Na DK88 w Zabrzu i Gliwicach będzie odcinkowy pomiar prędkości

To już pewne. Na DK88 zostanie zamontowany odcinkowy pomiar prędkości. Kierowcy będą musieli wyraźnie zwolnić na zabrzańskim i gliwickim odcinku tej trasy.

Odcinkowy pomiar prędkości na DK88

Już niebawem faktem stanie się to, co było zapowiadane od kilku miesięcy. Na DK88 zostanie zamontowany odcinkowy pomiar prędkości. Popularne "ósemki" to jedna z tych dróg w regionie, gdzie najczęściej dochodzi do groźnych zdarzeń drogowych. Dlatego decyzja o zainstalowaniu OPP nie może dziwić. Zaskoczeniem może być jedynie fakt, że tak długo trzeba było czekać na to aż znajdzie się wykonawca, który odpowiednią aparaturę w tym miejscu zamontuje.

Odcinkowy pomiar prędkości będzie sprawdzał średnią prędkość kierowców w sumie w dwóch miejscach trasy. Pierwsze urządzenia zostanie zamontowane na wiadukcie z ul. Szymanowskiego i zmierzy prędkość aż do zjazdu na ulicę Pionierów w Gliwicach.

Szczególnie niebezpieczny jest odcinek od wiaduktu z ul. Szymanowskiego do zjazdu na ul. Pionierów. Od 2009 do 2020 r. miało tam miejsce 411 zdarzeń drogowych, w tym w tym 42 wypadki, czyli zdarzenia drogowe, w których byli poszkodowani. By zwiększyć bezpieczeństwo, na tym odcinku zamontowany zostanie system stacjonarnych urządzeń rejestrujących średnią prędkość – mówił kilka miesięcy temu Dawid Ochód, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

W Zabrzu też zmierzą prędkość

Na Alei Jana Nowaka Jeziorańskiego co rusz dochodzi do groźnych zdarzeń drogowych. Wypadki coraz częściej niestety zdarzają się na zabrzańskim odcinku "ósemek". Dlatego również tu ma zostać zainstalowany odcinkowy pomiar prędkości. Urządzenie ma mierzyć prędkość pomiędzy zjazdem na ulicę Chorzowską/Wolności a zjazdem na ulicę Ziemską.

Za montaż urządzeń służących do mierzenia średniej prędkości samochodów będzie odpowiadał wykonawca wybrany przez CANARD, czyli Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. To właśnie ta jednostka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego decyduje o tym, w których miejscach zainstalować odcinkowe pomiary prędkości.

CANARD w ostatnich dniach rozstrzygnął zamówienie publiczne na rozbudowę systemu monitorowania prędkości kierowców.

W sumie nowe urządzenia mają pojawić się w 39 lokalizacjach, wytypowanych na podstawie analizy poziomu bezpieczeństwa wszystkich dróg publicznych w Polsce. Lista podstawowa obejmuje odcinki dróg w 13 województwach. Na liście znalazły się wybrane odcinki dróg autostrad A1, A2 oraz A4 oraz innych dróg krajowych, m.in. odcinki dróg ekspresowych S7, S11 i S14 oraz 14 dróg wojewódzkich, 3 powiatowe i 1 droga gminna. To ok. 200 km nowych odcinków dróg, które zostaną objęte kontrolami.

- Urządzenia mają możliwość rejestracji naruszeń na kilku pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się pojazd. Umożliwiają identyfikację pojazdu, rejestrują wizerunek sprawcy oraz szereg innych parametrów. Są dostosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych - informuje CANARD.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości powinny zostać zainstalowane do końca 2022 roku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon