"Ślōnsko GRAMATYKA je richtig dobro" - tak brzmi nowe hasło wyborcze Polski 2050 Szymona Hołowni. Gramatyka uzasadnia, że on sam od wielu lat interesował się językiem śląskim.
- To nie tak, że ostatnio zapałałem miłością do "godki". Język śląski zawsze cieszył się moim ogromnym poważaniem. Zawsze lubię przyjeżdżać tu do Radia Piekary, bo jest tu pani sprzątająca, która mówi taką miękką gwarą - tłumaczy.
Polacy chcą języka śląskiego
- 70 proc. mieszkańców woj. śląskiego udziela odpowiedzi tak lub raczej tak na pytanie czy język śląski powinien zostać wpisany jako język regionalny. ze wszystkimi prawami jakie z tego wynikają. Nie było lepszego momentu, żeby to załatwić - podkreśla Gramatyka.
Poseł zaznacza, że poparcie jest obecnie jest gigantyczne, a przeciwników tego pomysłu jest zaledwie 10 procent mieszkańców woj. śląskiego. Katowiczanin wyjaśnia, że badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 500 mieszkańców woj. śląskiego przez Instytut Badań Spraw Publicznych.
Ankieta wykonana została metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo. 46% respondentów stanowili mieszkańcy dużych miast (pow. 100 tys.), 23% mieszkańcy wsi, pozostałe 30% respondentów zamieszkuje w miastach do 100 tys. mieszkańców. Wśród respondentów przeważały kobiety – było ich 54%.
- Obietnica jest taka, że jeżeli będziemy rządzić to będzie jedno z naszych punktów do załatwienia. A dziś jest jednym z punktów programowych - uzasadnia poseł.
Nowe rządy nadchodzą?
Gramatyka zwraca uwagę na brak profesjonalizmu opozycji, kiedy to jedna z posłanek Koalicji Obywatelskiej nie potrafiła jasno określić, co jest oficjalnym punktem wyborczym kampanii. Zdaniem posła ich hasło jest trafne i stanowi oficjalny punkt całej kampanii.
- Będziemy brali udział w rządzeniu, idziemy do wyborów, żeby wygrać. W momencie, kiedy wygramy to sprawa musi zostać załatwiona, no bo "Ślōnsko gramatyka je richtig dobro" - podkreśla.
Poseł dodaje, że na pewno dojdzie do spełnienia obietnicy wyborczej, ponieważ w jego mniemaniu nawet jeżeli Polska 2050 samodzielnie nie wygra wyborów parlamentarnych, zrobi to blok ugrupowań demokratycznych, takich jak: Polska 2050, Koalicja Polska, Lewica, Koalicja Obywatelska. O przedwyborczej konfiguracji - zdaniem Gramatyki - będzie można mówić dokładniej kilka miesięcy przed wyborami.