnicze, to była tam rzadkość - powiedział poseł Polski 2050 Michał Gramatyka w poniedziałek, 16 maja, na antenie Radia Piekary.

Nie wskazał on jednak żadnych informacji dotyczących tego, aby w „Pniówku” lub „Zofiówce” doszło do nieprawidłowości. Zauważył jednak, że premier Mateusz Morawiecki, jako szef rządu PiS, a także „poseł ze Śląska”, powinien przedstawić raport na ten temat.

- Tak wyobrażam sobie funkcjonowanie państwa, że w momencie tak gigantycznej tragedii przed rodziny ofiar wychodzi premier i mówi, co się stało - dodał Michał Gramatyka.

Jak podkreślił, jedno to wyjaśnienie przyczyn i okoliczności tragedii, a drugie, czy karuzela kadrowa w JSW miała na to wpływ.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

JB for EPP4

"Trzeba odchodzić od węgla, pamiętając o górnikach"

Borys Budka i Jarosław Makowski

KO: 3000 złotych dodatku energetycznego dla wszystkich

KWK „Pniówek” i „Zofiówka”

Gwarancja bezpieczeństwa dla górników po tragediach w JSW?

KWK "Zofiówka"

Żałoba w woj. śląskim po tragedii w KWK "Zofiówka"

Janusz Kowalski

Janusz Kowalski opowiada w Katowicach bzdury o górnictwie

Janusz Steinhoff

"Przepisy dotyczące bezpieczeństwa pisane są krwią górników"

Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki jedzie do KWK Pniówek