Po naszych publikacjach Ministerstwo Kultury przyjrzy się budowie tympanonu na Archikatedrze Chrystusa Króla

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego weźmie pod lupę budowę tympanonu na zabytkowej Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. - MKiDN przeanalizuje dokumentację m.in. pod kątem zgodności z przepisami prawa - informuje rzeczniczka resortu Anna Bocian. To efekt publikacji portalu ŚLĄZAG.

Patryk Osadnik
Tympanon katowickiej archikatedry

Jak już kilkukrotnie pisaliśmy, trwa budowa tympanonu na dachu Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Odsłonięto już pierwsze rzeźby "Hołd ludu śląskiego dla Chrystusa Króla", który będzie składał się z postaci od trzech i pół do prawie sześciu metrów wysokości. Oczywiście wszystko odbywa się za zgodą Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który argumentuje, że tympanon znajdował się w pierwotnym projekcie budynku.

Innego zdania jest Henryk Mercik, również zajmujący się zawodowo konserwacją zabytków, który zauważył, że nie był to tympanon, tylko attyka i to ze zdecydowanie skromniejszą kompozycją rzeźbiarską niż współczesna, która - jego zdaniem - zaburza proporcje Archikatedry.

Tympanon, którym inne media zainteresowały się po naszych publikacjach, wzbudza kontrowersje. Przede wszystkim dlatego, że Archikatedra Chrystusa Króla jest nie tylko wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego, ale ma również status pomnika historii, którym mogą zostać objęte szczególne zabytki, o ile "zachowały pierwotną kompozycję przestrzenną lub uległy nieznacznym przekształceniom". To tylko jedno z kilku kryteriów.

Henryk mercik tympanon

Może Cię zainteresować:

W Katowicach postanowili poprawić archikatedrę. Mercik: Postawmy gród Kajka i Kokosza i udawajmy, że jest starszy niż Biskupin

Autor: Marcin Zasada

21/04/2022

Ministerstwo Kultury przyjrzy się budowie tympanonu

Próbując dowiedzieć się czegoś więcej na temat tympanonu, zwróciliśmy się z pytaniami do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na odpowiedź czekaliśmy trzy tygodnie, ale się doczekaliśmy.

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie prowadziło postępowania w poniższej sprawie, nie wydawało żadnych decyzji dotyczących realizacji tympanonu oraz nie finansowało jego budowy. Ministerstwo ani Narodowy Instytut Dziedzictwa, który jest instytucją powołaną m.in. do wydawania tego rodzaju opinii, nie opiniowały wskazanej inwestycji - poinformowało Centrum Informacyjne MKiDN.

Żartowaliśmy, że to trochę jak u Stanisława Barei: "Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem"

Tympanon katowickiej archikatedry

Może Cię zainteresować:

Pierwsze rzeźby na tympanonie archikatedry. Odpowiedź ministerstwa w stylu: "Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się"

Autor: Patryk Osadnik

25/05/2022

Nastąpił jednak pewien istotny przełom, ponieważ resort Piotra Glińskiego po kolejnym tekście na portalu ŚLĄZAG zapewnił, że przyjrzy się budowie tympanonu na Archikatedrze Chrystusa Króla.

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło się do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przesłanie dokumentacji w sprawie wydania pozwolenia konserwatorskiego na budowę tympanonu na Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. MKiDN przeanalizuje dokumentację m.in. pod kątem zgodności z przepisami prawa i ochrony wartości zabytkowych - poinformowała Anna Bocian, rzeczniczka MKiDN.

Czekamy na efekty tej kontroli.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon