Będzie referendum w sprawie spalarni odpadów w Będzinie? Są takie plany. Spalarnia ma powstać przy Elektrociepłowni Będzin

W ciągu najbliższych kilku miesięcy w Będzinie może odbyć się referendum dotyczące uruchomienia w tym mieście spalarni odpadów. Do takiej inwestycji przymierza się spółka EC Nowy Będzin, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Elektrociepłowni „Będzin”. - Mieszkańcy nic na ten temat nie wiedzą, a powinni, bo to jest inwestycja, która będzie przez kilka dekad wpływała na środowisko i codzienny komfort życia – mówił na antenie Radia Piekary Krzysztof Dudziński, były przewodniczący będzińskiej rady miasta.

Michał Wroński
EC Będzin

Nowy blok energetyczny w EC Będzin miałby stanąć w ciągu najbliższych pięciu lat na pograniczu Sosnowca i Będzina. Wykorzystująca jako paliwo odpady komunalne (100 tys. ton rocznie) instalacja miałaby mieć moc 23,7 MW i produkować ciepło oraz energię elektryczną.

Skąd przyjadą śmieci i dlaczego właśnie mają być spalane w tym miejscu?

- Uważamy, że ta spalania powinna powstać, ale jako uzupełnienie systemu gospodarki odpadami – ocenia plany inwestora Krzysztof Dudziński, były przewodniczący będzińskiej rady miasta. Wypowiadając się w środę (30 sierpnia 2023 r.) na antenie Radia Piekary radny Dudziński nie krył jednak swych wątpliwości wobec planowanego przez EC Będzin przedsięwzięcia.

- Będzin produkuje 15 tys. ton odpadów, a ma ich być spalanych tam 103 tys. ton. Chcemy wiedzieć, skąd będzie ten strumień śmieci, jak on zostanie przywieziony, jak będzie składowany. Co będzie z utylizacją i wywożeniem ubocznych produktów spalania – wyliczał radny. Zastrzeżenia miał też wobec samej lokalizacji nowego bloku.

- Buduje się go praktycznie między osiedlami. Lokalizacja tej inwestycji będzie oddziaływać minimum na te trzy miasta – argumentował.

Referendum pozwoli rozwiać wątpliwości mieszkańców?

Dudziński w imieniu grupy mieszkańców zamierza wystąpić do Urzędu Miasta w Będzinie o uzupełnienie złożonego przez inwestora wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Podobne wnioski złożyły wcześniej również Urząd Marszałkowski oraz inspekcja sanitarna z Dąbrowy Górniczej.

Radny nie ukrywa, że kiedy ratusz wyda już decyzję środowiskową dla tego przedsięwzięcia, zamierza wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie w mieście referendum w tej sprawie. Choć, podkreślmy to raz jeszcze, nie jest to inwestycja miejska, a decyzja biznesowa prywatnego przedsiębiorstwa.

- Mieszkańcy nic na ten temat nie wiedzą, a powinni, bo to jest inwestycja, która będzie przez kilka dekad wpływała na środowisko i codzienny komfort życia. Dlatego chcemy doprowadzić do referendum, aby ten temat był wytłumaczony mieszkańcom – grzmi radny, choć zastrzega, że nie jest przeciwnikiem instalacji termicznego przetwarzania odpadów i kibicuje pomysłowi, aby to Metropolia je budowała.

- Jeśli miasto jest odpowiedzialne za gospodarkę odpadami, to niech ma wpływ na to, gdzie te odpady później skończą – tłumaczy powody dla których wolałby instalację samorządową od tej planowanej przez prywatny podmiot.

Jak dodaje inicjatorzy akcji referendalnej w Będzinie są w kontakcie z podobną grupą w Bielsku-Białej (po referendum w tamtym mieście lokalne władze wycofały się z projektu budowy spalarni), a samo głosowanie mogłoby się odbyć po 15 października, a przed przyszłoroczną Wielkanocą.

EC Będzin

Może Cię zainteresować:

Spalarnia odpadów powstanie na pograniczu Sosnowca i Będzina. Takie są plany spółki EC Nowy Będzin

Autor: Katarzyna Pachelska

21/09/2022

Spalarnia odpadow Poznan

Może Cię zainteresować:

Spalarnie gwarantują niskie opłaty za odpady? Sprawdziliśmy, ile w tym prawdy porównując ceny odpadów w miastach ze spalarniami z cenami w GZM

Autor: Michał Wroński

08/05/2023

Spalarnia odpadów w Szczecinie

Może Cię zainteresować:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce postawić kilka spalarni odpadów. Tworzy specjalną grupę zakupową

Autor: Michał Wroński

28/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Przedszkole nr 32

Przedszkole na Manhattanie do remontu. Przetarg ogłoszony

Max Burgers budowa Katowice

Pierwsza restauracja tej sieci fastfoodowej w Katowicach

Ulica Agnieszki Katowice 1

Nowe osiedle na północy Katowic. Jest pozwolenie na budowę

Katowice Stacja PKP

Kolej Plus czy może minus? Całe ryzyko mają wziąć samorządy

Nowe sztanie dla uczniów MSP 11

Rusza zbiórka na remont szatni w MSP nr 11

Świerklaniec obwodnica

Spotkania z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Świerklańca