Mieli utylizować odpady, a zamiast tego je zakopywali. 16 osób usłyszało zarzuty

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 16 osób, które - według ustaleń śledczych - działały na szkodę Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Podejrzani zgodnie z umowami mieli wywieźć i zneutralizować pokopalniane odpady, a w rzeczywistości zakopywali je w ziemi.

Według ustaleń śledczych grupa przestępcza działała w latach 2020-2022 na terenie województwa śląskiego.

- Osoby reprezentujące prywatne firmy nie realizowały właściwie warunków umów podpisanych ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, a część odpadów pochodzących z rozbiórek obiektów pokopalnianych, zamiast ich wywiezienia i zneutralizowania, była zakopywana - informuje biuro prasowe Centralnego Biura Śledczego Policji.

W ten sposób pozbywano się m.in. impregnowanych środkami chemicznymi podkładów kolejowych, co mogło doprowadzić do skażenia gruntów.

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali w związku z tym nielegalnym procederem 16 osób. Zabezpieczyli milion złotych w gotówce, dokumenty, komputery, nośniki danych i telefony komórkowe.

- Zatrzymani usłyszeli zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia mienia, nielegalnego składowania odpadów. Wśród zatrzymanych osób jest mężczyzna, który kierował zorganizowaną grupą przestępczą - przekazuje prok. Marta Zawada-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon