Miejscowi mówią o niej: "Liga". Jest takie mało znane miejsce w Chorzowie: blisko, ale daleko od zgiełku

Gdzie na spacer w Chorzowie? Zwykle pierwsze, co przychodzi na myśl to Park Śląski. Jednak tam w ciepłe i słoneczne dni jest zwykle tłoczno i głośno. Dla tych, którzy wolą spokój i zdecydowanie mniej ludzi wokół, polecamy Dolinę Górnika. To urokliwe miejsce w Maciejkowicach. W sam raz na spacer czy spokojny dzień na rybach.

Zainspirowani udanym świętem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i wycieczek po naszych miastach pod hasłem "Kierunek GZM", w czasie wakacji odkrywamy z Państwem (najczęściej na nowo) miejsca, które warto odwiedzić. Zwłaszcza, gdy skończą się urlopy i to, co zostanie, to chwila wolnego czasu w mieście. Co powiecie na Chorzów?

Dolina Górnika przez miejscowych zwana jest „Ligą”. Ta potoczna nazwa związana jest prawdopodobnie z sąsiedztwem dawnego stadionu piłkarskiego K.S. Chorzowianka, po którym zostało już tylko wspomnienie. Rekreacyjny kompleks ma około 10 ha i położony jest przy styku ulic Głównej i Wiejskiej w Maciejkowicach. W sąsiedztwie doliny znajduje się Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły.

Dolina Górnika. Miejsce na spacer i do wędkowania

Ośrodek powstał w latach 1952-1953, częściowo na zrekultywowanych terenach poprzemysłowych. Terenem początkowo opiekowała się kopalnia Chorzów (później Barbara-Chorzów), stąd nazwa Dolina Górnika. Jej charakterystyczny punkt to stalowa brama powitalna, od strony ul. Wiejskiej. Tuż za nią jest także kopalniany wagonik, a dalej główna atrakcja doliny czyli dwa stawy, połączone ze sobą wąskim kanałem. Nad kanałem przerzucono uroczy mostek.

Same stawy zajmują blisko 4 ha powierzchni doliny i mają głębokość od 1 do 2,5 metra. To jedno z ulubionych miejsc chorzowskich wędkarzy. Obecnie jest tam łowisko licencyjne „Liga” i liczne stanowiska wędkarskie. Kąpiel w stawach jest zabroniona, zresztą woda w nich jest bardzo zamulona, bo sporo tam ryb czy płazów. Wokół stawów biegną ścieżki spacerowe i rowerowe. Są także ławeczki, na których można odpocząć.

Przy jednym ze stawów, w sąsiedztwie bramy powitalnej, jest także czynna restauracja „Bartek”, jedyna w Dolinie Górnika. Można tu zjeść smaczny i niedrogi obiad czy napić się zimnego piwa. Obok jest plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa. Jest też miejsce na ognisko, gdzie samodzielnie można przygotować coś do zjedzenia.

W Dolinie Górnika był kiedyś basen i boisko piłkarskie

Kiedyś, poza wspomnianym już stadionem K.S. Chorzowianka, w Dolinie Górnika działał także odkryty basen. Dziś w zaroślach od strony ul. Głównej można dostrzec zabudowania dawnych szatni czy nieckę basenu, w której teraz pływają kaczki. Możliwe jednak, że basen powróci – taki pomysł pojawił się w dyskusji nad programem rewitalizacji Chorzowa.

Do Doliny Górnika najlepiej dojechać rowerem, jest tu nawet stacja rowerów miejskich KajTeroz. Choć oczywiście są także miejsca postojowe dla samochodów – przy bramie powitalnej oraz przy ul. Głównej. Obok bramy powitalnej przy ul. Wiejskiej jest także przystanek autobusowy – podczas wakacji kursuje tam autobus linii 98.

Pałac Rheinbabenów, Siemianowice Śląskie

Może Cię zainteresować:

Siemianowice wielkich przemysłowców. Gdzie szukać śladów rodów Donnersmarcków, Rheinbabenów, Hohenlohe-Öhringenów

Autor: Katarzyna Pachelska

11/06/2023

Geopark Grzybowice Zabrze

Może Cię zainteresować:

Dawniej wyrobisko gliny przy cegielni, a dzisiaj jedno z miejsc rekreacji i wypoczynku w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Geopark w Grzybowicach

Autor: Redakcja

05/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice

Katowice w cieniu czarnych klocków biurowców .KTW. Zdjęcia

Katarzyna Furgalinska

Patriotyczne ławki to porno. Wszystko na wierzchu, na maksa

Park Miejski w Tarnowskich Górach

Zgubiliśmy się w tarnogórskim Parku Miejskim. Było warto!

Osiedle Tysiaclecia, Katowice

Osiedle Tysiąclecia. Symbol niezależności w czasach PRL

Kopalnia

Rząd chce chronić złoża węgla. „Zamrozi” budowę domów?

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu: niedoceniana architektura?

Promenada nad Rawą

Budujący Katowice wiedzieli, że mieszczuchy pragną zieleni