Mieszkańcy Zabrza przyjechali pod Spółkę Restrukturyzacji Kopalń do Bytomia. Domagają się możliwości wykupu mieszkań

24 lipca 2025 r. pod siedzibą Spółki Restrukturyzacji Kopalń przy ul. Strzelców Bytomskich w Bytomiu, punktualnie o godz. 10:00, protest rozpoczęli lokatorzy zabrzańskich nieruchomości, którym zależy na możliwości wykupu mieszkań zakładowych z bonifikatą. Ich postulaty zostały wysłuchane, a podczas specjalnego spotkania padły nawet wiążące daty. Zgodnie z założeniem, upragniony proces ma zakończyć się najpóźniej w drugim kwartale 2026 roku.

Lokatorzy przyjechali do Bytomia

Pod siedzibę Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu przyjechali dziś, 24 lipca 2025, najemcy lokali mieszkaniowych położonych w Zabrzu przy ul. Kawika.

Ich głównym postulatem jest po prostu... możliwość wykupu mieszkań zakładowych z bonifikatą. Chodzi o około 40 lokali, pod numerami 2-10. Protestującym zależało na jakiejkolwiek reakcji ze strony spółki, która jest właścicielem ich mieszkań.

Czego domagają się mieszkańcy?

Mieszkańcy ul. Kawika w Zabrzu do Bytomia przyjechali, by rozpocząć dialog, którego brakowało przez lata. Wielu protestujących zwróciło uwagę na kwestie zaniedbań, chociażby w przestrzeniach wspólnych zamieszkiwanego budynku. Część zabrzan w mieszkaniach należących obecnie do SRK mieszka od blisko 30 lat. Po takim czasie, wielu po prostu chce na preferencyjnych warunkach zyskać możliwość nabycia własnościowej nieruchomości.

Wszyscy zgromadzeni zażądali natychmiastowego spotkania z władzami SRK. Bo wcześniej rozmów o przyszłości ich mieszkań po prostu nie było.

- Próbowaliśmy dotrzeć do prezesa. Nie wpuszczają nas.
- Chcemy wykupić mieszkania, bo nam się to należy. To było obiecane.
- Sprzątają tam raz na kwartał. Mamy w domu grzyb. Ludzie wiaderkami wodę łapali, bo mieszkania były zalane.
- Nawet prawnik nie pomógł. Dialogu nie ma! Walczymy o te mieszkania już od lat!
- Prezes zadeklarował się, że będzie można kupić mieszkanie. Procedury miały ruszyć w 2023. Jesteśmy bagatelizowani.

Spotkanie z władzami SRK

Po wykrzyczeniu swoich postulatów mieszkańcy zostali zaproszeni na spotkanie do siedziby spółki. Rozmowy nie trwały długo, a najemcy mieszkań należących do SRK z budynku wyszli pełni nowej nadziei. Padły nawet wiążące daty.

- Spotkanie bardzo owocne. Ubolewamy, że w ten sposób mieszkańcy odebrali te dotychczasowe procedury, natomiast spółkę obowiązują kwestie formalno-prawne, z których trzeba było się wywiązać. Cały czas te działania trwały. Procedura była prowadzona. Zadeklarowaliśmy przyspieszenie tych kwestii na które mamy wpływ, tak żeby mieszkańcy byli zadowoleni i sytuację udało się rozwiązać. Najważniejszy jest ten finał, bo najpóźniej w pierwszej połowie przyszłego roku temat będzie rozwiązany i mieszkańcy otrzymają akty notarialne. - tłumaczy Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK.

Podjęcie uchwały kierunkowej

Zgodnie z założeniem, dyrekcja Administracji Zasobów Mieszkaniowych Spółki Restrukturyzacji Kopalń już w przyszłym tygodniu ma podjąć uchwałę kierunkową, która wyznaczy sprzedaż na ul. Kawika 2-10. Warto mieć jednak na uwadze, że najemcy będą musieli przejść przez szereg nieprzyspieszalnych procedur.

- Późniejszym etapem będzie przeprowadzenie weryfikacji umów, weryfikacji dokumentów wszystkich mieszkańców, tak, żeby ustalić, jakie przysługują im ustawowe zniżki. Dalej audyt energetyczny, protokoły uzgodnień, wyceny mieszkań. - wyjaśnia Anna Piątek, zastępczyni dyrektora w oddziale AZM SRK.

SRK przekaże miastu Bytom 5 tysięcy mieszkań

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zarządza majątkiem pogórniczym, ma w swoim zasobie 13 tysięcy mieszkań w 28 miejscowościach na terenie trzech województw:

  • śląskiego,
  • małopolskiego,
  • dolnośląskiego (np. Szczawno-Zdrój)

Przypomnijmy, że w maju 2025 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosiła, że cały jej bytomski zasób mieszkaniowy przejmie miasto Bytom. To niebagatelna liczba, bo ponad 5 tysięcy lokali mieszkalnych w ponad 900 budynkach.

Proces przejmowania mieszkań od SRK będzie podzielony na kilka etapów. W pierwszym miasto przejmie budynki należące do SRK, ale stojące na miejskich gruntach. W drugim etapie - te budynki, które w 100 proc. są własnością spółki i na terenie których nie ma wspólnot mieszkaniowych. W kolejnym - mieszkania SRK we wspólnotach mieszkaniowych.

Miasto obiecuje, że mieszkańcy zachowają prawo do wykupu mieszkań z bonifikatą, a stawka czynszowa będzie taka jak za lokal komunalny.

Po komunalizacji tych lokali, mieszkaniami będzie zarządzać gminna jednostka - Bytomskie Mieszkania.

Porozumienie między miastem Bytom a SRK

Może Cię zainteresować:

5300 mieszkań w 923 budynkach przejmie miasto Bytom od Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Autor: Katarzyna Pachelska

26/05/2025

Szpital Murcki Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Nowa inwestycja w miejskim Szpitalu Murcki. Będzie tu miejsce dla 60 pacjentów Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego

Autor: Katarzyna Pachelska

24/07/2025

Estakada chorzow

Może Cię zainteresować:

Estakada w Chorzowie. Zmiany w organizacji ruchu. Mają wejść w życie w ostatnich dniach lipca 2025

Autor: Arkadiusz Szymczak

24/07/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama