Minister Czarnek znów serwuje polityczny nadzór nad edukacją. Poseł Polski 2050 o zapowiedziach lex Czarnek 2.0.

Prezydent Andrzej Duda zawetował lex Czarnek, ale minister edukacji idzie w zaparte. Jesienią ma się pojawić nowy projekt nowelizacji ustawy oświatowej, który… ma zawierać to samo, co pierwszy. - Znowu będziemy się spierać o rzeczy istotne dla PiS, a zupełnie nieistotne dla młodych Polaków – mówi Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050 i szef partii w woj. śląskim.

Mirosław Suchoń

W marcu prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy oświatowej przygotowaną przez ministra edukacji, nazywaną od jego nazwiska lex Czarnek. Proponowane zmiany wzmacniały rolę kuratorów oświaty i zmieniały zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Zmieniały w taki sposób, który właściwie uniemożliwiały im działanie.

Lex Czarnek 2.0. „Polityczny nadzór nad edukacją”

Minister Przemysław Czarnek zapowiedział lex Czarnek 2.0, a projekt nowelizacji ustawy ma trafić do Sejmu jesienią. Do tych zapowiedzi odniósł się Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050 z Bielska-Białej i szef struktur partii w woj. śląskich. W Rozmowie Dnia Radia Piekary mówił, że to oznacza kolejne spory o rzeczy istotne dla Prawa i Sprawiedliwości, a zupełnie nieistotne dla młodych Polaków.

- Młodzi Polacy potrzebują bardzo dobre edukacji. Potrzebują wyposażania ich w narzędzia, które pomogą im w życiu. Potrzebują wiedzy, dobrej matematyki czy języka polskiego. Potrzebują wiedzy i umiejętności, które pozwolą im odnaleźć się w tych nowych warunkach. Natomiast minister Czarnek serwuje polityczny nadzór nad edukacją. Większe kompetencje kuratorów, zwłaszcza takich, jak obecna kurator z Krakowa – podkreślił poseł Polski 2050.

Prezydent znów zawetuje lex Czarnek?

Prezydent zawetował pierwszą wersję nowelizacji, zaś minister Czarnek zapowiada, że w nowym projekcie znajdzie się to samo, co w poprzednim. Zdaniem Mirosława Suchonia oznacza to, że być może były w tej sprawie jakieś spotkania z prezydentem. - Natomiast głęboko wierzę w to, że prezydent, który zawetował pierwszą wersję tej ustawy, zawetuje również drugą, jeżeli będzie zawierało dokładnie to, co pierwsza wersja – dodał.

Zdaniem gościa red. Marcina Zasady, taka nowelizacja ustawy odbiera rodzicom prawo do kształtowania swoich dzieci, choć minister Czarnek twierdzi coś przeciwnego.

- Z reguły jest tak, że jeżeli przedstawiciel tego rządu mówi, że coś się daje, to w praktyce jest to odbierane. Tak jest tutaj. To nie rodzice będą decydować o tym, jak są kształcone i wychowywane ich dzieci. Będą o tym decydować politycznie nominowani kuratorzy – podkreślił poseł Suchoń.

Na przypomnienie, że – według ministra edukacji – ta nowelizacja ma dać prawo rodzicom m.in. do wetowania części inicjatyw, które ich zdaniem są szkodliwe, gość Radia Piekary dał przykład Polskiego Ładu. - On miał uporządkować sytuację podatkową, a wprowadził chaos i skomplikowane rozwiązania – mówił i dodał, że w edukacji będzie dokładnie to samo.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sejm

Wcześniejsze wybory? Zależy, która nogą wstanie Kaczyński

Stowarzyszenie Polska 2050 konferencja

Radni z Tychów i Katowic przenoszą się do Szymona Hołowni

Monika Rosa

Monika Rosa: Śląski stanie się językiem regionalnym

Debata "Musimy porozmawiać o Bytomia"

Bytom powinien dostać specjalne wsparcie na rewitalizację?

Michał Wójcik

Naczelny ziobrysta Śląska, Zagłębia. Kim jest Michał Wójcik?

Minister Czarnek

Oświatowa Solidarność chce głowy ministra Czarnka

Tablica nad drogą, Katowice

"Witamy" po rosyjsku zniknęło z tablic nad drogami