Mieszko I strącony z cokołu w Cieszynie. Komu podpadł założyciel linii Piastów?

Podczas ostatniego weekendu w Cieszynie doszło do aktu wandalizmu. Grupa nieznanych osób zdewastowała pomnik Mieszka I. Założyciel linii Piastów został zepchnięty z cokołu. Pojawiło się też szpecące graffiti m.in. z symboliką anarchistyczną.

InCieszyn
Mieszko I

Policja i straż miejska z Cieszyna zajmuje się sprawą zdewastowania pomnika Mieszka I. Założyciel linii Piastów został zepchnięty z cokołu. Wandale pomazali okolice postumentu szpecącym graffiti z symbolami anarchistycznymi. Komu tak bardzo podpadł Mieszko I? To mają ustalić służby.

- Niestety, kolejny akt wandalizmu w naszym mieście. W niedzielny poranek otrzymano informację o uszkodzonym pomniku Mieszka I w Cieszynie. Figura została strącona z cokołu i uległa uszkodzeniom. Na miejsce zadysponowano patrole straży miejskiej i policji. Wyjaśnianie sprawy w trakcie - czytamy w oświadczeniu cieszyńskiego magistratu.

Pomnik Mieszka I przy Alei Jana Raszki został odsłonięty w 1931 roku. Powstał z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta ks. Józefa Londzina, który chciał w ten sposób upamiętnić założyciela linii Piastów Cieszyńskich. W czasach niemieckiej okupacji monument z brązu został usunięty z tego miejsca, ale powrócił w 1957 roku. Przetrwał II wojnę światową i komunizm, ale pokonali go wandale w XXI wieku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon