Na lotnisku w Pyrzowicach wylądował kolejny samolot z pomocą dla Ukrainy. Tym razem był to wyjątkowy Douglas DC-8. Zobaczcie zdjęcia

Od 12 marca Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” imienia Wojciecha Korfantego przyjmuje samoloty z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Most powietrzny do Pyrzowic utworzyła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

We wtorek, 11 kwietnia, na lotnisku w Pyrzowicach wylądował między innymi Douglas DC-8-72CF, należący do amerykańskiej chrześcijańskiej organizacji charytatywnej Samaritan’s Purse.

DC-8 z 1968 roku w Pyrzowicach

Wizyta Douglasa DC-8 była ważna nie tylko dlatego, że na swoim pokładzie przywiózł pomoc humanitarną dla toczącej wojnę z rosyjskim agresorem Ukrainy. To bowiem niezwykle rzadki dziś samolot. Na całym świecie jest zaledwie sześć aktywnych DC-8. Dość powiedzieć, że egzemplarz o znakach rejestracyjnych N782SP należący do Samaritan’s Purse został wyprodukowany w drugiej połowie 1968 roku. Samolot latach 1969-1981 latał w linii Finnair, od 1981 do 2004 – we Francuskich Siłach Powietrznych (Armée de l’air), a do 2015 roku – w amerykańskich liniach Air Transport International. Potem DC-8 trafił do Samaritan’s Purse.

DC-8 używany przez Samaritan’s Purse, który przyleciał do Pyrzowic, to wersja Combi. „W pierwszej części samolotu znajduje się przedział towarowy w którym można przewieźć ładunek o masie do 38 ton, z tyłu znajdziemy przedział pasażerski z 32 fotelami. Od kwietnia 2016, kiedy to DC-8 wykonał swój pierwszy lot w barwach Samaritan’s Purse, przewieziono na jego pokładzie ponad 2700 ton pomocy humanitarnej w 254 misjach do takich miejsc jak Haiti, Alaska, Meksyk, Jamajka, Togo, Kolumbia, Honduras, Tanzania, Etiopia, Włochy i Bangladesz” – wyjaśniają w pyrzowickim lotnisku.

Pomoc dla Ukrainy

Przypomnijmy, most powietrzny do lotniska w Pyrzowicach z pomocą humanitarną dla Ukrainy utworzono w marcu. Była to decyzja Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwszy rejs pod egidą ONZ odbył się 12 marca – na lotnisku im. Wojciecha Korfantego wylądował wylądował wówczas Airbus A340-300 z Port Sudan, który dostarczył kilkadziesiąt ton wysokoenergetycznej żywności. Od tamtego dnia do Pyrzowic stale przylatują samoloty z pomocą dla Ukrainy. To przede wszystkim żywność i środki medyczne.

Niemal pół miliona podróżnych obsłużono w pierwszym kwartale w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Niemal pół miliona obsłużonych pasażerów – to był dobry kwartał dla lotniska w Pyrzowicach. „Początek roku wzmocnił sytuację finansową GTL SA. Planujemy kolejne inwestycje”

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców