Monika Rosa: Słowa Kaczyńskiego o kobietach to bajdurzenie chopa przy wódzie. A problem jest poważny

Bajdurzenie chopa nad kielichem wódy. Nie o to tu chodzi (...). To jest wskazywanie na to, że kobiety są winne tego, że nie rodzą dzieci, a fakty i badania mówią co innego - powiedziała Monika Rosa, śląska posłanka KO, komentując ostatnie słowa Jarosława Kaczyńskiego.

Fot. Twitter/@pisorgpl (Prawo i Sprawiedliwość)
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński wywołał polityczną burzę podczas swojego ostatniego wystąpienia na jednym ze spotkań objazdowych z mieszkańcami Ełku. Kierownik państwa stwierdził, że zbyt dużego kobiet przed 25 rokiem życia „daje w szyję" i „dzieci z tego nie będzie". Te słowa oburzyły przedstawicieli opozycji, ale też wiele kobiet z całej Polski, również tych znanych, posiadających status celebrycki. Posłanka Koalicji Obywatelskiej ze Śląska Monika Rosa dołączyła do tego chóru oburzonych i również skrytykowała słowa Kaczyńskiego, wyjaśniając jednocześnie jak to z tym kryzysem demograficznym faktycznie jest.

- Słowa Jarosława Kaczyńskiego to bajdurzenie chopa nad kielichem wódy. Nie o to tu chodzi (...). To jest wskazywanie na to, że kobiety są winne tego, że nie rodzą dzieci, a fakty i badania mówią co innego - powiedziała Monika Rosa w programie Rozmowa Dnia Radia Piekary. Dodała, że pary i kobiety nie chcą mieć dzieci ze względu na brak bezpieczeństwa mieszkaniowego, zawodowego oraz finansowego.

- W ostatnich latach pojawił się też problem związany z zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Dziewczyny i kobiety boją się rodzić dzieci w obawie przed tym, że w przypadku sytuacji kryzysowej zostaną po prostu same. Mogą to przypłacić zdrowiem lub życiem - wyjaśniała Monika Rosa.

Czy kobiety piją tyle, co mężczyźni? Kaczyński mógł mieć rację?

Prowadzący rozmowę Marcin Zasada zwrócił uwagę na to, że dane WHO wskazują, że 46 milionów kobiet na świecie, w tym 2,5 miliona w Polsce nadużywa alkoholu. Problem więc istnieje? Zdaniem posłanki Rosy ostatnia wypowiedź Kaczyńskiego w ogóle nie dotyczyła problemu alkoholizmu w Polsce, który to jest bardzo poważnym problemem.

- Alkohol nie jest przyczyną późnego macierzyństwa w Polsce, bo problemów jest więcej (...). Mamy jeden z najniższych wskaźników dzietności w Europie - wskazywała Rosa.

Dodawała, że kluczem nie jest zachęcanie do dzietności, ale stwarzanie odpowiednich warunków, bo pamiętajmy, że „nie wszyscy chcą mieć dzieci".

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej

Monika Rosa

Może Cię zainteresować:

Monika Rosa: Jeśli wygramy wybory, śląski stanie się językiem regionalnym

Autor: Maciej Poloczek

30/06/2022

Jarosław Kaczyński

Może Cię zainteresować:

Działacze „Solidarności” skierowali list otwarty do prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Autor: Michał Wroński

03/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon