Będzie referendum w sprawie spalarni odpadów w Będzinie? Są takie plany. Spalarnia ma powstać przy Elektrociepłowni Będzin

W ciągu najbliższych kilku miesięcy w Będzinie może odbyć się referendum dotyczące uruchomienia w tym mieście spalarni odpadów. Do takiej inwestycji przymierza się spółka EC Nowy Będzin, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Elektrociepłowni „Będzin”. - Mieszkańcy nic na ten temat nie wiedzą, a powinni, bo to jest inwestycja, która będzie przez kilka dekad wpływała na środowisko i codzienny komfort życia – mówił na antenie Radia Piekary Krzysztof Dudziński, były przewodniczący będzińskiej rady miasta.

Michał Wroński
EC Będzin

Nowy blok energetyczny w EC Będzin miałby stanąć w ciągu najbliższych pięciu lat na pograniczu Sosnowca i Będzina. Wykorzystująca jako paliwo odpady komunalne (100 tys. ton rocznie) instalacja miałaby mieć moc 23,7 MW i produkować ciepło oraz energię elektryczną.

Skąd przyjadą śmieci i dlaczego właśnie mają być spalane w tym miejscu?

- Uważamy, że ta spalania powinna powstać, ale jako uzupełnienie systemu gospodarki odpadami – ocenia plany inwestora Krzysztof Dudziński, były przewodniczący będzińskiej rady miasta. Wypowiadając się w środę (30 sierpnia 2023 r.) na antenie Radia Piekary radny Dudziński nie krył jednak swych wątpliwości wobec planowanego przez EC Będzin przedsięwzięcia.

- Będzin produkuje 15 tys. ton odpadów, a ma ich być spalanych tam 103 tys. ton. Chcemy wiedzieć, skąd będzie ten strumień śmieci, jak on zostanie przywieziony, jak będzie składowany. Co będzie z utylizacją i wywożeniem ubocznych produktów spalania – wyliczał radny. Zastrzeżenia miał też wobec samej lokalizacji nowego bloku.

- Buduje się go praktycznie między osiedlami. Lokalizacja tej inwestycji będzie oddziaływać minimum na te trzy miasta – argumentował.

Referendum pozwoli rozwiać wątpliwości mieszkańców?

Dudziński w imieniu grupy mieszkańców zamierza wystąpić do Urzędu Miasta w Będzinie o uzupełnienie złożonego przez inwestora wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Podobne wnioski złożyły wcześniej również Urząd Marszałkowski oraz inspekcja sanitarna z Dąbrowy Górniczej.

Radny nie ukrywa, że kiedy ratusz wyda już decyzję środowiskową dla tego przedsięwzięcia, zamierza wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie w mieście referendum w tej sprawie. Choć, podkreślmy to raz jeszcze, nie jest to inwestycja miejska, a decyzja biznesowa prywatnego przedsiębiorstwa.

- Mieszkańcy nic na ten temat nie wiedzą, a powinni, bo to jest inwestycja, która będzie przez kilka dekad wpływała na środowisko i codzienny komfort życia. Dlatego chcemy doprowadzić do referendum, aby ten temat był wytłumaczony mieszkańcom – grzmi radny, choć zastrzega, że nie jest przeciwnikiem instalacji termicznego przetwarzania odpadów i kibicuje pomysłowi, aby to Metropolia je budowała.

- Jeśli miasto jest odpowiedzialne za gospodarkę odpadami, to niech ma wpływ na to, gdzie te odpady później skończą – tłumaczy powody dla których wolałby instalację samorządową od tej planowanej przez prywatny podmiot.

Jak dodaje inicjatorzy akcji referendalnej w Będzinie są w kontakcie z podobną grupą w Bielsku-Białej (po referendum w tamtym mieście lokalne władze wycofały się z projektu budowy spalarni), a samo głosowanie mogłoby się odbyć po 15 października, a przed przyszłoroczną Wielkanocą.

EC Będzin

Może Cię zainteresować:

Spalarnia odpadów powstanie na pograniczu Sosnowca i Będzina. Takie są plany spółki EC Nowy Będzin

Autor: Katarzyna Pachelska

21/09/2022

Spalarnia odpadow Poznan

Może Cię zainteresować:

Spalarnie gwarantują niskie opłaty za odpady? Sprawdziliśmy, ile w tym prawdy porównując ceny odpadów w miastach ze spalarniami z cenami w GZM

Autor: Michał Wroński

08/05/2023

Spalarnia odpadów w Szczecinie

Może Cię zainteresować:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce postawić kilka spalarni odpadów. Tworzy specjalną grupę zakupową

Autor: Michał Wroński

28/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon