Mieszkanie w perle katowickiego modernizmu. Z ogrodem zimowym w obłym ryzalicie. Netflix mógłby tu nakręcić polskie "Selling Sunset"

Katowice są znane z modernistycznej architektury. Budynki mieszkaniowe, usługowe i urzędy zbudowane w latach 20. i 30. ciągle zachwycają kolejne pokolenia fanów architektury. I ciągle trzymają cenę. Można się o tym przekonać, analizując ofertę sprzedaży tego mieszkania z ogrodem zimowym przy ul. Podchorążych w Katowicach. Kosztuje 1 mln 220 tysięcy złotych. Lekko staniało, bo na początku cena wynosiła 1,29 mln zł. Zobaczcie zdjęcia tego apartamentu. Może Netflix pokusi się o katowicką wersję cieszącego się powodzeniem w USA docu-soap "Selling Sunset", gdzie agentki nieruchomości o wyglądzie Barbie sprzedają apartamenty i domy za miliony?

5-piętrowa zabytkowa kamienica w kształcie litery L przy ul. Podchorążych, nazywana też Domem Łucji i Dawida Felixów, położona tuż koło Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego i niedaleko katedry, to jeden z ciekawszych przykładów katowickiego modernizmu międzywojennego.

Ogrody zimowe w ogromnym ryzalicie

Została oddana do użytku w 1937 r. Jej charakterystycznym elementem jest ogromny, mocno wysunięty przeszklony ryzalit, w którym znajdują się ogrody zimowe. Dom ten należał do Łucji i Dawida Felixów, a autorem projektu budynku był Filip Brenner, który obok Karola Schayera, Zbigniewa Rzepeckiego i Tadeusza Michejdy był czołowym architektem tamtego okresu. Kamienica znajduje się na katowickim Szlaku Moderny.

Jak czytamy w "Spacerowniku po Katowicach. Śródmieście, część południowa", autorstwa Piotra Fuglewicza i Barbary Zygmańskiej (recenzja przewodnika: Spacerownik po Katowicach. Śródmieście, część południowa RECENZJA) "mieszkania w tej kamienicy były duże i luksusowe, podzielone na część oficjalną z salonem, gabinetem i pokojem stołowym oraz część gospodarczą z kuchnią, łazienką, pokojem dla służby i sypialniami".

Apartament za 1,2 miliona złotych

I właśnie mieszkanie z takim obłym, niezwykle słonecznym, bo z południową wystawą, ogrodem zimowym, znajdujące się na pierwszym piętrze tej kamienicy, zostało wystawione na sprzedaż. Ma dokładnie 99,62 m2 powierzchni użytkowej, ale doliczając do tego 18,5 m2 ogrodu zimowego i balkon z wejściem od strony salonu oraz sypialni, robi się 125 m2. Co ciekawe, z ogrodu zimowego można oczywiście korzystać w chłodniejsze pory roku, bo jest wyposażony w centralne ogrzewanie, kran z bieżącą wodą oraz odpływ podłogowy.

Cena ofertowa tego apartamentu też zapiera dech w piersiach. To 1 220 000 zł.

Piękna klatka schodowa

Za tę cenę dostaniemy jednak nie tylko 4 pomieszczenia w układzie zbliżonym do kwadratu o powierzchniach odpowiednio od 20 do 28 m2 oraz łazienkę z toaletą, ale też przywilej korzystania na co dzień z jednej z piękniejszych klatek schodowych w Katowicach. Gdyby ktoś jednak nie chciał chodzić po schodach, to spieszymy poinformować, że w budynku jest (działająca) winda.

W mieszkaniu zachowały się oryginalne drzwi wejściowe z relingiem, wszystkie drzwi wewnętrzne z klamkami, z czego dwie pary z nich stanowią drzwi skrzydłowe łamane, oraz parkiety na podłogach.

   Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

   Może Cię zainteresować:

   Nowoczesny, parterowy dom w Żorach: bez schodów w środku, z ciemnym kubikiem sypialni. Zaprojektowała go śląska pracownia

   Autor: Katarzyna Pachelska

   05/07/2022

   15 najważniejszych dzieł moderny na Śląsku

   Może Cię zainteresować:

   TOP 15 arcydzieł architektury modernistycznej na międzywojennym Śląsku. Numer jeden mógł być... tylko jeden

   Autor: Redakcja

   29/06/2022

   Zajączka Kilińskiego Katowice 12

   Może Cię zainteresować:

   Czy to Kopenhaga albo Salzburg? Mości państwo, toż to Katowice. Bajka niedaleko centrum miasta

   Autor: Katarzyna Pachelska

   14/07/2023

   Subskrybuj ślązag.pl

   google news icon