Na tory kolejowe podłożono granat moździerzowy. Policja zatrzymała podejrzanego

To mogło skończyć się katastrofą kolejową. Na torach w Czechowicach-Dziedzicach znaleziono radziecki granat moździerzowy z czasów II wojny światowej. Umieścił go tam mieszkający w tym rejonie 63-latek. Mężczyzna został już zatrzymany przez policję, sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy.

Leżący na torach granat odkrył pracownik zakładu linii kolejowych przy okazji codziennej kontroli infrastruktury kolejowej. Natychmiast zawiadomił policję. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy rozpoznanie minersko-pirotechniczne wykazało, że znaleziskiem jest radziecki pocisk moździerzowy o długości około 20 centymetrów, pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej.

Eksplozja mogła spowodować katastrofę kolejową

Pocisk został przewieziony przez pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji KWP w Katowicach w bezpieczne miejsce przeznaczone do neutralizacji materiałów wybuchowych. Tam poddali go próbie sprawności bojowej. Okazało się, że pocisk jest jak najbardziej sprawny, a jego ewentualna eksplozja mogła być bardzo niebezpieczna i spowodować kolejową katastrofę.

Wszystko wskazywało na to, że pocisk został na torowisku umieszczony celowo. Policjanci z bielskiej komendy wspierani przez kryminalnych z Grupy ds. Koordynacji Przeciwdziałania Aktom Terroru Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczęli więc poszukiwania potencjalnego podejrzanego. W wyniku tych działań zatrzymali 63-latka z okolic Czechowic-Dziedzic. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Pszczynie tamtejszy Sąd Rejonowy zadecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanego tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia. Nie podano w jaki sposób wszedł w posiadanie pocisku moździerzowego.

Niewybuch, Giszowiec

Może Cię zainteresować:

Niewybuch z II wojny światowej znaleziono na budowie w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

02/08/2022

Niewybuch w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Niewybuch w Tarnowskich Górach. W Parku Repeckim odkryto pocisk z czasów wojennych

Autor: Urszula Gołkowska

11/03/2024

Stacja kolejowa Czechowice Dziedzice

Może Cię zainteresować:

Nie czekali na CPK. Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice zakończona. Kosztowała 1,5 mld złotych

Autor: Katarzyna Pachelska

31/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon