Mistrzowie Architektury w Muzeum Śląskim. Wykład Carla Bäckstranda z największej pracowni w Skandynawii

W ramach kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury do Katowic przyjedzie Carl Bäckstrand. To szwedzki architekt i wiceprezes w pracowni White Arkitekter, największym biurze projektowym w Skandynawii, które... zaplanowało przeniesienie całego miasta.

Carl Bäckstrand skupia się w swoich projektach na zrównoważonym projektowaniu miast. Podczas wizyty w Katowicach, przedstawi swoją wizję tego co zrobić, by architektura stała się całkowicie neutralna klimatycznie najpóźniej do 2030 roku. Z wykładem w ramach cyklu Mistrzowie Architektury wystąpi w Muzeum Śląskim w czwartek, 21 kwietnia 2022 r., o godz. 18.00.

Pracownia White Arkitekter specjalizuje się w ekologicznych budynkach

Pracownia White Arkitekter, którą reprezentuje szwedzki architekt, została założona w 1951 r. w Göteborgu. Jej zespół liczy ponad 700 osób – architektów, antropologów, biologów oraz ekspertów od zrównoważonego rozwoju.

- Wierzą oni, że jedynie interdyscyplinarne podejście do architektury pozwoli sprostać wyzwaniom jakie niesie przyszłość. Znajduje to odzwierciedlenie w ich realizacjach takich jak Sara Cultural Centre, jeden z najwyższych na świecie budynków z drewna, czy Selma Lagerlöfs Center, którego wnętrze w 92% wykonane jest z materiałów z recyklingu – podkreślają organizatorzy spotkania.

W 2013 roku, pracownia White Arkitekter wygrała międzynarodowy konkurs na największą transformację urbanistyczną naszych czasów, polegającą na przeniesieniu miasta Kiruna w nowe miejsce.

To leżąca w północnej Szwecji miejscowość zniszczona przez szkody górnicze i ekspansję kopalni rudy żelaza. Mieszkańcy nie chcą jednak zamykać kopalni, która daje im pracę, dlatego podjęli decyzję o przeniesieniu całego miasta 3 km dalej. Cały proces ma się zakończyć w 2033 roku.

Ślązag jest patronem medialnym cyklu Mistrzowie Architektury.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon