Michał Gramatyka o JSW: Osoby, które miały jakiekolwiek doświadczenie górnicze, to była tam rzadkość

Kiedy czyta się wypowiedzi fachowców, również tych, którzy kierowali w przeszłości JSW, wskazywana jest prosta prawidłowość. Od przejęcia władzy przez PiS tylko z fotela prezesa JSW spadło sześć osób. Co więcej, osoby, które miały jakiekolwiek doświadczenie górnicze, to była tam rzadkość - powiedział Michał Gramatyka w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

twitter.com/prezydentpl
Kopalnia Pniówek

Z powodu wybuchu metanu w KWK „Pniówek” i wstrząsu w KWK „Zofiówka” zginęło 19 górników, a siedmiu pozostaje uwięzionych pod ziemią. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele głosów, że tych tragedii można było uniknąć.

- Każda kopalnia do niezwykle skomplikowany organizm, gdzie decyzje, w szczególności korporacyjne, mogą skutkować na różnych polach. Kiedy czyta się wypowiedzi fachowców, również tych, którzy kierowali w przeszłości JSW, wskazywana jest prosta prawidłowość. Od przejęcia władzy przez PiS tylko z fotela prezesa JSW spadło sześć osób. Co więcej, osoby, które miały jakiekolwiek doświadczenie górnicze, to była tam rzadkość - powiedział poseł Polski 2050 Michał Gramatyka w poniedziałek, 16 maja, na antenie Radia Piekary.

Nie wskazał on jednak żadnych informacji dotyczących tego, aby w „Pniówku” lub „Zofiówce” doszło do nieprawidłowości. Zauważył jednak, że premier Mateusz Morawiecki, jako szef rządu PiS, a także „poseł ze Śląska”, powinien przedstawić raport na ten temat.

- Tak wyobrażam sobie funkcjonowanie państwa, że w momencie tak gigantycznej tragedii przed rodziny ofiar wychodzi premier i mówi, co się stało - dodał Michał Gramatyka.

Jak podkreślił, jedno to wyjaśnienie przyczyn i okoliczności tragedii, a drugie, czy karuzela kadrowa w JSW miała na to wpływ.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

JB for EPP4

"Trzeba odchodzić od węgla, pamiętając o górnikach"

Wojciech Saługa

"Musimy zrobić wszystko, żeby upadające branże zastąpić"

Sierpień 80

Będzie protest w Warszawie w sprawie przyszłości górnictwa

Markowski za rządy dyletantów zapłaci społeczeństwo

„Każdy pieniądz darowany Śląskowi ma wymiar jałmużny"

Jarosław Kaczyński

Kaczyński rozwścieczył liderów Solidarności. Ostrzegają go

KWK Pniówek

KWK "Pniówek". "Za każdym takim zdarzeniem stoi człowiek"

KWK "Zofiówka"

Żałoba w woj. śląskim po tragedii w KWK "Zofiówka"