Na rynek w Gliwicach przyjechały drzewa. Zostały nasadzone w pierzejach starówki [ZDJĘCIA]

Na gliwicki rynek dotarły właśnie platany klonolistne, które już w czerwcu mają być zieloną ozdoba starówki. W pierzejach między ul. Zwycięstwa a ul. Krótką ma zostać nasadzonych w sumie 11 drzew.

Już są! Na gliwicki rynek dotarły długo wyczekiwane platany klonolistne i już rozpoczęło się ich nasadzanie w pierzei między ul. Zwycięstwa a ul. Krótką.

- Na płycie Rynku pojawi się w sumie 11 drzew. Okalać je będzie niska zieleń. Serce miasta zdobić będą także m.in. hortensje, cisy i lawendy - informuje ZDM w Gliwicach.

Drzewa o obwodzie pnia około 20 cm i wysokości od 4 do 5 metrów pojawią się w trzech pierzejach rynku. Platany nie mogą zostać nasadzone w pierzei, między ul. Bytomską a ul. Raciborską, ze względu na gęstą sieć uzbrojenia podziemnego.

Urzędnicy zapewniają, że drzewa przetrwają na betonowym rynku dzięki specjalnym systemom antykompresyjnym, w którym zostaną usadowione.

- Nasadzenia drzew zakończą się najpóźniej w czerwcu,, ale już teraz, na płycie rynku mogą ustawiać się pierwsze kawiarenki. Niektóre z nich, w miejscach gdzie prace są jeszcze prowadzone, będą mogły funkcjonować jedynie na ograniczonym terenie, ale w najbliższych dniach już w pełnym zakresie. Potem montowana będzie mała architektura, na którą złożą się ławki w tym m.in. z oparciami, podłokietnikami, a także stojaki na rowery. Nasadzana będzie niska zieleń. Prace zakończą się w lipcu br. Na Rynek wrócimy jesienią z nasadą rośliny cebulowych - poinformował gliwicki ZDM.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon