Na co zwracać uwagę przy zakupie pralki?

Pralka to urządzenie, które powinno Ci dobrze służyć przez lata. Obecnie na rynku znajdziesz modele wyposażone w wiele innowacyjnych funkcji i udogodnień, dzięki którym codzienne robienie prania stanie się zdecydowanie prostsze. Jak wybrać pralkę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Na co zwracać uwagę przy zakupie pralki?

Zakup pralki to spora inwestycja, szczególnie jeśli interesują Cię urządzenia z górnej półki. Dlatego przed zamówieniem konkretnego modelu warto określić swoje potrzeby i budżet, jaki możesz przeznaczyć na ten cel. Dobre pralki Częstochowa powinny być wygodne w codziennej obsłudze i energooszczędne. Jednocześnie urządzenie musi być również pojemne i estetyczne, aby dobrze pasowało do nowoczesnego wnętrza. Na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem pralki? Podpowiadamy!

Rodzaje pralek

Nowa pralka powinna być idealnie dopasowana do potrzeb całej rodziny. To urządzenie zwykle umieszcza się w łazience lub kuchni. Jeśli chcesz, żeby pralka była niewidoczna, to wybierz model przeznaczony do zabudowy. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi w mieszkaniach o mniejszym metrażu, a urządzenie możesz wygodnie ukryć pod kuchennym blatem.

Alternatywą dla pralki do zabudowy jest pralka wolnostojąca. W takim wypadku niezwykle istotny będzie jej wygląd. Obecnie bardzo modne są modele białe lub srebrne z czarnymi drzwiczkami i czarnym panelem sterującym. Pralkę wolnostojącą najczęściej umieszcza się w łazience.

Nowoczesne pralki mogą być ładowane od góry albo od frontu. Modele ładowane od góry to idealny wybór do małego mieszkania, ponieważ pozwalają zaoszczędzić miejsce. Ponadto aby załadować pranie do takiej pralki, nie trzeba się schylać ani kucać.

Modele ładowane od frontu umożliwiają większą kontrolę nad procesem prania. Dzięki przeszklonym drzwiczkom możesz obserwować, na jakim etapie jest pranie i szybko zareagujesz, gdy przez pomyłkę wrzucisz do bębna kolorową rzecz razem z białym ubraniami.

Wymiary i pojemność pralki

Jeśli pralka ma dobrze spełniać swoją funkcję, musisz dobrze dopasować jej wymiary do ilości posiadanego miejsca. Na rynku dostępne są pralki, które różnią się między sobą wysokością, szerokością i głębokością. Rozmiar pralki warto określić już na etapie projektowania kuchni lub łazienki, wówczas bez problemu wygospodarujesz miejsce na to urządzenie.

Kolejnym ważnym kryterium jest pojemność pralki. Ładowność współczesnych pralek może wynosić od 3 do nawet 14 kg. Im większa ładowność, tym zwykle większa jest sama pralka. Jeśli urządzenie ma być wydajne i komfortowe w codziennym użyciu, to lepiej wybrać model o większej pojemności. Mając taką pralkę, zaoszczędzisz czas i wodę, ponieważ nie będziesz musiał wielokrotnie puszczać prania, aby wyprać odzież dla całej rodziny.

Rodzaje bębna w pralkach

Bęben to serce każdej pralki. Od tego elementu w dużej mierze zależy efektywność i głośność pracy urządzenia. Szukając idealnej pralki, możesz się spotkać z modelami wyposażonymi w bębny:

  • tradycyjne – owalne z charakterystycznymi otworami;
  • Diamond Drum – występują w pralkach Samsung, posiadają strukturę diamentu i są przeznaczone do prania delikatnych tkanin;
  • Vario Soft – występują w pralkach Bosch, posiadają niewielkie wgłębienia w kształcie kropel wody i mogą obracać się w obie strony;
  • AquaWave – występują w pralkach Beko, posiadają zbieraki w kształcie fal, które doskonale chronią ubrania przed zniszczeniem.

Dobry bęben powinien być również łatwy do utrzymania w czystości. Nowoczesne pralki wykorzystują parę wodną do prania ubrań i czyszczenia bębna po praniu. Jest to bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w każdym domu.

Klasa energetyczna i dodatkowe funkcje

Klasa energetyczna pralki określa, ile dane urządzenie zużywa energii elektrycznej. Wybierając pralkę z najwyższym oznaczeniem w skali, czyli A+++, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd. Takie modele zwykle są droższe, jednak jest to inwestycja, która zwraca się z nawiązką w dłuższej perspektywie czasowej.

Jeśli codzienne korzystanie z pralki ma być proste i przyjemne, warto zdecydować się na model wyposażony w dodatkowe funkcje. Urządzenie powinno mieć dużo programów, które będziesz mógł dopasować do swoich potrzeb. Bardzo przydatna jest również opcja dodawania prania, która pozwala na dołożenie kilku ubrań do pralki w trakcie trwania cyklu.

Aby móc wygodnie obsługiwać pralkę, warto wybrać model z funkcją zdalnego sterowania przy pomocy dedykowanej aplikacji. Świetnym rozwiązaniem jest również funkcja prania parowego, ponieważ para wodna skutecznie neutralizuje przykre zapachy i umożliwia szybkie odświeżenie ubrań przed wyjściem z domu.

Dowiedz się również: które aspekty są najistotniejsze podczas zakupu sprzętu do użytku domowego?

Teraz już wiesz, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając pralkę dla całej rodziny. Przed zakupem pamiętaj także, aby sprawdzić, ile wynosi okres gwarancji danego modelu. Dobra pralka powinna być praktyczna i niezawodna. Dlatego warto stawiać na sprawdzone modele od renomowanych producentów.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon